Żydzi oburzeni słowami zdobywcy Oscara

Opublikowano: 21.03.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2660

Oburzenie środowisk żydowskich po oscarowym przemówieniu Jonathana Glazera. List otwarty potępiający je podpisało prawie 1000 reżyserów, aktorów i hollywoodzkich specjalistów o pierwszorzędnych korzeniach.

Przemówienie reżysera i scenarzysty filmu „Strefa interesów”, opowiadającego o rodzinie komendanta Auschwitz Rudolfa Hessa, żyjącej w domu z ogrodem przylegającym do muru niemieckiego obozu koncentracyjnego, wywołało oburzenie Żydów, gdyż nawiązał on do współczesnych wydarzeń.

Film Glazera dostał 5 nominacji do Oscara. Ostatecznie został nagrodzony za dźwięk oraz jako najlepszy film zagraniczny. Glazer, odbierając tę drugą statuetkę wraz z producentem Jamesem Wilsonem i inwestorem Lenem Blavatnikiem, stwierdził, że „Strefa interesów” opowiada nie tylko o przeszłości. Jak mówił, obraz konfrontuje się także z aktualnymi wydarzeniami. „Nasz film pokazuje, do czego prowadzi dehumanizacja w najgorszej formie. W tej chwili stoimy tutaj jako ludzie, którzy wyrzekają się swojego żydowskiego pochodzenia prowadzącego do konfliktu dotykającego tak wielu niewinnych ludzi. Zarówno ofiary ataku z 7 października na Izrael, jak i ofiary trwającego ataku na Gazę, są ofiarami dehumanizacji. Jak możemy się temu przeciwstawić?” – mówił.

I mimo że przemówienie spotkało się z aplauzem, to piekło i tak zamarzło, a wokół Glazera rozpętała się burza. Jako pierwsi swoje niezadowolenie wyrazili członkowie Holocaust Survivor’s Foundation.

W liście otwartym 94-letni David Schaecter grzmiał: „Powinieneś się wstydzić, używając Auschwitz do krytykowania Izraela”. W sumie pod listem podpisało się 18 członków tej fundacji. „Z bólem obserwowaliśmy, jak wykorzystuje pan oscarową ceremonię, by zrównać brutalność Hamasu wobec niewinnych Izraelczyków z trudną, ale konieczną samoobroną Izraela w obliczu trwającego barbarzyństwa. Nakręciłeś film o Holokauście, zdobyłeś Oscara. I jesteś Żydem. Wspaniale. Ale to haniebne wypowiadać się w imieniu sześciu milionów ofiar, w tym półtora miliona dzieci, które zostały zamordowane tylko ze względu na ich żydowskie pochodzenie” – czytamy dalej.

Na tym jednak się nie zakończyło. Kolejny list otwarty podpisało przez prawie 1000 reżyserów, aktorów, producentów i hollywoodzkich specjalistów różnych dziedzin żydowskiego pochodzenia. „Jesteśmy żydowskimi twórcami, dyrektorami i profesjonalistami z Hollywood. Odrzucamy wykorzystywania naszego żydowskiego pochodzenia i moralnego zrównania reżimu nazistowskiego, który dążył do eksterminacji rasy ludzkiej z narodem izraelskim, który stara się zapobiec własnej eksterminacji. Każda śmierć cywila w Gazie jest tragiczna. Izrael nie atakuje cywilów. Jego celem jest Hamas. Moment, w którym Hamas uwalnia zakładników i poddaje się, będzie momentem zakończenia tej rozdzierającej serce wojny, która trwa od jego ataków z 7 października” – czytamy. „Użycie słów takich jak »okupacja« w kontekście narodu żydowskiego broniącego ojczyzny, której początki sięgają tysięcy lat wstecz i która została uznana za państwo przez ONZ, wypacza historię. Podsyca rosnącą nienawiść wobec Żydów na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych i w Hollywood. Obecny klimat rosnącego antysemityzmu tylko podkreśla potrzebę istnienia żydowskiego państwa Izrael – miejsca, które zawsze będzie nas przyjmować, jak żadne państwo podczas Holokaustu przedstawionego w filmie pana Glazera” – żachnęli się żydowscy artyści.

Wśród sygnatariuszy listu są m.in. aktorka Jennifer Jason Leigh, producent filmu „La La Land” Gary Gilbert oraz twórcy „The Americans” Joel Fields i Joe Weisberg. Ale nie tylko. „Jego słowa brzmiały podobnie do niesławnej przemowy Vanessy Redgrave o »syjonistycznym bandycie«” – grzmiała w rozmowie z „Variety” producent „Współczesnej rodziny” Ilana Wernick. „Tylko tym razem nie było Paddy’ego Chayefsky’ego, który by na nie odpowiedział. Zwyciężyła nienawiść do Żydów. Dlatego tak wielu z nas w branży skontaktowało się ze sobą. To była smutna, przerażająca noc. Napisanie tego listu było dla nas nie tylko oczyszczaniem. To coś, co musieliśmy zrobić” – dodała.

