W Radomiu powstanie fabryka – więzienie

Opublikowano: 30.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2082

Za pieniądze z Funduszy Norweskich rząd Zjednoczonej Prawicy zamierza postawić „więzienie nowej generacji”. Zakład będzie połączony z halą fabryczną, gdzie osadzeni będą pracować na dobrobyt prywatnych przedsiębiorców.

Dopełnia się w naszym kraju obraz przedstawiony w książce Loica Wacquanta „Więzienia Nędzy”. Zakłady karne od początku transformacji ustrojowej są zapełniane przedstawicielami klas spauperyzowanych ekonomicznie i podporządkowanych. Teraz do akcji wkracza biznes, który, z namaszczeniem rządu będzie czerpał zyski z niskopłatnej pracy zdyscyplinowanej i pozbawionej możliwości buntu siły roboczej.

23 lipca na terenie Aresztu Śledczego w Radomiu zaprezentowano projekt zakładu, który ma być zapowiedzią zmian w polskim systemie penitencjarnym. W planach jest zbudowanie pawilonu mieszkalnego przeznaczonego dla 200 osadzonych, zlokalizowanego tuż obok hali produkcyjnej o powierzchni 3 tys. m2,

Zanim osadzeni zostaną skierowani do pracy, mają zostać poddani szkoleniu z dyscypliny i umiejętności. Potem, we współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami, zakład skieruje ich do pracy w więziennej fabryce.

Autorzy projektu przyznają otwarcie, że jednym z celów jest dyscyplinowanie przez pracę. Warto pamiętać, że warunki pracy więźniów są regulowane przez „Kodeks pracy”. „Zatrudnienie osób pozbawionych wolności stanowi ważną formę aktywizacji skazanych i jest uznawane za jeden z podstawowych środków oddziaływania penitencjarnego. Wartość zatrudnienia skazanych jest nie do przecenienia. Skazani uczą się dyscypliny, wyrabiają nawyk pracy, mają możliwość nabycia doświadczenia zawodowego oraz nauczenia się konkretnych umiejętności zawodowych, możliwych do wykorzystania już po odbyciu kary. Praca umożliwia spłatę zadłużeń alimentacyjnych oraz innych zobowiązań finansowych. Daje również skazanym poczucie bezpieczeństwa i podnosi ich samoocenę oraz jest kluczowym elementem procesu resocjalizacji, ukierunkowanym na ograniczenie powrotności do przestępstwa osób pozbawionych wolności. Budowana hala produkcyjna na terenie Aresztu Śledczego w Radomiu umożliwi zatrudnienie co najmniej 50 osób pozbawionych wolności” – czytamy w opisie.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.