Bezpłatne alternatywy dla „YouTube”

Opublikowano: 15.02.2022 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Telekomunikacja i komputery, Warto przeczytać

Liczba wyświetleń: 4273

Na „YouTube” panuje ostra cenzura światopoglądowa, która osobom niepoprawnym politycznie utrudnia życie demonetyzacją, cenzurą a nawet blokowaniem kont. Dlatego podzielę się z wami moją wiedzą na temat alternatyw, którą zdobyłem albo szukając filmów dla strony JuniorFilm.pl z filmami dla dzieci, albo miejsc, w których mógłbym wgrywać wideo z myślą o osadzaniu wklejek wideo w „Wolnych Mediach”. Oczywiście, najlepiej wgrywać pliki wideo na własnym serwerze, macie wówczas nad nimi pełną kontrolę, ale zajmują wiele miejsca na dysku i nie każdego stać na taki luksus. Zacznę od stron polskich, a później przejdę do zagranicznych. Jeśli nie podam limitu wielkości plików, to tylko dlatego, że albo nie znalazłem takiej informacji, albo limit jest na tyle wysoki (np. 2 GB), że nie warto się nim przejmować. Śródtytuły są równocześnie linkami. Opinie podsumowujące pokolorowałem na trzy kolory – czerwone (odradzam), niebieskie (nie mam zdania) i zielone (polecam). Strony oceniałem pod kątem osadzania filmów na stronach internetowych (czyli z punktu widzenia blogerów i redaktorów, którzy nie chcą zaśmiecać ich zewnętrznymi reklamami) a nie monetyzacji (zarabiania).

CDA.pl

Są dwie wady CDA.pl – pierwsza jest taka, że przed każdym materiałem wyświetlają reklamy, druga jest taka, że administratorzy czasami usuwają filmy, gdy zostaną zgłoszone (co jest oczywiste w przypadku, gdy ktoś doda piracki film). Strona przyjazna dla filmów erotycznych, ale trzeba je oznakowywać „powyżej lat 18” (co oczywiste). Uwaga, serwis pozwala importować filmy z „YouTube”, „DailyMotion”, „Vimeo” i kilku mało znanych płatnych platform. Wystarczy wkleić link.

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: odradzam z powodu reklam.

Vider.info

Kolejna polska strona hostująca pliki wideo. Czasami filmy wczytują się szybko, a czasami buforowanie to tragedia. Nie testowałem wgrywania filmu, ponieważ irytujące jest bardzo częste wyskakiwanie we wklejkach iframe kodu antyspamerskiego do przepisania. Na początku odtwarzania filmu pojawiają się reklamy.

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: odradzam z powodu reklam, mulenia i uciążliwych kodów antyspamerskich.

Freedisc.pl

Strona ma chyba jakieś powiązania z Vider.info, ponieważ we wklejkach też pojawia się często kod antyspamerski, który na dodatek wygląda identycznie. Można tu hostować nie tylko filmy, ale również pliki muzyczne, e-booki, itp. Wady – kod wklejki iframe nie do skopiowania (przynajmniej dla mnie – musiałem ręcznie przepisywać), filmy osadzone na stronie bardzo długo się wgrywają i wyświetlają się reklamy (po kliknięciu w strzałkę playera otworzyła mi się w nowym oknie strona „Allegro” z jakimś produktem).

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: odradzam z powodu reklam, otwierania nowych kart z ofertami handlowymi, wyjątkowego mulenia i uciążliwych kodów antyspamerskich.

