Z Krakowa zniknie „Żyd z pieniążkiem”

Opublikowano: 14.06.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1846

Ratusz Krakowa zamierza rozmawiać z przedsiębiorcami i rzemieślnikami, aby zaprzestali sprzedaży i produkcji popularnych wśród turystów figurek przedstawiających „Żyda z pieniążkiem”. Od lat o zakaz dystrybucji „antysemickich” suwenirów walczyła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, a miały one również przeszkadzać Żydom odwiedzającym te miasto.

Pamiątki dostępne na wielu krakowskich straganach cieszyły się popularnością zwłaszcza podczas wielkanocnych odpustów Emaus. Dotychczas same władze miasta nie dostrzegały problemu, chociaż od lat swoje uwagi zgłaszali żydowscy mieszkańcy dawnej polskiej stolicy. Ich lobbing okazał się jednak skuteczny, bo krakowski Ratusz zmienił swoje podejście do figurek.

Pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw kultury Robert Piaskowski. przyznał w rozmowie z Radiem ESKA, że sam przez wiele lat przechodził obojętnie obok rzeźb przedstawiających „Żyda z pieniążkiem”. Teraz zamierza jednak rozmawiać ze sprzedawcami i rzemieślnikami, aby przestali sprzedawać bądź eksponować „antysemickie” suweniry.

Radości z decyzji krakowskiego magistratu nie kryje Gmina Wyznaniowa Żydowska. „Po wielu latach miasto zrozumiało, że nie musi przedstawiać karykatury Żydów, którzy raz idą z workiem pełnym pieniędzy, gdzie im aż garby wyrastają, z dużym nosem. To troszeczkę tak bolało społeczność” – powiedział w rozmowie z rozgłośnią Tadeusz Jakubowicz, szef Gminy.

Na podstawie: Eska.pl/krakow, GazetaKrakowska.pl
Źródło: Autonom.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Krakowskiemu magistratowi polecamy lekturę Art. 73 „Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”: „Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, (…) a także wolność korzystania z dóbr kultury”.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szurnięty Mędrzec 14.06.2021 19:33

  Kupię jednego, ratusz miasta właśnie strzelił sobie w stopę tą decyzją

 2. ARTUR 15.06.2021 02:14

  Czyżby krakowscy żydzi zapomnieli z jakiego plemienia pochodzą , przecież od wieków byli pośrednikami finansowymi pomiędzy muzułmanami a resztą świata gdyż islam zakazuje pobierania procentu i lichwy . A wygląd 🙂 , śmiechu warte , czyżby nie używali luster i nie widzieli różnicy pomiędzy Lachami a sobą , jak można nie widzieć różnicy pomiędzy ludżmi z Azji a Europy Wschodniej .

 3. Collega 15.06.2021 08:18

  Wydawało mi się, że to taki naturalny element kultury tego miasta, jak Indianie z pióropuszami w Ameryce.
  Poza tym skoro ludzie chcą wytwarzać i kupować takie pamiątki, to chyba z sympatii do Żydów więc gdzie tu mowa o antysemityzmie?
  No i po trzecie gdzie jest tam napisane, że to Żyd?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.