Zagadka niezwykłych struktur na Marsie została rozwiązana

Opublikowano: 19.05.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 190

Międzynarodowa grupa planetologów z Czech, Norwegii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii rozwiązała zagadkę pojawienia się struktur geologicznych na Marsie, przypominających zamarznięty strumień lawy.

Do tej pory eksperci nie wiedzieli, czy te niezwykłe formy terenu są związane z wylaniem rozpalonej do czerwoności magmy, czy z wyciekami płynnego błota. Nowy artykuł naukowców na ten temat został opublikowany w czasopiśmie „Nature Geoscience”.

Naukowcy wykorzystali kamerę modelującą marsjańską atmosferę przy niskim ciśnieniu i temperaturze minus 20 stopni Celsjusza, aby śledzić przepływ błota o niskiej lepkości i wysokiej zawartości wody. Okazało się, że takie błoto zachowuje się inaczej niż w warunkach naziemnych. Szybko zamarza, tworząc skorupę lodową, ponieważ woda pod niskim ciśnieniem zaczyna wrzeć i odparowuje, odbierając ciepło.

Ciekłe błoto wyłania się z rozrywów w zamrożonej skorupie pokrywającej powierzchnię Marsa, a następnie zamarza, tworząc nowy zamrożony strumień „lawy”. Przyczyną tej geologicznej działalności mogą być gigantyczne powodzie, które miały miejsce na Czerwonej Planecie wcześniej.

Ten sam mechanizm jest prawdopodobnie charakterystyczny dla innych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, w tym lodowych księżyców.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,80 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o