Druga faza testów szczepionki przeciw Alzheimerowi

Opublikowano: 30.06.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2003

Naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Nature” wyniki drugiej fazy badań klinicznych leku do leczenia choroby Alzheimera. Jest to szczepionka peptydowa, która powoduje, że pacjenci wytwarzają przeciwciała przeciwko białku tau. Lek był dobrze tolerowany przez pacjentów i wytwarzał przeciwciała u 98,3 procent uczestników badania.

Ostatnio mówiono o nowym leku do leczenia choroby Alzheimera, który jest ukierunkowany na beta-amyloid. Jest to przeciwciało monoklonalne, które rozkłada agregaty beta-amyloidu. Opracowywane są również leki ukierunkowane na białko tau. Naukowcy uważają, że działa on jak prion i jest zdolny do infekowania otaczających komórek, dlatego postanowili działać na zewnątrzkomórkowe białko tau, aby ograniczyć powstawanie splątków neurofibrylarnych w komórkach.

Naukowcy zidentyfikowali strukturę regionu białka tau wymaganego do agregacji i stworzyli komplementarne przeciwciało. Następnie opracowali szczepionkę peptydową, która wyzwala produkcję przeciwciał przeciwko białku tau, hamując jego agregację i pobieranie komórek. Nowy lek został nazwany AADvac1.

Po udanych próbach na szczurach rozpoczęto pierwszą fazę badań klinicznych na ludziach. Wykazano, że lek jest bezpieczny, a także poprawił wyniki testów poznawczych.

Druga faza badań klinicznych trwała 24 miesiące. Michał Nowak i jego koledzy z AXON Neuroscience włączyli do nowego badania 196 osób, które podzielono na grupy AADvac1 i placebo (3:2). Łącznie badanie kliniczne trwało 24 miesiące i w tym okresie uczestnicy otrzymali jedenaście dawek leku.

Poważne zdarzenia niepożądane (wszelkie zgłoszone zdarzenia, które mogą mieć lub nie mieć związku przyczynowego z lekiem) zaobserwowano u 17,1 procenta grupy AADvac1 i 24,1 procenta grupy placebo. Przeciwciała IgG zostały opracowane u 98,3 procent pacjentów. Naukowcy nie zaobserwowali różnicy w wynikach testów poznawczych przez cały okres.

W drugiej fazie badań klinicznych naukowcy potwierdzili bezpieczeństwo stosowania AADvac1, a wkrótce planują rozpocząć trzecią fazę w celu bardziej szczegółowej analizy wszystkich aspektów skuteczności, tj. poziomów biomarkerów choroby i wpływu leku na funkcje poznawcze.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. KubaD. 30.06.2021 13:46

    “Po udanych próbach na szczurach rozpoczęto pierwszą fazę badań klinicznych na ludziach. Wykazano, że lek jest bezpieczny, a także poprawił wyniki testów poznawczych.”
    ” Naukowcy nie zaobserwowali różnicy w wynikach testów poznawczych przez cały okres.”
    Zdecydujcie się, co piszecie. Że niby pomogło szczurom, ale ludziom już nie?
    Skoro nie poprawia funkcji poznawczych to po co szczepić?

  2. Cosmo 30.06.2021 18:12

    Oj widać ze badania w starym, niemodnym już trybie – 2 lata testów. Czasów kolanowirusa takie badania trwają kilka tygodni a wynik badań jest znany jeszcze przed ich rozpoczęciem. Oczywiście jak wiadomo – pozytywny.

  3. 3steta 30.06.2021 21:29

    No jestem ciekawa co z tego wyniknie. Może w ciągu najbliższych 20 lat coś wymyślą na Alzheimera. Oczywiście istnieją alternatywne terapie, ale zawsze dobrze łączyć kilka medycyn. Z drugiej strony po “szypawce” dla koronoświrusa aż strach czy to nie jest kolejny przypał.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.