BanBye.pl

Nowa strona firmowana przez „Klub Wolnych Mediów” (pod którym kryją się dziennikarze telewizji internetowej wRealu.pl), który nie ma niczego wspólnego z naszym portalem poza zbieżnością nazw. Strona irytuje nachalnymi okienkami pop-up, które pojawiają się po każdym wejściu na stronę. Pod komunikatem „Ta platforma video powstaje dzięki Twojej dotacji! Jestem za wolnością słowa” pojawiają się trzy opcje: bardzo widoczny przycisk „Chcę wesprzeć”, mniej widoczny „Zaloguj się” i bardzo malutki „Nie, dziękuję”. Po kliknięciu w „Nie, dziękuję” wyskakuje drugie okienko o treści „Co tracisz? Zalogowanie umożliwia:”. Nie wiadomo, co umożliwia rejestracja, bo nie napisali, ale można kliknąć „Przeglądam bez konta” (mniej widoczny przycisk) i „Wróć” (bardziej widoczny przycisk). Zarejestrowałem się, by sprawdzić, co daje rejestracja, ale okazało się, że niczego, oprócz prawa do komentowania. Zwykły użytkownik nie może wgrać filmów, ale administratorzy obiecują, że kiedyś to zmienią. Na razie na „BanBye” mogą publikować wyłącznie vlogerzy, dziennikarze i media zaakceptowani decyzją administratorów po wymianie korespondencji i podpisaniu umowy. We wklejkach iframe nie zauważyłem reklam (to dobrze).

Link mp4 do pliku wideo: dostępny prawym klawiszem myszki.
Opinia: odradzam z powodu biurokracji.

Gloria.tv

Ostatnia ze znanych mi polskich stron. Formalnie powstała w celach religijnych i wydaje się całkiem niezła alternatywą – brak reklam, wyskakujących okienek, można hostować nie tylko materiały religijne, ale również nie mające nic wspólnego z krzewieniem wiary. Strony nie testowałem, ponieważ przy rejestracji zniechęciłem się wymogiem podania numeru telefonu komórkowego. Podglądając źródło strony można znaleźć link do pliku mp4 umożliwiający bezpośrednie osadzanie filmu we własnym playerze.

Link mp4 do pliku wideo: w źródle strony.
Opinia: polecam.

PeerTube

Alternatywa oparta na P2P, której komunikat głosi: „PeerTube, rozwijane przez Framasoft, jest wolną i zdecentralizowaną alternatywą dla platform wideo z ponad 400 000 filmów opublikowanymi przez 60 000 użytkowników, wyświetlonych ponad 15 milionów razy”. Pomyślałem – rewelacja, to jest to, w sam raz dla „Wolnych Mediów”! A potem wielkie rozczarowanie: wgrałem na próbę film dokumentalny (dozwolony użytek na wolnej licencji) na stronie Open.Tube. W testach player wypadł bardzo dobrze, brak reklam, w miarę szybko film się wczytał, pokazując licznik pobranych megabajtów, ale… po godzinie lub dwóch SZOK! Film i moje konto użytkownika zostały brutalnie usunięte! Wygląda na to, że nie tylko mnie to spotkało, ale nawet autora strony JoinPeerTube.org zachwalającej „PeerTube”. Sam zobacz, co się wyświetli po kliknięciu w link do jego filmu demonstrującego zalety „PeerTube” wgranego na stronach PeerTube.ch i VidCommons.org. Sprawdziłem zasady i doczytałem po angielsku takie kwiatki: „OpenTube to wolna od cenzury alternatywa YouTube. Nie tolerujemy: pornografii i propagandy nazistowskiej/terrorystycznej”; „Twoje treści mogą zostać usunięte w dowolnym momencie, bez żadnych wyjaśnień ani uprzedniego powiadomienia”. Cóż, bez komentarza…

Opinia: wybitnie odradzam, alternatywa „YouTube” gorsza od „YouTube”!

Odysee.com

Wygląda ciekawie i znalazłem na niej szeroki asortyment (m.in. filmy animowane, dokumentalne, piosenki). Przetestowałem wklejkę – brak reklam. Strona „Odysee” pozwala na synchronizację kanału użytkownika z kanałem „YouTube”. Podczas wgrywania pliku filmu można przeczytać zdania: „Prześlij tą niepodpisane nagranie czy kasetę którą znalazłeś za telewizorem w 1991 roku” i „Przesyłanie plików na Odysee jest ograniczone do 10 GB”. Nie wiem o co chodzi z limitem i mam trzy hipotezy: 1) limit na jeden film (mało prawdopodobne), limit dzienny (możliwe), 3) limit na wszystkie filmy użytkownika (możliwe). Jeśli wiecie – napiszcie w komentarzu lub wyślijcie mi e-maila. Jedna zauważona wada – we wklejce iframe należy dopisać frameborder=”0″, gdyż pojawia się brzydka obwódka. Uwaga – po najechaniu prawym klawiszem na player można skopiować adres filmu mp4 i osadzić go na stronie w czystym iframe. Zniknie wtedy link zwrotny. Podglądając źródło strony można znaleźć link do pliku mp4 umożliwiający bezpośrednie osadzanie filmu we własnym playerze.

