Jak zatrzymać pędzącą w kierunku Ziemi asteroidę?

Opublikowano: 23.02.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 531

Para naukowców z Kalifornii przedstawiła w tym tygodniu interesującą propozycję dla unikalnego systemu, który ma pozwolić ludzkości wyeliminować groźne asteroidy i meteoryty. Impulsem do stworzenia specjalnego mechanizmu były ostatnie eksplozje meteorytów nad Rosją oraz zagrożenie dla Ziemi spowodowane bliskim przelotem asteroidy 2012 DA14. Jak możemy się bronić?

Zaproponowany przez badaczy system ma nosić nazwę DE-STAR. “Priorytetem jest uporanie się z szeroko komentowanymi ostatnio zagrożeniami z kosmosu w sposób logiczny i racjonalny”, powiedział projektant instalacji Philip Lubin, fizyk z University of California. “Musimy być aktywni, a nie reaktywni w radzeniu sobie w takich sytuacjach Zacznijmy od małych kroków, a dojdziemy do wielkich rzeczy”.

Opisywany przez naukowców mechanizm definiowany jest jako “orbitalny system obronny dla bezpośredniej energii”. System jest przeznaczony do wykorzystywania energii słonecznej celem jej przekonwertowania do specjalnej tablicy wiązek laserowych, które mogą niszczyć lub powodować parowanie wszelkich potencjalnych obiektów z kosmosu. DE-STAR jest również przeznaczony do “przesunięcia” orbity większej planetoidy (odchylając jej trajektorię lotu z dala od Ziemi, czy nawet w kierunku Słońca).

“Ten system nie jest czymś odległym jak scenariusz ze Star Treka,” powiedział Gary Hughes, profesor z California Polytechnic State University. “Wszystkie elementy tego systemu dziś już istnieją. Musimy po prostu umieścić je w większym zespole, który zamierzamy stworzyć”.

W trakcie prac badawczych Lubin i Hughes stworzyli już kilka prototypowych systemów DE-STAR o różnych rozmiarach. Jeden z mniejszych systemów DE-STAR 2 liczy około 330 metrów średnicy i “potrafiłby szturchnąć z orbity mniejsze komety lub planetoidy”, powiedział Hughes. Większy DE-STAR 4 – szeroki na 6,2 mili – mógłby zniszczyć asteroidę o średnicy 500 metrów w ciągu jednego roku.

Największy projekt, DE-STAR 6 może umożliwić podróże międzygwiezdne poprzez pełnienie funkcji ogromnego źródła orbitującej mocy, stanowiącego zarazem system napędu dla statku kosmicznego. Wytwarzana energia może napędzać 10-tonowy pojazd w granicach prędkości światła, co pozwoliłoby na międzygwiezdne eksploracje bez sięgania do “technologii science-fiction”.

Istnieją duże asteroidy i komety, które regularnie przecinają orbitę Ziemi. Niektóre z nich prędzej czy później obiorą w końcu kurs na naszą planetę, to tylko kwestia czasu. Po ostatnich wydarzeniach nad Uralem w Rosji, powinniśmy czuć się zmuszeni do podjęcia w tym kierunku bardziej zdecydowanych kroków. Nie leży to w interesie poszczególnych państw czy narodów, ale nas wszystkich jako ludzkości.

Czy opracowanie i wdrożenie takiego systemu jest konieczne? Czy nawet po jego umieszczeniu na orbicie, Ziemia będzie bezpieczna?

Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: ia, news-about-space, i4u
Źródło: Kod Władzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.