Żywność bez tłuszczów trans

Opublikowano: 18.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2330

W tym tygodniu w Kanadzie wchodzi w życie zakaz używania tłuszczów typu trans, które przyczyniają się do zatykania żył. Zakaz przede wszystkim dotyczy dodawania częściowo uwodornionych olejów (partially hydrogenated oils – PHO’s) do żywności paczkowanej i sprzedawanej w restauracjach.

Przez lata tego rodzaju oleje były używane do produkcji wyrobów piekarniczych, ponieważ przedłużały ich trwałość, a także do przemysłowego smażenia frytek. Badania wykazały, że powodują wzrost poziomu “złego cholesterolu” (typu LDL) i obniżenie poziomu “dobrego” (typu HDL). Tłuszcze typu trans występują również naturalnie w niewielkich ilościach w mięsie (wołowinie i baraninie) oraz w mleku i jego przetworach.

Uważa się, że konsumowanie dużej ilości tłuszczów typu trans w Kanadzie każdego roku przyczyniło się do tysięcy zgonów spowodowanych niewydolnością krążeniową. Heart and Stroke Foundation prognozuje, że zakaz stosowania tłuszczów typu trans uchroni przed zawałem serca 12 000 osób w ciągu najbliższych 20 lat.

Przemysł spożywczy wiele lat temu dobrowolnie zaczął rezygnować z częściowo uwodornionych olejów. Rząd federalny nigdy jednak nie wprowadził zakazu. Ottawa nakazała umieszczanie na etykietach informacji o zawartości tłuszczów typu trans i rozpoczęła program monitorowania procesu dobrowolnej rezygnacji ze stosowania tych składników. W zeszłym roku w końcu Health Canada ogłosiło, że przemysł spożywczy ma rok na całkowite wycofanie szkodliwych tłuszczów. Zakaz odnosi się do wszystkich pakowanych produktów żywnościowych wytwarzanych w Kanadzie, żywności importowanej oraz żywności sprzedawanej w lokalach gastronomicznych. Zakazowi nie podlegają tłuszcze typu trans występujące naturalnie w produktach mięsnych i mlecznych.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. hashi 18.09.2018 14:25

    No proszę a u nas odwrotnie masowo wciskają utwardzany wodorem olej palmowy. Pewnie nawet sam ZUS macza w tym palce by mniej emerytów dożyło swego wieku.
    Co ciekawe te same produkty w Europie nie zawierają już tego szkodliwego oleju co w Polsce, np. chipsy Doritos było głośno o tym. Jawny holokaust na polakach.
    Najwięcej tego oleju jest w prażynkach, nutelli i frytkach z mcdonalsa.

  2. polantek 18.09.2018 20:51

    Cały przemysł cukierniczy bazuje na oleju palmowym i nic tego na razie nie zmieni. W tym celu wycięto znaczne połacie lasów tropikalnych , które BYŁY domem dla wielu zagrożonych już dziś gatunków.
    “Zakaz przede wszystkim dotyczy dodawania częściowo uwodornionych olejów (partially hydrogenated oils – PHO’s) do żywności paczkowanej i sprzedawanej w restauracjach.”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.