Wielka kara finansowa dla korporacji Meta

Opublikowano: 05.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2544

Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych nałożył w środę 390 mln euro grzywny na Metę za naruszanie prywatności. Ponadto urząd zakazał zmuszania użytkowników z krajów Unii Europejskiej do spersonalizowanych reklam.

Według agencji Associated Press środowa decyzja irlandzkiego urzędu może zmusić amerykańskiego giganta do zmiany modelu biznesowego. Na razie Meta zapowiedziała odwołanie się od wyroku.

W maju 2018 roku wszczęto przeciwko Facebookowi postępowanie, gdy w UE weszło w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych. Meta zmieniła wówczas podstawę prawną, na mocy której posługiwała się danymi użytkowników, aby podsuwać im spersonalizowane reklamy, dodając klauzulę do zasad korzystania z serwisu. Jednakże w ten sposób użytkownicy są zmuszani do wyrażania zgody na wykorzystywanie danych.

Irlandzki urząd uznał, że Meta nie ma prawa na wykorzystanie takiej formy umowy ze swoimi użytkownikami do podsuwania im reklam i uważa te działania za nielegalne. Teraz firma ma trzy miesiące na dostosowanie działalności do przepisów unijnych.

DPC jest głównym regulatorem zajmującym się sprawami koncernów technologicznych, takich jak Apple, Google czy TikTok, ponieważ europejskie siedziby tych firm są zarejestrowane w Irlandii. Obecnie DPC prowadzi 11 dochodzeń w sprawie Mety. Reuters przypomina, że wartość kar nałożonych na Metę przez DPC sięgnęła 1,3 mld euro.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Tysol.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.