Słowa Glazera potępił też aktor „Stranger Things” i „Fleabag” Brett Gleman. „Ważne jest, aby wzywać do pokoju i wszyscy to robimy. Ale w tym konflikcie dezinformacja przedłuża wojnę. A komentarz Jonathana Glazera dał legitymizację sieciom propagandowym zainteresowanym przedłużaniem wojny w celu demonizowania narodu żydowskiego” – grzmiał z kolei Jonathan Jakubowicz, reżyser „Niezłomnych” z Jessem Eisenbergiem.

Oberwało się jednak nie tylko mówcy, lecz także publiczności. „Gdybym nie wiedział, że oglądam galę Oscarową, pomyślałbym, że to był wiec Hamasu. Gdzie była publiczność? Ludzie powinni byli wstać i wygwizdać Glazera, który opuścił ceremonię wręczenia Oscarów, myśląc, że wszystko jest w porządku” – grzmiał założyciel Centrum Szymona Wiesenthala.

Z drugiej strony wsparcia Glazerowi udzielili m.in. reżyserzy Asif Kapadia i Jesse Peretz. Jest to jednak tylko kropla w morzu potępienia.

Autorstwo: MM
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. MasaKalambura 21.03.2024 13:04

  Zmowa mediów w pochwalaniu i usprawiedliwianiu ludobójstwa w Gazie rękami żydowskich siepaczy amerykańską bronią ma się w najlepsze. I nie tylko w Usraelu. Polska taka sama.

 2. Katana 21.03.2024 13:21

  MasaKalambura. A Ty to ten niewinny? Weź się ludzik ocknij…
  Dwa kroczki do przodu i trzy do tyłu itd. A liczyć nawet nie umie.
  Przeszkadzając tym, którzy powstrzymują siepaczy niby pomagasz…

 3. MasaKalambura 21.03.2024 13:28

  Uwaga Ruski Bot

 4. Dandi1981 21.03.2024 18:12

  Wojna zakonczy sie w gazie jak nie zostanie tam ani jeden palestynczyk i poloza lape na mineralach zasiedla zydami, podwojny interes.
  Powiny byc nalozone sankcje na izrael wieksze niz na rosje i zamrozic zydowski kapital w europie i stanach za dopuszczanie sie wiekszych przestepstw wobec cywilow niz na ukrainie .

 5. replikant3d 21.03.2024 18:26

  Dandi1981, a jak to zrobisz? Ten syjonistyczny kraj ma w garści prawie wszystkie finanse świata . Dlatego NIKT z tzw zachodu, nie kiwnie palcem by ich potępić. Nie gryzie się ręki PANA..

 6. Foxi 21.03.2024 19:13

  Pana może i nie dosięgniesz @replikant. Jednak owi panowie na co dzień posługują się armią pionków, a te pionki już jak najbardziej są w zasięgu każdego zwykłego człowieka.

 7. Szyszy 21.03.2024 19:22

  6 000 000 podzielone na 6 lat wojny, podzielone na 365 dni (to 2739 ofiar dziennie), na 24h, to 114 na godzinę.

 8. rozrabiaka 21.03.2024 21:41

  Tłumaczę z hebrajskiego: “Żydzi oburzeni słowami zdobywcy Oscara” – całe Hollywood w żałobie, producenci rozrywają ubrania i sypią na głowę popiół- hehe

 9. rozrabiaka 21.03.2024 22:12

  To już drugi artykuł dzisiaj gdzie wymienione jest 6 milionów obywateli polskich na 6 mln obywateli żydowskich.

 10. Szurnięty Mędrzec 22.03.2024 02:54

  Polecam posmarować się maścią na ból dupy

 11. Katana 23.03.2024 10:51

  //Powiny byc nalozone sankcje na izrael wieksze niz na rosje i zamrozic zydowski kapital w europie i stanach za dopuszczanie sie wiekszych przestepstw wobec cywilow niz na ukrainie .//

  Żeby wiedzieć co być powinno trzeba najpierw wiedzieć co jest. Tu i teraz.
  Tego nie wiesz…
  A, że nie nakłada się sankcji na Izrael nie daje Ci nic do myślenia?
  Nie widzisz, że wszystko (nieświadomi) robią na odwrót?
  Tam gdzie jest zbrodnia to jej nie widzą a gdzie jej nie ma tam widzą.

 12. Katana 23.03.2024 11:04

  Żydzi oburzeni… Rzekomo tyle podobnych przypadków a oni za każdym razem oburzeni?
  No dobra… Ale co na to mówią? Jakie są ich argumenty?
  🙂
  Gdzie mogę znaleźć tę dyskusję?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.