Planetoida Bennu mogła być częścią wodnego świata

Opublikowano: 29.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1298

Najnowsze badania próbek pobranych z planetoidy Bennu przez misję NASA OSIRIS-REx dostarczają fascynujących dowodów na obecność wody i związków organicznych w skałach i glebie tej pradawnej planetoidy. Badacze odkryli, że próbki są bogate w węgiel i zawierają minerały glinowe, w których strukturze krystalicznej uwięziona jest woda, co może dostarczyć kluczowych wskazówek na temat formowania się naszej planety oraz teorii dotyczących pochodzenia wody na Ziemi.

Analiza wykazała, że próbki z Bennu zawierają około 4,7% węgla, co jest jednym z najwyższych odnotowanych procentów zawartości węgla w materiale z kosmosu. To odkrycie sugeruje, że Bennu może być bogata w prebiotyczne związki organiczne, które są kluczowe dla pojawienia się życia.

Naukowcy są szczególnie zainteresowani glinami zawierającymi wodę, ponieważ takie minerały mogą być nośnikami wody na wczesnej Ziemi. Dante Lauretta, główny badacz misji z University of Arizona, podkreśla znaczenie tych odkryć, wskazując, że są one dowodem na to, jak woda została włączona do planet, w tym Ziemi, co czyni nasz świat nadającym się do zamieszkania.

Próbki z Bennu, które zostały dostarczone na Ziemię przez kapsułę powrotną OSIRIS-REx, nie tylko rzucają nowe światło na początki Układu Słonecznego, ale również na procesy, które mogły przyczynić się do dostarczenia wody oraz niezbędnych składników do powstania życia na naszej planecie. Przełomowe wyniki tych badań stanowią potwierdzenie teorii, że asteroidy mogły odgrywać kluczową rolę w dostarczaniu wody oraz związków organicznych na Ziemię w jej wczesnej historii.

Ponadto te odkrycia potwierdzają, że planetoidy takie jak Bennu mogą być zachowanymi w czasie kapsułami, przechowującymi niezmienione od miliardów lat materiały, które dostarczają bezcennych informacji o historii i ewolucji naszego Układu Słonecznego. Dalsze badania tych i innych próbek kosmicznych mogą odsłonić więcej sekretów dotyczących życia i jego początków w kosmosie.

To, co odkryliśmy dzięki próbkom z Bennu, to nie tylko potwierdzenie naszych teorii o pochodzeniu wody na Ziemi, ale również zachęta do dalszych badań, które mogą odkryć więcej tajemnic naszego kosmicznego sąsiedztwa i jego wpływu na rozwój życia w naszym Układzie Słonecznym.

Zdjęcie: NASA (CC0)
Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.