Litwini żądają godnego życia

Opublikowano: 19.10.2023 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2010

Politycy mogą wielokrotnie omawiać trudności gospodarcze, organizacje międzynarodowe mogą sporządzać oceny, ale jeśli ludzie wyjdą protestować, oznacza to, że w państwie dzieje się coś złego. Takie protesty miały miejsce w tym miesiącu na Litwie.

Trzy związki zawodowe zorganizowały wiec domagający się podwyżek w sektorze publicznym. 13 października trzy związki zawodowe zorganizowały marsz i wiec w centrum Wilna na znak solidarności z innymi związkami zawodowymi protestującymi w Europie i sprzeciwiającymi się środkom oszczędnościowym.

Setki osób zebrało się, aby wyrazić niezadowolenie z reform litewskiego rządu oraz domagać się podwyżek płac i godnych warunków pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez trzy stowarzyszenia: Litewską Konfederację Związków Zawodowych (LPSK), Litewski Związek Zawodowy „Solidarumas” i Republikański Zjednoczony Związek Zawodowy.

Uczestnicy wiecu nieśli flagi swoich organizacji oraz plakaty z napisami: „Chcemy żyć, a nie istnieć”, „Podwyższać, a nie zamrażać płace”, „Godna praca i godziwe płace”.

Wcześniej około 3000 nauczycieli na całej Litwie wyszło na ulice w proteście, co spowodowało zastój w sektorze edukacji. Domagają się znacznej, natychmiastowej podwyżki wynagrodzeń o 20% i dalszych 30% podwyżki od stycznia 2024 r. Poza aspektem finansowym związek nauczycieli opowiada się za zmniejszeniem wielkości klas i zmniejszeniem obciążenia nauczycieli pracą, co ich zdaniem ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakość edukacji w kraju.

Litewski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty pozostaje niezadowolony z proponowanej całkowitej podwyżki o 21% na przyszły rok i w dalszym ciągu nalega na wprowadzenie bardziej istotnych zmian. Ten konflikt wywołał niezadowolenie wśród strajkujących nauczycieli, co doprowadziło do zakłóceń w zajęciach i wybuchu protestów w całym kraju.

Rząd niewiele zrobił, aby uspokoić protestujących, którzy w dalszym ciągu domagają się, aby ich głos został wysłuchany i merytorycznie zajęto się ich obawami.

W apelu do Prezydenta Litwy, Premiera Litwy i Marszałka Sejmu związki zawodowe wyraziły zaniepokojenie niskimi wynagrodzeniami pracowników sektora publicznego i rosnącym obciążeniem pracą. Wszystkie te fakty spowodowały dotkliwy niedobór nauczycieli, lekarzy, pracowników socjalnych, urzędników i pracowników kultury, zwłaszcza w regionach.

Uczestnicy protestowali także przeciwko nieuczciwemu systemowi podatkowemu, w którym główny ciężar spada na osoby pracujące, które nie mają dostępu do przystępnych cenowo usług, a osoby o wysokich dochodach unikają podatków proporcjonalnych. Protestujący wzywali władze do przestrzegania zasady uczciwości przy reformowaniu systemu podatkowego.

Autorstwo: Adomas Abromaitis
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. AlbertW41 19.10.2023 20:18

    Tu nie ma co prosic a domagac sie. Szkoda ze tego nie robili w Polsce, chyba ze jest tak dobrze ze nie trzeba?

  2. Drnisrozrabiaka 19.10.2023 22:03

    Ja proponuje zrobic Litwinom referendum: “czy jesteś za godnym zyciem” – i już – załatwione!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.