Biskupi z Kanady przepraszają Indian i Eskimosów

Opublikowano: 26.09.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1657

Konferencja Katolickich Biskupów Kanadyjskich przygotowała jednostronicowe przeprosiny skierowane do ludności rdzennej. Biskupi uzgodnili treść dokumentu, w którym piszą, że wraz ze wszystkimi instytucjami Kościoła zaangażowanymi w prowadzenie szkół rezydenckich, wyrażają najszczerszy żal i przepraszają w sposób nie pozostawiający żadnych wątpliwości i niedopowiedzeń.

„Przyznajemy, że niektórzy członkowie społeczności katolickiej dopuszczali się poważnych nadużyć fizycznych, psychologicznych, emocjonalnych, duchowych, kulturowych i seksualnych. Jednocześnie ze smutkiem przyznajemy, że tamte przeszłe wydarzenia, cierpienie i wyzwania, przed którymi stoi ludność rdzenna, rzucają się cieniem na dzień dzisiejszy”.

Biskupi dalej obiecują przekazanie dokumentów, które mogą pomóc w upamiętnieniu uczniów pochowanych w nieoznakowanych grobach. Piszą też o staraniach podejmowanych w celu zorganizowania wizyty Papieża w Kanadzie, a także zbieraniu funduszy na finansowanie inicjatyw rekomendowanych przez ludność rdzenną. Ponad 10 lat temu Kościół został zobowiązany w ramach Indian Residential Schools Settlement Agreement przez komisję ds. prawdy i pojednania do stworzenia 25-milionowego funduszu. Udało się zebrać jedną szóstą tej kwoty.

Ostatnie przeprosiny biskupów nie wypełniają jednak wszystkich żądań komisji, która domagała się przeprosin od Papieża na kanadyjskiej ziemi.

W połowie grudnia planowana jest wizyta w Rzymie liderów ludności rdzennej, starszyzny, młodzieży i osób, które przeszły przez szkoły rezydenckie. Spotkania mają trwać cztery dni i mogą ostatecznie zainicjować papieskie przeprosiny. Assembly of First Nations National podkreśla, że Papież powinien osobiście przylecieć do Kanady.

Przez ponad wiek przez system szkół rezydenckich przeszło 150 000 dzieci wywodzących się z ludności rdzennej. Większość szkół prowadziły Kościoły katolickie i anglikańskie.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 26.09.2021 15:35

    Indianie i Eskimosi powinni wystąpić o olbrzymie odszkodowania za doznane krzywdy i ludobójstwo od czasu przybycia Europejsczyków na ich rodzimy kontynent.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.