8 banków w Europie padło ofiarą cyberataku hakerów

Opublikowano: 10.12.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2178

Gangi cyberprzestępców ukradły dziesiątki milionów dolarów z co najmniej ośmiu banków w Europie Wschodniej. Hakerzy zastosowali taktykę, zwykle widzianą tylko w hollywoodzkich produkcjach.

Taktyka cyberprzestępców polegała na odwiedzaniu placówek i potajemnemu pozostawianiu złośliwych urządzeń, podłączonych do sieci banku. Firma Kaspersky Lab, która została wezwana do zbadania incydentów, potwierdziła, że znalazła 3 typy urządzeń: laptopy, minikomputery Raspberry Pi oraz pamięci USB.

Hakerzy pozostawili urządzenia podłączone do komputerów banków, a następnie łączyli się z nimi ze zdalnej lokalizacji za pomocą sieci bezprzewodowych i wykorzystywali je do kradzieży funduszy z kont. Raspberry Pi oraz pamięci USB to bardzo małe urządzenia, które łatwo ukryć w gąszczu kabli i przewodów.

Eksperci z Kaspersky Lab przyznali, że włamania miały miejsce w 2017 i 2018 roku, lecz nie ujawnili nazw poszkodowanych banków, ze względu na klauzule prywatności zawarte w umowach.

Wbrew pozorom umieszczenie złośliwych urządzeń w sieci banku może nie być aż tak skomplikowane, ponieważ kurierzy, kandydaci do pracy oraz przedstawiciele klientów i partnerów biznesowych są zwykle wpuszczani do biur, więc przestępcy mogli się pod nich podszywać.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: Zdnet.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o