Ekologiczne przezroczyste drewno może zastąpić plastik

Opublikowano: 01.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1503

Przeźroczyste drewno to ekologiczna alternatywa dla plastiku. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego w „Science of The Total Environment”.

Przezroczyste drewno po raz pierwszy uzyskano w 1992 roku i od tego czasu technologia była wielokrotnie ulepszana. Jego istotą jest usunięcie ligniny z drewna (co czyni je twardym i „drewnianym”) i zastąpienie go przezroczystym polimerem.

„Przezroczyste drewno może zastąpić szkodliwe dla środowiska tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej, takie jak polipropylen, polichlorek winylu (PVC), akryl, polietylen itp.” – powiedział Produt Dhar, autor badań i adiunkt w Indyjskim Instytucie Technologii.

Autorzy pracy przeprowadzili kompleksową analizę środowiskową tej technologii w porównaniu z produkcją tworzyw sztucznych i szkła. Okazało się, że produkcja drewna transparentnego przy użyciu chlorynu sodu do usuwania ligniny z drewna i impregnacji żywicą epoksydową miała znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż powszechnie stosowane metody oparte na wykorzystaniu polimeru metakrylowego (który jest również wykorzystywany do produkcji akrylu).

Analiza całego cyklu produkcyjnego i użytkowego materiału wykazała, że ​​transparentne drewno jest mniej przyjazne środowisku niż szkło, ale wciąż bardziej przyjazne środowisku niż produkcja polietylenu i innych tworzyw sztucznych, co wskazuje na potrzebę doskonalenia technologii produkcji. Szkło nie ma jednak zastosowania tam, gdzie wymagana jest odporność na uderzenia.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 01.11.2022 14:21

    Wszystko musi być z ropy żeby zyski były maxymalne! Więc żadna technika zastepująca materiały ropopochodne nie ma szans na wejście do masowej produkcji, a mogły być już te techniki rozwijane bardzo dawno temu. Priorytet zysku nad ludzkością!

  2. Dgruzin 02.11.2022 02:15

    Priorytet zysku jest tylko celem pewnych sługusów. To nagroda dla nich za to co robią dla ciemności.

    Ciemność ma inne cele: totalne zniewolenie, degradacja, wykorzystanie, przejęcie planety (kolejnej).

    Wcale nie jestem przekonany o gorszych parametrach PE czy PP – można je wielokrotnie przetapiać i produkować nowe elementy. Z PP można produkować benzynę. Można je w najgorszym wypadku spalić i uzyskać CO2 i H2O (bez siarki i innych zanieczyszczeń). Zaoszczędzone lasy będą się żywić tym CO2

  3. Stary Kulas 02.11.2022 12:12

    Gdyby chciano zastąpić ropę to wystarczy wrócić do stosowanych wcześniej zamiast ropy konopi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.