Link mp4 do pliku wideo: w źródle strony.
Opinia: polecam.

ProtoPlay.tv

Zauważyłem szeroką tematykę. Zarejestrowałem się, utworzyłem kanał wideo i poległem w momencie wgrywania filmu testowego. Zamiast strony z opcjami wgrywania wideo zrobił mi się czarny ekran. Włączanie i wyłączanie adbloka nic nie dało. Błąd techniczny, ale innym użytkownikom jakoś wgrywanie filmów się udaje.

Opinia: nie mam zdania.

Pakvim.net

Strona po angielsku, ale chyba z Pakistanu, na co wskazują opublikowane filmy o szerokiej tematyce. Jedne filmy są wczytywane bezpośrednio z YouTube, inne wgrane bezpośrednio na serwer „Pakvim”. Poległem na etapie rejestracji – każdy mój e-mail odrzuca jako niepoprawny. Możliwe, że akceptowane są tylko e-maile pakistańskie.

Opinia: nie mam zdania.

Hideout.co

Zarejestrowałem się, ale nie mam zielonego pojęcia, jak dodać wideo. Innym użytkownikom jakoś się udaje. Na tym zakończyłem testy.

Opinia: nie mam zdania.

StoryFire.com

Poległem na etapie rejestracji. Nie otrzymałem e-maila weryfikacyjnego. Po zawartości strony widać, że innym się udało.

Opinia: nie mam zdania.

BitChute.com

Strona zagraniczna. Zyskała popularność dzięki hostowaniu plików kasowanych przez „YouTube”. Wydawać by się mogło, że nie ma na niej cenzury światopoglądowej, ale niedawno przeżyłem szok, że firma usunęła materiał wideo przedstawiający protesty w Kanadzie wspierające Konwój Wolności. Rzekomo z powodu nawoływania do przemocy (być może na filmie były takie okrzyki). Zaletą „BitChute” jest, że na wklejkach embed nie tylko nie ma reklam, ale nawet linka zwrotnego. Dobra alternatywa dla stron, które nie chcą tracić ruchu użytkowników. Podglądając źródło strony można znaleźć link do pliku mp4 umożliwiający bezpośrednie osadzanie filmu we własnym playerze.

Link mp4 do pliku wideo: w źródle strony.
Opinia: polecam.

D.Tube

Ktoś polecał mi tę platformę. Chciałem ją przetestować, ale wycofałem się, gdy przeczytałem informację, że filmy o niskiej liczbie wyświetleń są co jakiś czas usuwane. Jeśli ktoś chce wrzucić film na krótko, być może go ta alternatywa „YouTube” zadowoli. Zauważyłem też, że na stronie jest bardzo dużo filmów importowanych z „YouTube” z pakietem bannerów.

Opinia: nie mam zdania.

Rutube.ru

Bardzo ciekawa rosyjska alternatywa. Brak reklam we wklejkach, filmy szybko się uruchamiają, ale jest poważna wada. Każdy wgrany materiał wideo trafia do poczekalni na decyzję moderatora, który sprawdza jego treść. Nie ma żadnej gwarancji, że film zostanie opublikowany, ani że akceptacja nie zostanie cofnięta.

Opinia: odradzam z powodu moderacji.

Vimeo.com

Strona nie wyświetla reklam we wklejkach iframe, ale ma dwa limity. Pierwszy to 500 MB tygodniowo, drugi to 5 Gb na wszystkie pliki na serwerze. Nie jest to alternatywa dla kogoś, kto potrzebuje hostingu wideo na długi czas. Oczywiście, można skorzystać z opcji premium, ale celem tego wpisu jest pokazanie darmowych alternatyw. Uwaga, ta strona stosuje cenzurę, usunięto teledysk i konto użytkownika, który dodał wideoklip wspierający Konwój Wolności. Piosenka była na wolnej (otwartej) licencji i przedstawiała ofiary preparatów przeciwko COVID-19, więc mamy do czynienia z cenzurą światopoglądową.

