Dziennikarka zatrzymana w Jerozolimie ma złamaną rękę

Opublikowano: 07.06.2021 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 985

Izraelska policja zatrzymała weterankę, korespondentkę kanału satelitarnego Al Jazeera, podczas pracy w ogarniętej zamieszkami dzielnicy Jerozolimy, gdzie dziesiątki palestyńskich rodzin jest zmuszonych do eksmisji przez żydowskich osadników.

Givara Budeiri została zwolniona następnie zwolniona w sobotę, kilka godzin po tym, jak zatrzymano ją w dzielnicy Sheikh Jarrah, gdzie miała na sobie kamizelkę kuloodporną z napisem „prasa”. Al Jazeera poinformowała równie, że policja zniszczyła sprzęt należący do kanału.

Budeiri doznała złamanej ręki i w niedzielę pozostawała pod obserwacją w szpitalu Hadassah w Jerozolimie, poinformował Walid Omary, szef biura Al Jazeery w Jerozolimie.

Omary powiedział, że Budeiri jest akredytowana przez biuro prasowe rządu Izraela.

Izraelska policja nie odpowiedziała na prośbę Associated Press o komentarz.

Dyrektor generalny Al Jazeery, Mostefa Souag, potępił działania izraelskiej policji. „Systematyczne atakowanie naszych dziennikarzy jest całkowitym pogwałceniem wszystkich międzynarodowych konwencji” – powiedział. „Atakują dziennikarzy we wschodniej Jerozolimie, ponieważ nie chcą, aby nadal informowali o tym, co dzieje się w Sheikh Jarrah” – powiedział Omary.

Eksmisje z Jerozolimy są wstrzymane po interwencji izraelskiego prokuratora generalnego, ale kampania osadników trwa nadal.

Organizacje obrony praw człowieka obawiają się, że w nadchodzących miesiącach eksmisje mogą być nadal przeprowadzane potencjalnie doprowadzając do kolejnej rundy rozlewu krwi. Izraelski organ nadzorczy Ir Amim, który śledzi różne sprawy sądowe, szacuje, że co najmniej 150 gospodarstw domowych w dwóch dzielnicach jest zagrożonych eksmisją.

Souag oskarżył Izrael o systematyczne próby uciszenia dziennikarzy. Zauważył, że zatrzymanie Budeiriego nastąpiło po zniszczeniu przez Izrael 15 maja wieżowca w Strefie Gazy, w którym mieściło się lokalne biuro Al Jazeery. W wieżowcu mieściło się również biuro The Associated Press w Gazie.

Izrael twierdził, że w budynku działał wywiad wojskowy Hamasu. AP stwierdziła, że nie ma żadnych oznak rzekomej obecności Hamasu w budynku. Wezwał do niezależnego dochodzenia.

Na podstawie: AP, Ctv
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o