Innowacyjny filtr z grafenu oczyści każdą wodę!

Opublikowano: 18.02.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1098

Korzystając z grafenu o nazwie Graphair, naukowcy z Australii stworzyli filtr wody, który może sprawić, że nawet bardzo zanieczyszczona woda morska będzie zdatna do picia po zaledwie jednym filtrowaniu. Technologia ta może być wykorzystana przy dostarczaniu czystej wody pitnej do tych regionów świata, które nie mają do niej dostępu, na przykład w Afryce.

Materiał składający się z jednej warstwy atomów jest przyszłością informatyki, budownictwa i biotechnologii. Najnowsze zastosowanie zakłada uzycie grafenu jako membrany filtrującej. Będzie mogła być stosowana do uzdatniania każdego rodzaju wody.

“Niemal jedna trzecia światowej populacji, około 2,1 miliarda ludzi, nie ma dostępu do czystej wody pitnej” – powiedział główny naukowiec projektu, Dong Han. “W rezultacie miliony, głównie dzieci, umierają z powodu chorób związanych z niewystarczającym zaopatrzeniem w wodę oraz higieną. Graphair to idealny filtr do oczyszczania wody.”

Opracowany przez naukowców z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) Graphair jest formą grafenu wykonaną z oleju sojowego. Grafen – gruby na jeden atom, wyjątkowo wytrzymały materiał węglowy – został okrzyknięty „supermateriałem”, jednak jest stosunkowo drogi w produkcji, co ogranicza jego szersze zastosowanie.

Graphair jest tańszy i prostszy w produkcji niż tradycyjny grafen, zachowując jednocześnie jego najważniejsze właściwości. Jedną z tych właściwości jest hydrofobia – grafen odpycha wodę. Aby przekształcić go w filtr, naukowcy opracowali film grafenowy z mikroskopijnymi nanokanałami; te przepuszczają wodę, ale zatrzymują większe zanieczyszczenia za pomocą większych cząsteczek.

Głównym problemem, który występował w przypadku tradycyjnych filtrów była potrzeba oczyszczania go przed ponownym użyciem. Testy pokazały, że wykorzystanie Graphair niweluje ten problem. Filtry pokryte substancją nadają się do wielokrotnego użytku.

“Technologia ta może stworzyć czystą wodę pitną, niezależnie od tego, w jaki sposób jest zanieczyszczona w jednym kroku” – dodał Dong Han. “Wszystko, czego potrzeba, to ciepło, nasz grafen, filtr membranowy i woda. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku rozpoczniemy próby terenowe na całym świecie.”

Twórcy uważają, że technologia może być stosowana do filtrowania wody w gospodarstwach domowych, a nawet w miastach, a także do oczyszczania wody morskiej i ścieków przemysłowych.

Autorstwo: B
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.