Wypalanie traw zagraża liniom energetycznym

Opublikowano: 11.04.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1309

Wypalanie traw zagraża liniom energetycznym – alarmuje państwowa firma Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Pomimo licznych apeli, każdego roku na przełomie zimy i wiosny dochodzi do tysięcy pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. W bieżącym roku, tylko do połowy marca strażacy musieli interweniować w 9139 takich przypadkach.

Pożary traw nie są samoistne – 94 proc. z nich to efekt celowych działań. W Polsce i innych słabiej rozwiniętych krajach wypalanie roślinności stosowane bywa jako forma oczyszczania terenów rolnych z nieużytków.

Pożary łąk i nieużytków niszczą jednak nasz ekosystem i stanowią także zagrożenie dla zdrowia i życia. W bieżącym roku przy okazji tych wypalań zginęły dotychczas trzy osoby, a 22 zostały ranne.

Niejednokrotnie dochodzi do potężnych pożarów, w których ludzie tracą dobytek całego życia. Straty w wyniku pożarów traw i nieużytków wyniosły w tym roku – według szacunków Państwowej Straży Pożarnej – 1,16 mln zł.

W świetle polskiego prawa, ten proceder jest nielegalny i karany. Oprócz zagrożenia dla przyrody i ludzi, wypalanie traw stanowi również poważne zagrożenie dla infrastruktury energetycznej. Pożar trawy pod linią może uszkodzić przewody i konstrukcje słupów, co pozbawi dostępu do energii elektrycznej tysiące odbiorców. Jeżeli do pożaru dojdzie pod linią przesyłową, rośnie ryzyko zakłócenia w systemie elektroenergetycznym, które może doprowadzić do wielkoobszarowej awarii – wskazują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które przyłączają się do apelu strażaków i proszą o zgłaszanie zaobserwowanych pożarów lub prób podpaleń na numer alarmowy 112. Natomiast w przypadku pożaru pod linią wysokiego napięcia, PSE proszą o jak najszybsze zgłoszenie takiego zdarzenia na numer (22) 242 15 15.

Na szczęście najnowsze opady śniegu na długo zredukowały tegoroczne zagrożenie, jakie wywołuje wypalanie łąk.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MasaKalambura 11.04.2022 19:04

    Przez brak wypalania traw strasznie się kleszcze panoszą – jak głosi miejska legenda

  2. Baltazar Bombka 12.04.2022 09:53

    Coś w tym jest. Ale zbyt wysoki koszt dla uniknięcia kilku ukąszeń.

  3. Admin WM 12.04.2022 12:17

    Na kleszcze jest inna metoda – kontrolowane wypasanie zwierząt, np. owiec. Zebrałyby wszystkie kleszcze, a potem odkleszczanie przez weterynarzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.