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: odradzam z powodu cenzury i limitów.

Banned.Video

Strona stworzona najprawdopodobniej przez „Info Wars” Alexa Jonesa. Po wejściu na adres Banned.Video wyświetlił mi się komunikat: „Error 1020. Access denied What happened? This website is using a security service to protect itself from online attacks”. W wyszukiwarce znalazłem inny link do strony (który działa) FreeWorldNews.tv. We wklejce na stronie pojawiają się dodatki reklamowe – linki do sklepu online. Strona wygląda na platformę treści politycznych – nie znalazłem ani jednej piosenki, ani materiałów nie-anglojęzycznych. Pod każdym wideo można znaleźć link do pobrania pliku mp4, którego nie można osadzić w iframe, gdyż pojawia się błąd, ale podglądając źródło strony można znaleźć inny link do pliku mp4 umożliwiający bezpośrednie osadzanie filmu we własnym playerze.

Link mp4 do pliku wideo: w źródle strony.
Opinia: nie mam zdania.

Videa.hu

Strona węgierska. Szybko chodzi, ale we wklejkach iframe pojawiają się reklamy (zauważyłem wąskie okienko z reklamą polskiej sieci handlowej) i wyjątkowo łatwo traci się ruch na stronie. Po kliknięciu w film (co powinno go zastopować – jak na innych stronach z filmami), następuje nieoczekiwane otwarcie „Videi” w pełnym oknie. Jest to niezwykle denerwujące.

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: odradzam z powodu reklam i podstępnego przekierowania ekspresowo odbierającego ruch na stronie z wklejką.

VideoClip.bg

Strona z Bułgarii. Są dwa limity – 450 MB wielkości pliku i 30 minut maksymalnego czasu trwania wideo. Teoretycznie stworzona dla muzycznych wideoklipów, ale można znaleźć na niej filmy animowane, fabularne i dokumentalne. Co ciekawe, podczas rejestracji nie trzeba potwierdzać adresu e-mailowego (od razu można korzystać z konta) a wklejki iframe szybko się wczytują. Można również wkleić link do filmu z „YouTube” lub „DailyMotion”, który… nie wgrywa filmów na serwer, jak w przypadku „CDA”, lecz „zasysa je” ze wszystkimi linkami, bannerami i reklamami. „Video Clip” ma poważny problem z wklejkami iframe – po osadzeniu ich na stronie i kliknięciu w playery otwierają się na nowych zakładkach strony erotyczne – dopiero drugie kliknięcie w player uruchamia film.

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: odradzam z powodu erotycznych reklam.

Userload.co

Widząc reklamy erotyczne od razu zrezygnowałem z rejestracji i nie wiem, jak działają od panelu użytkownika.

Opinia: odradzam z powodu erotycznych reklam.

Upstream.to

Widząc reklamy erotyczne od razu zrezygnowałem z rejestracji i nie wiem, jak działają od panelu użytkownika.

Opinia: odradzam z powodu erotycznych reklam.

Highload.to

Widząc reklamy erotyczne od razu zrezygnowałem z rejestracji i nie wiem, jak działają od panelu użytkownika.

Opinia: odradzam z powodu erotycznych reklam.

Streamtape.com

Widząc reklamy erotyczne od razu zrezygnowałem z rejestracji i nie wiem, jak działają od panelu użytkownika.

Opinia: odradzam z powodu erotycznych reklam.

Voe.sx

Widząc reklamy erotyczne od razu zrezygnowałem z rejestracji i nie wiem, jak działają od panelu użytkownika.

Opinia: odradzam z powodu erotycznych reklam.

Vidoza.net

Widząc reklamy erotyczne od razu zrezygnowałem z rejestracji i nie wiem, jak działają od panelu użytkownika.

Opinia: odradzam z powodu erotycznych reklam.

Dood.so

Widząc reklamy erotyczne od razu zrezygnowałem z rejestracji i nie wiem, jak działają od panelu użytkownika.

Opinia: odradzam z powodu erotycznych reklam.

