Zmiany klimatu przesuwają Biegun Północny

Opublikowano: 11.01.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1194

Jak wynika z nowych badań dokonanych przez amerykańskich klimatologów, zmiana klimatu prowadzi do przesunięcia osi Ziemi. Drgania obrotowe Ziemi zależą od szeregu czynników, wśród których najistotniejszym jest rozkład masy.

Obserwacja pozycji magnetycznego bieguna, trwa od 1899 roku. Wynika z nich, że biegun północny dryfuje na południe do wybrzeży Kanady mniej więcej 10 centymetrów rocznie. Jednak od 2005 roku, coś się zmieniło i biegun zmienił kierunek w stosunku do ogólnego kierunku jego przemieszczania i zaczął kierować się w kierunku wschodnim w sumie już o 1,2 metra.

Naukowcy pod przewodnictwem Jianli Chen z University of Texas w Austin, postanowili odpowiedzieć, dlaczego biegun przestał podążać na południe i nagle zmienił kierunek na wschód. Postawiono hipotezę, że to gazy cieplarniane spowodowały topnienie lodu Grenlandii oraz lodowców lądowych. To spowodowało redystrybucję masy, która ściągnęła oś ziemi a tym samym i biegun magnetyczny. Aby to udowodnić sięgnięto po dokładne pomiary pola grawitacyjnego Ziemi, między innymi te zebrane przez należące do NASA satelity programu GRACE.

Dane otrzymane z satelity, pozwoliły naukowcom stwierdzić, że redystrybucja masy planety i jej biegunów to głównie efekt topnienia Grenlandii i lądolodów Arktyki i czap lodowych różnych gór kontynentalnych. Według Chen topnienie lodu i zmiany poziomu morza wyjaśniają 90% tajemniczego nowego, wschodniego kierunku wędrówki bieguna północnego. Siłą napędową tego procesu są jej zdaniem obserwowane obecnie zmiany klimatu.

Zdaniem specjalistów policzenie zależności między modelem grawitacyjnym Ziemi, a kierunkiem wędrówki północnego bieguna magnetycznego, pozwoli na łatwe ustalanie zmian ilości lodu na naszej planecie. Można to będzie obliczyć za pomocą dokładnych pomiarów dryfu bieguna.

Na podstawie: newscientist.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. goldencja 11.01.2014 11:37

  Nie odpuszczają ci amerykańscy “naukowcy”…

 2. Kot z Cheshire 11.01.2014 18:44

  Nie bardzo rozumiem jak biegun może przemieszczać się na wschód. Wszystkie kierunki z bieguna są na południe. Taki bełkot do domena “naukowców” i “dziennikarzy”.

 3. kuncik 13.01.2014 11:37

  Kocie, punkt odniesienia się nie zmienił 😉
  Z resztą bieguny magnetyczne są w stałym ruchu i jest to naturalne zjawisko.

  Nie rozumiem co ma osi Ziemi (bieguny geograficzne) z początku artykułu do bieguna magnetycznego z jego reszty

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.