Asteroida Bennu może wyjaśnić początki życia na Ziemi

Opublikowano: 21.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1217

Nieczęsto zdarza się, by odkrycie kosmiczne przykuwało uwagę świata nauki w taki sposób, jak to miało miejsce w przypadku próbek asteroidy Bennu. Niedawne doniesienia z NASA zatrzęsły światem astronomii i astrobiologii, ukazując, że asteroida ta, leżąca w odległości milionów kilometrów od naszej planety, może kryć w sobie odpowiedzi na pytania dotyczące początków życia na Ziemi.

Podczas konferencji prasowej w Johnson Space Center w Houston, NASA ujawniła, że próbka z asteroidy Bennu, która niedawno została dostarczona na Ziemię, zawiera obfite ilości węgla oraz wody. Te elementy są niezbędne dla życia, jakie znamy, co prowadzi do spekulacji dotyczących potencjalnej roli asteroid w procesie powstawania życia na naszej planecie.

Próbka, której wiek szacowany jest na 4,5 miliarda lat, została zdobyta przez sondę kosmiczną OSIRIS-REx. Ta misja, której pełna nazwa to „Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security – Regolith Explorer”, miała na celu zgłębienie tajemnic asteroid, które krążą wokół naszego Słońca. Bennu jest jednym z wielu takich obiektów, ale jego wyjątkowa kompozycja czyni go szczególnie interesującym dla naukowców.

Bill Nelson, administrator NASA, podkreślił znaczenie tej misji, mówiąc: „Próbka OSIRIS-REx to największa bogata w węgiel próbka asteroidy, jaką kiedykolwiek sprowadzono na Ziemię. Dzięki niej mamy szansę zrozumieć, jak życie mogło się pojawić na naszej planecie. Misje takie jak OSIRIS-REx pomogą nam lepiej zrozumieć, jakie zagrożenia mogą czyhać na nas w kosmosie, ale przede wszystkim pozwolą zrozumieć nasze miejsce w tym niezgłębionym jeszcze świecie”.

Chociaż dokładne analizy próbek z Bennu są wciąż w toku, wstępne wyniki są obiecujące. Naukowcy twierdzą, że analiza próbki może dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące procesów, które miały miejsce we wczesnym Układzie Słonecznym, a także na temat potencjalnego „zasiewu” materiałów niezbędnych do powstania życia na innych planetach.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że podczas otwierania aparatu do zwrotu próbki w Johnson Space Center, technicy NASA odkryli znacznie więcej materiału asteroidowego, niż się spodziewano. Dr Dante Lauretta, główny badacz misji OSIRIS-REx, opisał to jako „niesamowity moment dla nauki i eksploracji”.

Z kolei doktor Amy Simon, planetolog z NASA Goddard Space Flight Center, nazwała Bennu „kapsułą czasu” z wczesnego Układu Słonecznego, która może dostarczyć informacji na temat procesów prowadzących do powstania planet, w tym Ziemi.

Misja OSIRIS-REx dostarcza nam nie tylko cennej próbki z odległego obiektu kosmicznego, ale też kieruje nasze spojrzenie w głąb kosmosu, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące naszej własnej egzystencji. Odkrycie węgla i wody na Bennu może być przełomem w naszym rozumieniu procesów, które doprowadziły do powstania życia na Ziemi. W miarę jak naukowcy będą kontynuować swoje badania, możemy spodziewać się kolejnych fascynujących odkryć, które rzucą światło na nasze miejsce we wszechświecie.

Zdjęcie: NASA (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 21.10.2023 09:51

    Oni sa poprostu pseudonaukowcami , mysla ze zycie jest tylko na ziemi a metoeoryty przyniosly wode ktore wziely z basenu w kosmosie to ze maja wode w sobie jest tylko dowodem na to jak powszechna jest woda w kosmosie , bierze sie to stad ze planeta kazda przy powstaniu jest goraca ma pole magnetyczne , wybuchy lawy tworza morza metanu ktory podlega rozpadowi na wode po czasie dlatego jest tak wiele skal w kosmosie z planet ktore posiadaly wode. A zostaly rozzbite

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.