Utreon.com

Kanadyjska strona, która powstała w 2019 roku. Zauważyłem szeroką tematykę. Zarejestrowałem się i okazało się, że aby dodać film należy poprosić e-mailowo administratora o utworzenie w profilu użytkownika kanału wideo i przysłanie instrukcji dodawania filmów, ponieważ strona jest w fazie Beta (testowej). Po zawartości filmowej widać, że chyba każda prośba jest spełniana. Na tym etapie zakończyłem testowania wgrywania filmu, ale przeprowadziłem jeszcze test wklejki wideo – brak reklam.

Link mp4 do pliku wideo: w źródle strony.
Opinia: nie mam zdania.

Brighteon.com

Alternatywa z USA, z której korzysta portal „Info Wars”. Nie rejestrowałem się „Brighteonie” i nie wiem jak działa od środka, ale pod wklejkami iframe pojawiają się wąskie paski z reklamą sklepu BrighteonStore.com (można to przeboleć). Wygląda na to, że serwis utrzymuje się ze sprzedaży wysyłkowej różnych produktów.

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: nie mam zdania.

Rumble.com

Serwis wideo z Kanady. Zyskał rozgłos, pona osoba skarżyła się, że usunęli jej film, ale nie znam szczegółów (pewnie prawa autorskie).

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: polecam.

Ted.com

Nie testowałem, ponieważ jest to platforma tylko dla treści edukacyjnych i wykładów. Zapomnijcie o wgrywaniu reportaży czy muzycznych klipów. Nie zauważyłem reklam. Klikając na „Share” można znaleźć link do pobrania pliku mp4, którego nie można osadzić w iframe, gdyż pojawia się błąd, ale podglądając źródło strony można znaleźć inny link do pliku mp4 umożliwiający bezpośrednie osadzanie filmu we własnym playerze.

Link mp4 do pliku wideo: w źródle strony.
Opinia: nie mam zdania

DailyMotion.com

Francuska strona wideo. Jest dosyć popularna, ale zaśmiecona reklamami i sugerowanymi filmami (podobnie jak „YouTube”). Limity – 2GB na plik, 10 plików dziennie, 60 minut maksymalnego czasu trwania wideo, 120 minut na wgrywanie plików dziennie. Test wklejki wykazał reklamę wideo na początku filmu, przy włączonym adblocku film startuje po 10 sekundach oczekiwania, co może irytować. Nie rejestrowałem się, więc nie wiem jak działa od strony technicznej.

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: odradzam z powodu nachalnych reklam.

Vidlii.com

Kiedyś „Vidlii” nazywała się „VidBit”. Założył ją w grudniu 2015 r. niewymieniony z imienia i nazwiska student. Myślałem, że z USA lub innego zachodniego państwa, gdyż jest w języku angielskim, a gdy z ciekawości pogrzebałem głębiej, okazało się, że to Rosjanin prowadzący firmę hostingową. „Vidlii” jest chyba jego poboczną działalnością „dla satysfakcji” stworzoną dla dzieciaków, bo nie zauważyłem żadnych reklam. Z jakiegoś nieznanego mi powodu, cieszy się popularnością wśród hiszpańskojęzycznych małolatów, bo najwięcej filmów jest po angielsku i hiszpańsku. Strona przypomina wizualnie „YouTube” w roku 2008, ale trudno powiedzieć, czy stosuje cenzurę. Po rejestracji konta nie otrzymałem e-maila weryfikacyjnego i od razu mogłem korzystać z serwisu. Są trzy limity – pierwszy to 2 GB na jeden film, drugi – maksymalny czas trwania to 25 minut (tyle trwają zazwyczaj seriale animowane z USA), trzeci – maksymalnie 10 filmów dziennie. Podczas testowania wklejki wideo zauważyłem błyskawiczne uruchamianie się playera (to dobrze), brak reklam w playerze (to dobrze), brak sugerowanych filmów na końcu (to dobrze), brak linka zwrotnego (to dobrze) i domyślne automatyczne uruchamianie playera (to źle, ale na szczęście można to zmienić dopisując do linka w iframe &a=0). Player wygląda topornie, ale podglądając źródło strony można znaleźć link do pliku mp4 umożliwiający bezpośrednie osadzanie filmu we własnym playerze.

Link mp4 do pliku wideo: w źródle strony.
Opinia: polecam.

