Wystrzelono kosmiczny teleskop do szukania czarnych dziur

Opublikowano: 17.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 720

Rosyjski teleskop Spektr-RG został bezpiecznie przetransportowany na orbitę okołoziemską po udanym wystrzeleniu rakiety Proton-M w sobotę, 13 lipca. Sonda ma pomóc w wykrywaniu nowych galaktyk i identyfikacji masywnych czarnych dziur.

https://www.youtube.com/watch?v=LfHH6oX1VQg

Misja Spektrum-Röntgen-Gamma, znana również jako Spektr-RG, jest wspólnym projektem rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos i niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Teleskop wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w sobotę, 13 lipca o godzinie 8:31. Wystrzelenie rakiety Proton-M nastąpiło ostatecznie po kilku tygodniach opóźnień. Próba rozpoczęcia misji Spektr-RG 21 czerwca została odłożona w związku z drenażem baterii rakiety. Roscosmos odroczył również drugą próbę, zaplanowaną na 12 lipca, z powodu potencjalnego problemu z boosterem.

Spektr-RG będzie nawigować w kierunku stabilnej orbity w przestrzeni zwanej punktem Lagrange’a, gdzie siły grawitacyjne dwóch dużych obiektów – Słońca i Ziemi – równoważą się wzajemnie. Taka lokalizacja pozwoli teleskopowi na prowadzenie obserwacji przy zużyciu minimalnej ilości paliwa. Roscosmos liczy, że Spektr-RG umożliwi odkrycie około 100 tysięcy nowych gromad galaktyk, 3 milionów masywnych czarnych dziur, dziesiątek tysięcy galaktyk tworzących gwiazdy i wielu innych typów obiektów.

W skład obserwatorium wchodzą dwa lustrzane teleskopy rentgenowskie ART-XC i eROSITA. Pierwszy z nich będzie badać wyższe poziomy energii promieniowania rentgenowskiego (do 30 keV), podczas gdy drugi jest zoptymalizowany dla zakresu energetycznego od 0,5 do 10 keV. Kiloelektronowolt (keV) jest jednostką odnoszącą się do różnicy potencjałów elektrycznych. Wartość 1 keV jest równa 1000 elektronowoltów (eV).

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Roscosmos, teleskop ART-XC ma węższe pole widzenia i jest przeznaczony do patrzenia na obiekty o niższym zakresie energii niż eROSITA. Odpowiednia kalibracja obu instrumentów badawczych pozwoli zwiększyć wiarygodność zebranych wyników naukowych. Misja Spektr-RG ma zostać skalibrowana w ciągu 3 miesięcy, a następnie przyjdzie czas na przeprowadzenie pierwszych poszukiwań.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: Space.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.