ZEA kupiły od Egiptu miasto nad Morzem Śródziemnym

Opublikowano: 27.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2573

W ostatnich dniach świat obiegła informacja o niezwykle głośnej transakcji, której dokonał rząd Egiptu. Premier Mostafa Madbouly ogłosił zawarcie umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na sprzedaż miasta Ras el-Hekma, położonego na północno-zachodnim wybrzeżu kraju. Wartość tej transakcji to zawrotne 35 miliardów dolarów, co czyni ją największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną tego typu w historii Egiptu.

Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli przedstawiciele obu państw, premier Madbouly poinformował, że Egipt otrzyma zaliczkę w wysokości 15 miliardów dolarów w nadchodzącym tygodniu, a pozostałe 20 miliardów dolarów zostanie przekazane w ciągu dwóch miesięcy. Transakcja ta jest bez wątpienia ogromnym zastrzykiem gotówki dla egipskiej gospodarki, która zmaga się z kryzysem walutowym, rekordową inflacją i niedoborami walut obcych.

Ras el-Hekma, leżące nad Morzem Śródziemnym, ma zostać przekształcone w nowoczesne miasto z dzielnicami mieszkalnymi, ośrodkami turystycznymi, szkołami, uniwersytetami, strefą przemysłową, dzielnicą finansową i biznesową. Znajdzie się tu również marina i lotnisko. Rząd Egiptu oraz jego partnerzy z ZEA mają nadzieję, że projekt ten stanie się symbolem nowoczesności i rozwoju, przyciągając inwestorów z całego świata i stymulując egipską gospodarkę.

Jednak nie wszyscy w kraju są zadowoleni z tej decyzji. Ras el-Hekma jest bowiem jednym z najcenniejszych nadmorskich obszarów Egiptu, a krytycy transakcji uważają, że powinien być on rozwijany przez lokalnych inwestorów. Premier Madbouly podkreślił jednak, że rząd egipski będzie miał 35-procentowy udział w zyskach projektu, pomimo że jest to inwestycja prywatna — z przeważającym udziałem konsorcjum z ZEA.

Warto podkreślić, że umowa ta została zawarta w kontekście trudnej sytuacji ekonomicznej Egiptu. Kraj ten zmaga się z poważnymi wyzwaniami gospodarczymi, które zostały spotęgowane przez globalne zawirowania i konflikty geopolityczne. Sprzedaż Ras el-Hekmy może być zatem postrzegana jako desperacki krok rządu, mający na celu pozyskanie niezbędnych środków finansowych.

Zarówno rząd Egiptu, jak i jego partnerzy z ZEA, mają nadzieję, że projekt Ras el-Hekma będzie sukcesem. Jego realizacja i długoterminowe skutki dla kraju i jego mieszkańców pozostaną jednak przedmiotem uważnej obserwacji i oceny. Transakcja ta bez wątpienia wywoła liczne dyskusje i kontrowersje, a jej konsekwencje będą odczuwalne przez wiele lat.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.