Yutu.cn

Chiński hosting wideo nawiązujący nazwą do serwisu „YouTube” (który jest w Chinach zablokowany) Odradzam korzystanie z niego z powodu mnóstwa reklam i problemów z buforowaniem filmów. Na wolność słowa tu nie liczcie, ale podejrzewam, że można umieszczać ostre treści antyamerykańskie.

Opinia: odradzam z powodu reklam, problemów z buforowaniem i możliwej cenzury.

Vimple.ru

Rosyjska strona pozwala wgrywać filmy bez rejestracji. Limit to 1 GB. Wgrałem film testowy, osadziłem wklejkę iframe na stronie i… Po uruchomieniu playera wyskoczył błąd (z adblokiem i bez adbloka). Sprawdziłem wklejkę następnego dnia i nadal błąd. Na tym zakończyłem testowanie i nie wiem, czy we wklejkach są reklamy.

Opinia: nie polecam z powodu błędów technicznych.

Uloz.to

Strona czeska z opcjami językowymi (zmienia się wtedy domena) – czeską, słowacką, polską i angielską. Strona zaśmiecona reklamami i zachętami do różnych opłat. Test wklejek wideo wypadł pomyślnie – brak reklam i błyskawiczne odtwarzanie. Limit konta użytkownika na wszystkie pliki (można wgrywać też piosenki, e-booki itd., podobnie jak na Chomikuj.pl) wynosi 10 GB. Po przekonwertowaniu można osadzać wideo na stronie, ale opcja ta jest jak rosyjska ruletka. Jeden plik ładnie się wgrał i mogłem osadzić go na stronie (bez reklam), a nawet podejrzeć w źródle strony bezpośredni link do pliku mp4, a po wgraniu innego pliku kod embed był zablokowany z informacją, aby dokonać zapłaty. Nie rozumiem jakie są warunki działania tej strony. Wielka nadzieja i wielka irytacja.

Link mp4 do pliku wideo: w źródle strony bezpłatnych filmów, brak dla filmów premium.
Opinia: nie mam zdania.

Archive.org

Na sam koniec zostawiłem najlepszą, według mnie, alternatywę dla „YouTube”, z której korzystam od kilkunastu lat. Na tym hostingu oparte jest Radio Wolne Media. W tym czasie nie usunęli mi ani jednego pliku. Strona pozwala wgrywać również pliki muzyczne, graficzne, e-booki i spakowane w formacie zip czy rar. Oprócz wklejki iframe strona udostępnia bezpośredni link do pliku mp4, który można osadzić na stronie we własnym playerze. Wady – kod wklejki iframe pojawia się tylko przy wyłączonym adblocku i na końcu odtwarzanego filmu pojawiają się propozycje filmowe. Ale gdy osadzicie plik na stronie jako mp4, problem znika. Ostatnio zauważyłem, że filmy z Archive.org trochę długo się uruchamiają, co może być związane z rosnącą liczbą użytkowników tej platformy. Kolejną wadą jest, że nie da się usunąć opublikowanego wpisu (który jest katalogiem plików) – można usunąć pliki z katalogu, dodać do niego nowe, ale nie da się go skasować. Strona odstrasza topornym wyglądem, ale limit pojedynczych plików wynosi 2 Gb i to jedyna strona, która pozwala PODMIENIAĆ pliki. Wystarczy wejść w edycję plików, usunąć pierwotny plik i wgrać go ponownie z tą samą nazwą. To wielkie ułatwienie. Filmy trochę wolno się wczytują.

Link mp4 do pliku wideo: na prawym pasku bocznym.
Opinia: polecam.

