Zawieszona na Uniwersytecie Hebrajskim po krytyce syjonizmu

Opublikowano: 21.03.2024 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1675

Palestyńska profesorka Nadera Shalhoub-Kevorkian została zawieszona przez Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie po tym, jak publicznie skrytykowała syjonizm, określając go jako zbrodniczą ideologię i wzywając do jego obalenia dla osiągnięcia postępu. Jej słowa wywołały kontrowersje wśród władz uczelni. Badaczka znana jest z aktywizmu na rzecz praw obywatelskich ludności palestyńskiej.

Na wideo niżej studenci protestują przeciwko zawieszeniu wykładowczyni.

W październiku Shalhoub-Kevorkian dołączyła do ponad tysiąca naukowców w podpisaniu listu oskarżającego Izrael o ludobójstwo w Gazie oraz apelującego o zakończenie apartheidu i izraelskiej okupacji Palestyny. Uniwersytet zalecił jej rezygnację, jednak profesorka pozostała przy swoich poglądach, co doprowadziło do jej zawieszenia w działalności dydaktycznej.

Uczelnia określiła się jako „dumna izraelska, publiczna i syjonistyczna instytucja” i potępiła „szokujące i oburzające” wypowiedzi Shalhoub-Kevorkian, podkreślając, że naruszyły one dobre imię instytucji. Decyzja o zawieszeniu została podjęta natychmiastowo w celu zapewnienia bezpiecznego i sprzyjającego środowiska na kampusie.

W obronie profesorki stanęli również studenci Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, organizując protest przeciwko decyzji władz uczelni. Shalhoub-Kevorkian, poza pracą na Uniwersytecie, jest również aktywistką na rzecz obrony praw obywatelskich palestyńskiej ludności. Jej prace naukowe skupiają się głównie na tematach związanych z traumą, przestępstwami państwowymi, kryminologią, inwigilacją, przemocą ze względu na płeć oraz studiami nad ludobójstwem.

Na podstawie: MiddleEastMonitor.com
Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.