Homofobia i transfobia to przestępstwa

Opublikowano: 24.05.2019 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 658

Niezależnie od wielkiej fali przemocy wobec osób LGBT i nienawiści kierowanej w stronę tej grupy przez obecnego prezydenta, wymiar sprawiedliwości oficjalnie piętnuje te zjawiska jako łamanie prawa. Dyskryminacja powinna być karana nawet więzieniem, uznali sędziowie.

https://www.youtube.com/watch?v=_CbYyG4shPU

W Brazylii Sąd Najwyższy orzekł, że homofobia i transfobia stanowią przestępstwa. Na razie powinny być one rozpatrywane przez wymiar sprawiedliwości w ramach przepisów dotyczących rasizmu, stwierdził sąd, ale to tylko do momentu, gdy zostanie uchwalona ustawa definiująca homofobię i transfobię jako przestępstwa osobnego rodzaju, odnoszące się konkretnie do dyskryminacji osób LGBT.

Za orzeczeniem głosowało sześciu spośród jedenastu sędziów trybunału. Pozostałych pięciu dopiero zagłosuje w tej sprawie, jednak wobec takiego rozkładu głosów ich decyzja nie będzie jednak miała wpływu na ostateczne stanowisko sądu.

Werdykt zapadł w dość specyficznej sytuacji. W Brazylii bowiem od 2013 r. pary tej samej płci mogą zawierać małżeństwa i mają prawo do adopcji dzieci. Jednocześnie w kraju tym szaleje przemoc wobec osób nieheteroseksualnych. W 2018 r. zabito na tym tle 420 osób, jak wskazują dane, na które powołuje się organizacja Grupo Gay da Bahia. Zdaniem organizacji TransEurope w minionym roku w Brazylii zamordowano 171 osób transpłciowych. Międzyamerykańska Komisja ds. Praw Człowieka alarmowała, że w kraju tym co 16 godzin dochodzi do zabójstwa z powodu czyjejś orientacji lub tożsamości seksualnej. Oznacza to, że Brazylia jest dla tej grupy jednym z najniebezpieczniejszych krajów świata. Jeden z deputowanych do parlamentu, który otwarcie określał się jako gej, zmuszony był opuścić kraj, otrzymywał bowiem groźby śmierci i obawiał się o swoje życie.

Przewodnicząca brazylijskiej organizacji Niteroi Diversity przyjęła werdykt Sądu Najwyższego z satysfakcją, podkreślając, że zapadł on w “we właściwym momencie, kiedy na czele kraju stoi homofob”. Miała na myśli prezydenta Jaira Bolsonaro, który otwarcie wyrażania nienawiść i pogardę wobec osób LGBT i mówi o nich jako o zagrożeniu dla brazylijskiego społeczeństwa. Polityczne uderzenie w osoby nieheteroseksualne było jedną z dźwigni jego kampanii wyborczej w 2018 r. Bolsonaro zasłynął wypowiedzią, że wolałby, żeby jego syn umarł niż okazał się gejem.

Działacze LGBT nie mają wątpliwości, że to wypowiedzi i kampania wyborcza obecnego prezydenta przyczyniły się do rekordowej liczby morderstwa na osobach homoseksualnych i transpłciowych.

Portal TeleSur podał informację, że w brazylijskim senacie znajduje się projekt ustawy przewidującej kryminalizację dyskryminacji na tle orientacji i tożsamości seksualnej oraz wprowadzającej za to karę do pięciu lat pozbawienia wolności. Medium cytuje jednocześnie wypowiedzi aktywistów broniących praw grupy LGBT, którzy wątpią czy nowe prawo zostanie uchwalone, a nawet jeżeli zostanie, to niekoniecznie zatrzyma to falę homofobii i transfobii.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.