Myvi.top

Strona rosyjska dostępna po rosyjsku lub angielsku. Zakładając konto na stronie „Myvi” przy rejestracji nie podaje się adresu e-mailowego. Wystarczy wymyślić login, hasło i od razu można się zalogować. Ale to trik zachęcający – e-mail należy podać i potwierdzić w momencie, gdy chcecie wgrać na serwer wideo. Limit wielkości pojedynczego pliku to 1 GB. Komunikat ostrzega, że zabronione jest wgrywanie plików pornograficznych. Można wgrać hurtem wiele plików. Wymagane jest wybranie kategorii i wpisanie co najmniej jeden tag. W teście wklejki embed nie zauważyłem reklam, ale pojawiają się boczne ikonki mediów społecznościowych i kodu iframe (znikają przy włączonym adblocku). Strona umożliwia skopiowanie bezpośredniego adresu do pliku mp4 i osadzenie go na stronie bez standardowej wklejki iframe (wystarczy najechać prawym klawiszem myszki na uruchomione wideo i skopiować bezpośredni adres filmu, który można osadzić w iframe, bez kodu iframe nie zadziała). Filmy wczytują się bardzo szybko, ale po osadzeniu na stronie bardzo długo się wczytują. Zauważyłem też, że niektóre filmy znikają w dziwny sposób – można wejść na stronę z nimi, znaleźć je w wyszukiwarce, ale pliki wideo losowo znikają z serwera. Podglądając źródło strony można znaleźć link do pliku mp4 umożliwiający bezpośrednie osadzanie filmu we własnym playerze.

Link mp4 do pliku wideo: link w źródle strony (bez końcówki mp4)
Opinia: polecam na krótki czas z powodu znikania starszych filmów.

Mega.nz

Usługa hostowania plików słynnego Kima Dotcoma – twórcy strony „Megaupload”, którego na zlecenie firm z Hollywoodu (i FBI) aresztowano za czerpanie korzyści z łamania praw autorskich przez jej użytkowników. Po kilku latach go wypuszczono z aresztu w Nowej Zelandii, w którym rozkręcił podobną stronę „Mega”, założył Partię Internetową i w końcu zwrócono zamrożone setki milionów dolarów. W 2018 r. nowozelandzki Sąd Apelacyjny potwierdził wyrok sądu niższej instancji wyrażający zgodę na jego ekstradycję do USA (chociaż nigdy w USA nie był i prawa USA nie złamał – sytuacja podobna do Assange’a) za zgodą ministra sprawiedliwości. Do dziś ekstradycja nie nastąpiła, ale można korzystać ze strony „Mega”, która pozwala przechowywać na dysku pliki, w tym filmy, które można osadzać na stronach internetowych we wklejkach iframe. Są dwa limity – 20 GB powierzchni na konto darmowe i 500 GB transferu miesięcznie dla pobierania plików. Limit dotyczy tylko plików pobieranych przyciskiem „Download” a nie wklejek iframe. Wklejki nie generują reklam, zawierają link zwrotny do strony „Mega” z filmem. Filmy nie konwertują się i można je od razu osadzić na stronie. Uwaga – konta długo nie używane są kasowane po mailu przypominającym, a wraz z nimi wszystkie pliki.

Link mp4 do pliku wideo: brak.
Opinia: polecam na krótki czas z powodu kasowania nieaktywnych kont.

SuperOcho.org

Strona w języku hiszpańskim z sześcioma wersjami językowymi (w tym po angielsku). Wgranie filmu i konwersja – bardzo szybkie. Domyślna rozdzielczość filmu jest bardzo niska – 240p, ale można podczas odtwarzania ustawić 360p (też niewiele). Filmy szybko się odtwarzają, ale na jakość 720p lub 1080p nie liczcie. Po dodaniu filmu testowego miałem problem z jego usunięciem, ponieważ ikonka z koszem pojawia się w dziwnym miejscu – na stronie edycji filmu ponad obrazkiem filmu i pośrodku. Nie wiem dlaczego, ale film nie pojawił się w zakładce wideo na stronie użytkownika, ale można na niego wejść z historii przeglądanych filmów. Test wklejki nie wykazał reklam, ale strona oferuje dwa konta – darmowe z możliwymi wyświetleniami reklam wideo, oraz konto płatne bez reklam. Klikając prawym klawiszem myszki na player wideo można skopiować link do pliku mp4 umożliwiający bezpośrednie osadzanie filmu we własnym playerze.

Link mp4 do pliku wideo: dostępny prawym klawiszem myszki.
Opinia: polecam.

