Absurdy wokół Strefy Czystego Transportu w Krakowie

Opublikowano: 02.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2460

Strefa Czystego Transportu w Krakowie po raz kolejny okazała się być problematyczna. Nikt jednak nie chce ruszać uchwały, ponieważ istnieje obawa, że radni swoimi poprawkami mogliby „wywrócić wszystko do góry nogami”.

W Krakowie, po wprowadzeniu SCT, podjęto decyzję o wdrożeniu elektronicznego systemu kontroli pojazdów. Przez to wpisane w uchwale ustanawiającej Strefę nalepki kontrolne będą już niepotrzebne. Mimo to, wiele wskazuje na to, że będą jednak wciąż obowiązywać.

W uchwale o krakowskiej SCT wpisano m.in., że każdy pojazd, który chce wjechać do Krakowa – bowiem objęte Strefą ma być całe miasto – musi nie tylko spełniać określone normy, lecz także uzyskać specjalną naklejkę, która potwierdza prawo wjazdu. Jej koszt to 5 zł. Jednak zapadła także decyzja o wdrożeniu elektronicznego systemu za blisko milion złotych. Co zatem z nalepkami?

Choć nie będą one już użyteczne, bo prawo wjazdu do Krakowa będą załatwiane przez elektroniczny system kontroli, w którym wcześniej będzie trzeba zgłosić pojazd, to wciąż ich wymóg w uchwale figuruje. Jest to o tyle uciążliwe, że trzeba takie nalepki wyprodukować i rozprowadzić.

Logicznym rozwiązaniem wydaje się więc zmiana uchwały. Sęk jednak w tym, że urzędnicy boją się ruszać ten dokument. Jak się bowiem okazało, już po roku od jej przyjęcia – nawet radni, którzy restrykcyjne przepisy popierali – zaczynają zauważać, że jest to rozwiązanie zbyt daleko idące, które uderza nie tylko w mieszkańców miasta, lecz także w przyjezdnych. Szacowany spadek ruchu turystycznego budzi bowiem poważne obawy. Co więcej, zgodnie z uchwałą dojazd do parkingów P&R jest de facto zakazany.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Maciej Piotrowski z Zarządu Transportu Publicznego ujawnił, że nad zmianą przepisów dotyczących naklejek pracują już prawnicy. Nie jest bowiem pożądana zmiana uchwały poprawkami radnych. Jak wyjaśniał, „byłoby to jak rzucenie się surfingiem na otwarte wody oceanu”. W jego ocenie, radni „mogliby swoimi poprawkami wywrócić wszystko do góry nogami”, więc „lepiej tego tematu nie otwierać”. A niezadowolenie społeczne jest spore.

Krakowską uchwałą o Strefie Czystego Transportu w styczniu 2024 roku ma zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który rozpatrzy złożone skargi. W nadchodzących miesiącach Rada Miasta Krakowa ma procedować obywatelski projekt o likwidacji SCT. Jeśli jednak nic się w tej sprawie nie zmieni, Strefa ma zacząć obowiązywać w lipcu 2024 roku. Jej kolejny etap ma zaś być wdrożony w lipcu 2026 r.

Autorstwo: MM
Na podstawie: PCh24.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. MasaKalambura 02.12.2023 12:13

  Niech jeszcze szybko wprowadzą podobne ustawy w reszcie wielkich miast, i w najbliższych wyborach samorządowych skończy się dominacja KO i reszty byłej opozycji.

 2. LichoNiespi 02.12.2023 12:23

  A niech to wprowadzom na terenach stacjonowania obcych wojsk na Polskim Terenie.

 3. Strangersama 02.12.2023 15:27

  Oby szybko się zorientowali, że kasa się nie zgadza jak spadnie ruch.

 4. elroman 03.12.2023 06:53

  Gdyby dali mi zarobić w ciągu roku na czysto ekologiczne auto, to ok.
  Sami radni zrobią sobie wiele darmowych, wolnych miejsc parkingowych.
  W Katowicach już obowiązuje równie niepoważna uchwała dotycząca pojazdów chcących parkować w mieście.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.