Osoby cierpiące na depresję stracą pomoc od państwa?

Opublikowano: 02.05.2024 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1649

Rząd torysów chce znacząco ograniczyć pomoc państwa dla osób cierpiących z powodu depresji lub stanów lękowych. Regularnie wypłacane świadczenia ma zastąpić celowane wsparcie umożliwiające takim osobom powrót do pracy.

Partia Konserwatywna wzięła sobie za punkt honoru przywrócenie większej liczby osób dorosłych na rynek pracy. Chodzi o to, by ograniczyć świadczenia tym, którzy mogliby pracować, gdyby tylko otrzymali jakieś celowane wsparcie. Obecny system świadczeń, z którego korzystają również osoby niepełnosprawne, jest tak skonstruowany, że osoby cierpiące na różne schorzenia, w tym na pewne problemy natury psychicznej, odchodzą z rynku pracy i pobierają jedynie świadczenia. I tutaj Minister ds. Pracy i Emerytur Mel Stride chce właśnie dokonać małej rewolucji. Minister planuje postawić na pomoc osobom chorym, która byłaby „bardziej dostosowana do ich potrzeb”.

Jednym z elementów reformy miałoby na przykład być odebranie świadczeń pieniężnych osobom cierpiącym z powodu łagodniejszych schorzeń psychicznych i w zamian za to ułatwienie im dostępu do leczenia.

Mel Stride nie ukrywa, że przygotowywana przez niego reforma systemu opieki ma być przełomowa. Być może nawet najważniejsza od pokoleń, ponieważ ma zmienić podejście do państwa opiekuńczego i pomocy jednostkom borykającym się z problemami. „Są tacy ludzie, którzy mają być może łagodniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym. Albo tacy, którzy poddali się zbytniemu etykietowaniu swoich problemów, nadając im cechy schorzeń (medycznych). A w rzeczywistości odpowiedzią lub częściową odpowiedzią na to jest praca. Musimy unikać sytuacji, w której zbyt chętnie mówimy: „No cóż, właściwie to musisz pobierać zasiłki”” – zaznaczył Stride w jednym z wywiadów.

Suchej nitki na przygotowywanej reformie nie zostawiają niektórzy eksperci. Na przykład James Taylor, z organizacji charytatywnej Scope uważa, że jest to „lekkomyślny atak” na osoby niepełnosprawne. – Trudno uwierzyć, że te konsultacje dotyczą czegokolwiek innego niż obniżenia kosztów świadczeń, bez względu na skutki. Życie osób niepełnosprawnych, w tym osób cierpiących na choroby psychiczne, jest znacznie cenniejsze. Grożenie odebraniem niewielkich dochodów, jakie zapewnia PIP, nie rozwiąże problemów tego kraju. Rząd musi położyć kres temu lekkomyślnemu atakowi na osoby niepełnosprawne. I musi skupić się na tym, jak rozwiązać rzeczywiste problemy – podsumował propozycje rządu Taylor.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 02.05.2024 19:33

    Rząd nie jest po to żeby komuś pomagać. Ma ułatwiać uprzywilejowanym grupom prowadzenie biznesu i ochronę biznesu przed biedakami. Zabierać jednym biedakom ich pieniądze, żeby opłacić innych biedaków, żeby całość trzymała się kupy:)
    To jest główny cel istnienia każdego “rządu” opartego na “demokracji”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.