Invidious.io

Jest jeszcze opcja, która nie jest hostingiem wideo, lecz alternatywnym „front endem” (wyglądem) dla „YouTube”, która umożliwia embedowanie filmów z „YouTube” bez nachalnych linków, propozycji filmowych, reklam i blokady wiekowej. Skrypt nazywa się „Invidious” i opartą na nim usługę oferuje 14 stron. Wklejki działają we wszystkich przeglądarkach, oprócz klasycznej Opery (w Operze GX działają). Po testach wydaje mi się, że skrypt najlepiej zoptymalizowano na stronie Yewtu.be. Poniżej wklejam próbkę z przykładowo zaimportowanym z „YouTube” filmem. Aby zablokować automatyczne odtwarzanie, wystarczy do adresu filmy w kodzie iframe dopisać ?autoplay=0. Postanowiłem nie korzystać z tej opcji z dwóch powodów. Pierwszy – jeśli strona zniknie, trzeba będzie podmieniać wszystkie playery z powrotem na youtuberskie. Drugi powód – nie chcę utrudniać życia użytkownikom Opery. Zauważyłem też, że wklejki zacinają się na buforowaniu. Poniżej próbne wideo.

Link mp4 do pliku wideo: dostępny prawym klawiszem myszki (bez końcówki mp4).
Opinia: odradzam, ponieważ wideo nie działa we wszystkich przeglądarkach i zacina się na buforowaniu.

Hostingów wideo jest mnóstwo!

Z premedytacją pominąłem opcję hostowania plików wideo przez „Facebooka” (bo to cenzurownia równie wielka jak „YouTube”). Pominąłem również jego rosyjską alternatywę „Telegram” oraz strony Zaq2.pl, Veoh.com i wiele innych, które nie udostępniają wklejek.

Jeśli żadna z powyższych alternatyw Cię nie satysfakcjonuje, spróbuj poszukać lokalnych serwisów wideo np. Albanii, Brazylii, Japonii, Korei Południowej, Wenezueli, Singapurze i innych egzotycznych państwach świata. Podejrzewam, że prawie w każdym są lokalne serwisy wideo, ale odnalezienie ich wymaga czasu, cierpliwości i pomysłowości przy konstruowaniu haseł-zapytań dla wyszukiwarek.

Jeśli znacie inne, warte polecenia darmowe hostingi wideo z opcją wklejek (zwłaszcza bez reklam i cenzury), napiszcie o nich w komentarzach.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. robi1906 17.02.2022 18:08

    Z tego co wiem to miziaforum jack Caleib prowadzi forum ogólnodostępne z opcją płatną.

    Taka moja uwaga, na wszystko trzeba poświęcić swój czas i to moża robic za darmo ku chwale walki z systemem, ale internet i serwery nie są za darmochę więc nie znam miliardera który funduje antyrządowe wolnościowe teksty i wiadomości, nie ma takiego!,

    nawet ty adminie WM utrzymujesz się z dopłat, więc ja akurat nie mam nic przeciwko reklamom (oczywiście w ramach zdrowego rozsadku), bo co innego jakiś dyndający pasek z boku a co innego zalepienie artykułu czy filmu białą szmatą, jak to robią korporacyjne witryny.

    Wszystko w grancach zdrowego rozsądku.

  2. Admin WM 17.02.2022 19:57

    @robi1906

    Moje oceny są subiektywne, ale uzasadnione merytorycznie, aby każdy wiedział dlaczego polecam jakaś stronę, albo nie, i mógł sam zdecydował, co mu odpowiada a co nie. Pocieszające są serwisy bez reklam, które utrzymują się albo z darowizn, albo są poboczną działalnością jakiegoś biznesu, albo finansowane są na inne sposoby, bo pokazują, że się da. Większość moich ocen „odradzam” dotyczy nachalnych reklam lub utrudnień użytkowania i błędów technicznych. Przetestowałem kilka stron i zaktualizowałem opisy.

  3. Admin WM 08.03.2022 08:22

    Zaktualizowałem wpis o nowe doświadczenia i dodałem nowo odkrytą stronę pozwalającą na hostowanie wideo i wklejki iframe bez reklam.

  4. Admin WM 19.09.2022 20:11

    Zaktualizowałem informacje pod kątem znajdywania linków do plików mp4 w źródłach strony, co pozwala na osadzanie filmów we własnych playerach z pominięciem ewentualnych reklam. Z tego powodu niektórym stronom nadałem ocenę „polecam”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.