Czy turecki sąd uzna dziennikarzy za terrorystów?

Opublikowano: 30.07.2017 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 949

Stambulski sąd warunkowo zwolnił z aresztu siedmiu oskarżonych w procesie dziennikarzy centrolewicowej gazety „Cumhuriyet”. Zarzuty wspierania terrorystów pozostają jednak w mocy.

Proces autorów jednej z najsłynniejszych tureckich gazet, największego tytułu o lewicującym obliczu ruszył w ubiegłym tygodniu. Oskarżonym grożą kary długoletniego więzienia, aż do dożywotniego pozbawienia wolności. Zgodnie z oczekiwaniami prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana dziennikarzom zarzuca się wspieranie organizacji terrorystycznej. Miało to realizować się poprzez publikowanie wywiadów z „ekstremistami” i umieszczanie na łamach pisma „nierzetelnych”, potencjalnie wywrotowych informacji i komentarzy. „Cumhuriyet” miałaby równocześnie popierać Fethullaha Gulena, skrajnie lewicową Rewolucyjną Partię-Front Wyzwolenia Ludu i oczywiście dyżurnego wroga – Partię Pracujących Kurdystanu.

W rzeczywistości, jak wskazują obrońcy wolności prasy i sympatycy gazety, Erdogan poprzysiągł pismu zemstę już w 2015 r., kiedy „Cumhuriyet” opublikowała obszerne materiały (w swoim wydaniu internetowym opatrzone także filmami) przedstawiające, jak tureckie służby specjalne wspierają syryjską fundamentalistyczną opozycję. Czytelnicy mogli poznać szczegóły przerzucania fanatyków islamskich przez turecko-syryjską granicę oraz dostaw broni i zaopatrzenia. Za te reportaże „Cumhuriyet” otrzymała nagrodę Reporterów bez Granic.

O absurdalności zarzutów świadczy fakt, że Gulen i jego organizacje jak najbardziej były bohaterami artykułów w gazecie, ale w tekstach bynajmniej nie obsypywano ich pochlebstwami. W 2011 r., gdy kaznodzieja i Erdogan byli jeszcze politycznymi sojusznikami, dziennikarz śledczy pisma Ahmet Sik opublikował o Gulenie reportaż, za który… trafił do aresztu. Dziś oskarżony jest o to, że pomagał Gulenowi spiskować przeciwko rządowi.

Łącznie w procesie oskarżonych jest 17 osób. Dziś stambulski sąd zgodził się, by siedem odpowiadało z wolnej stopy, pozostając pod kontrolą policyjną przynajmniej do następnego przesłuchania, zaplanowanego na 11 września. Pięciu „najbardziej niebezpiecznych” pozostanie w areszcie. Pozostali sądzeni są in absentia, zdążyli bowiem wyjechać z Turcji, gdy wielka fala zatrzymań po nieudanym zamachu stanu dopiero się rozkręcała.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.