Bakterie ulegają mutacjom w kosmosie

Opublikowano: 13.06.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 651

Naukowcy z Uniwersytetu w Houston odkryli, że bakterie stają się silniejsze w kosmosie, co czyni je jednocześnie bardziej niebezpiecznymi. W związku z tym istnieje potencjalne zagrożenie dla przyszłych długotrwałych podróży kosmicznych.

Madhan Tirumalai z Uniwersytetu w Houston, badacz z Instytutu Astrobiologii NASA, stwierdził, że bakterie mutują się i rozmnażają w kosmosie. W szczegółowych badaniach zaobserwowano do tej pory rozwój tysiąca pokoleń bakterii E. coli, w obrotowym pojemniku imitującym grawitację.

Okazało się, że bakterie przeszły 16 mutacji, a gdy umieszczono je obok zwykłych E. coli, kosmiczne bakterie wzrosły trzykrotnie i były znacznie silniejsze. Ich przewagę odczuto także w momencie próby ich likwidacji.

Niektóre zmiany były szczególnie niepokojące, mutacje dotyczyły genów związanych z produkcją biofilmu, co czyni bakterie bardziej zjadliwymi. Jednak nie każda mutacja miała negatywny wpływ, co najważniejsze bakterie zachowały wrażliwość na antybiotyki.

Mimo wszystko przyszłość kosmicznych chorób nie prezentuje się zbyt dobrze w świetle najnowszych badań. E. coli jest stosunkowo bezpieczną bakterią, ale istnieją także takie, które mogą zagrozić misji, jeśli zostaną zmutowane w sposób, który póki co trudno przewidzieć.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Earth-Chronicles.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. piosk2 13.06.2017 13:03

  Rozumiem, że chodzi o rozmanażanie i mutowanie w warunkach bio zapewnioncyh kosmonautom.
  Swoją drogą Ciekawe zagadnienie – przecież napewno wielokrotnie zaciągnięto na orbitę masę różnych bakterii wraz z organizmami kosmonautów. (Chociażby cały układ trawienny nasz to około 5kg bakterii).

  Pisząc o takich rewelacjach trzeba mieć świadomość, że te próby były prowadzone prawdopodobnie na dość niskiej orbicie, co za tym idzie wciąż pod płaszczykiem ochronnym ziemskiej magnetosfery.
  Jakby sobie poradziły te bakterie w trakcie podróży na np. Marsa to jest pytanie.

 2. BrutulloF1 16.06.2017 08:36

  Ciekawe, czy na MMS też się uodporniły.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.