Indianie w Ameryce Południowej są odporni na demencję starczą

Opublikowano: 09.04.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1321

Okazało się, że wśród przedstawicieli dwóch ludów boliwijskiej Amazonii niezwykle mało jest osób z demencją. Artykuł na ten temat został opublikowany w periodyku „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”.

Coś związanego z przedindustrialnym stylem życia wydaje się chronić starszych ludzi z Tsimane i Moseten przed demencją. Aby się tego dowiedzieć, naukowcy wykorzystali tomografię komputerową mózgu i kwestionariusze dostosowane do kultury rdzennych Amerykanów.

Okazało się, że wśród przedstawicieli ludu Tsimane powyżej 60 roku życia na demencję cierpi tylko pięciu, a na 169 członków ludu Moseten tylko jeden. Dla porównania, 11 procent Amerykanów w wieku powyżej 65 lat cierpi na demencję starczą, w porównaniu z zaledwie 1 procentem w populacji rdzennych Amerykanów.

Naukowcy mają hipotezę, że mózg tych Indian jest chroniony przed starzeniem się dzięki aktywnemu trybowi życia i diecie bez obfitości cukru i tłuszczów, ponieważ Tsimane i Moseten przez całe życie łowili ryby, polowali i uprawiali tradycyjne narzędzia. Jednak pozostaje niejasne, dlaczego nie wszystkie tradycyjne ludy wykazują taką ochronę przed demencją.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie tego sekretu pomoże w leczeniu demencji w krajach uprzemysłowionych.

Zdjęcie: Hans Eismann (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 09.04.2022 11:18

    Ciekawe, czy sprawdzali ich pod kątem szczepionek? Bo może nie szczepią się preparatami z rtęcią i aluminium?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.