Ręce precz od polskiej oświaty!

Opublikowano: 25.03.2024 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1225

W weekend ponad tysiąc Polaków protestowało na Litwie przeciwko ograniczaniu nauczania języka polskiego w tamtejszych szkołach. Marsz przeszedł główną ulicą Wilna, aleją Giedymina, a finalny wiec odbył się przy Urzędzie Prezydenta.

„Ręce precz od oświaty polskiej”, „Stop dyskryminacji mniejszości narodowych” – z takimi hasłami ponad tysiąc osób – uczniów, rodziców i nauczycieli – przeszło ulicami Wilna. „Tą akcją protestacyjną chcemy pokazać, że nie ma zgody na próby »reformowania« oświaty mniejszości narodowych, w tym oświaty w języku polskim” – wyjaśniał eurodeputowany Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Związku Polskiego na Litwie (ZPL), który jest organizatorem akcji.

W ciągu ostatnich miesięcy litewski resort oświaty oraz władze Wilna zaproponowali kilka bardzo niepokojących zmian dotyczących szkół mniejszości narodowych. Padła propozycja otwierania litewskich klas we wszystkich szkołach mniejszości narodowych, mimo tego, że w Wilnie, w rejonach wileńskim czy solecznickim, gdzie są szkoły polskie, jest też wiele szkół z litewskim językiem nauczania. Kolejną propozycją było wprowadzenie nauczania trzech przedmiotów w szkołach mniejszości narodowych w języku litewskim, co uznano za ograniczanie nauczania w języku ojczystym.

Organizatorzy protestu przypominają, że powyższe propozycje są niezgodne z oczekiwaniami mniejszości narodowych i sprzeczne z prawem, a Konwencja ramowa o ochronie praw mniejszości narodowych, artykuł 22, mówi, iż nie wolno ograniczać nabytych już praw mniejszości narodowych. Również traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy pomiędzy Polską i Litwą gwarantuje nauczanie w języku ojczystym na poziomie szkoły średniej, czyli w ciągu 12 lat nauki.

Władze uzasadniają swe propozycje tym, że chcą poprawić jakość nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.

Na Litwie jest około 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza ponad 12 tys. uczniów.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. LichoNiespi 25.03.2024 12:06

  jak nie na Ukrainie a w Ukrainie..to
  nie na Litwie, ale w Litwie,
  nie na Kubie, ale w Kubie

 2. LichoNiespi 25.03.2024 12:08

  a co na to nasz kochany obecny Tuska nierzad……nic nie robi , nic nie mowi na polskie protesty na-w Litwie. taki to ludzie wybrali burdel

 3. Wolfman 25.03.2024 12:22

  Sa zbyt zajeci zarciem przy korycie, do którego im dolewaja globaliści;)

 4. Stanlley 25.03.2024 16:39

  Jak by ktoś nie wiedział – to nasi sojusznicy z NATO. Ciekawe czy z takim nastawieniem to nam by pomogli w przypadku agresji mocarstwa nuklearnego? A może by wbili nóż w plecy dodatkowo?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.