Szokujący raport nt. dostępu prawników do więźniów

Opublikowano: 24.01.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1155

Według niedawnego raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Prawników Więziennych (Association of Prison Lawyers) z Wielkiej Brytanii, napotykają oni znaczne trudności w staraniach o nawiązanie kontaktu i reprezentowanie swoich klientów. Ten odkrywczy dokument rzuca światło na poważne problemy, z jakimi borykają się prawnicy, gdy starają się uzyskać wizyty przez wideokonferencje lub osobiście z klientami w różnych zakładach karnych.

Raport przedstawia 78 przypadków, obejmujących 46 zakładów karnych, w których prawnicy mieli problemy z nawiązaniem kluczowych kontaktów z klientami. Te wyzwania obejmują szereg problemów, takich jak niedostępność łączy wideo, długie oczekiwanie na spotkania oraz ograniczenia wizyt osobistych.

W 34 przypadkach praktycy zostali poinformowani, że łącza wideo dla adwokatów nie są dostępne, podczas gdy w 25 przypadkach zaznaczono nieakceptowalnie długie oczekiwania na spotkanie. W 13 przypadkach wizyty osobiste były opisane jako „wyjątkowo ograniczone”, a w sześciu przypadkach wizyta prawna była uznawana za “nieefektywną” z powodu nieobecności klienta lub niemożności przyniesienia przez prawnika niezbędnego sprzętu.

Raport dostarcza poruszających przykładów, takich jak adwokat, który wnioskował o wideokonferencję dwa miesiące przed przewidzianym przesłuchaniem wstępnym, a poinformowano go, że najwcześniejszy dostępny termin to dwa dni po przesłuchaniu. Inny prawnik, starający się o spotkanie w tym miesiącu, został poinformowany, że więzienie jest zbyt zajęte do marca.

Dr Laura Janes, analizująca przykłady w imieniu stowarzyszenia, podkreśliła, że raport oferuje tylko „mały fragment” powszechnych opóźnień i braku odpowiednich udogodnień w systemie. Problemy opisane w raporcie nie tylko utrudniają efektywną reprezentację klientów przez adwokatów, ale także przyczyniają się do opóźnień w ogólnym systemie sprawiedliwości, prowadząc do marnotrawienia kosztów i pogorszenia obecnych zatorów sądowych.

Prezes Stowarzyszenia Prawniczego, Nick Emmerson, wyraził głębokie obawy, stwierdzając, że trudności adwokatów w uzyskaniu terminów spotkań wpływa na ich zdolność do skutecznej reprezentacji klientów, zwłaszcza tych przebywających w areszcie tymczasowym. Podkreślił kluczową rolę dostępu do klientów we wszystkich etapach postępowania sądowego, zaznaczając potencjalne konsekwencje opóźnionych przesłuchań dla efektywności systemu sprawiedliwości.

Raport zaleca wprowadzenie poufnych łączy wideo oraz dostępności wizyt osobistych w „przemyślanym terminie” we wszystkich więzieniach, z priorytetem dla wizyt prawnych. Rekomendacje zostały przekazane ministrowi sprawiedliwości Mike’owi Freerowi.

W odpowiedzi rzecznik Służby Więziennej i Nadzoru Probacyjnego potwierdził istnienie możliwości wideokonferencji we wszystkich więzieniach, ale podkreślił ciągłe inwestycje w technologię i zwiększoną liczbę personelu w celu poprawy możliwości odwiedzin.

Problemy ujawnione w tym raporcie podkreślają pilną potrzebę poprawy dostępności wizyt prawnych dla prawników więziennych. Rekomendacje, jeśli wdrożone, mają potencjał rozwiązania tych problemów i przyczynienia się do bardziej efektywnego i sprawiedliwego systemu sądowniczego. W oczekiwaniu na dalsze działania, zainteresowane strony liczą na znaczące zmiany, mające złagodzić trudności, z jakimi borykają się prawnicy i zapewnić płynniejszy proces prawny w zakładach karnych.

Autorstwo: Brytol
Źródło: Brytol.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.