Zamach na życie premiera Słowacji. Robert Fico walczy o życie

Opublikowano: 16.05.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3489

15 maja po zakończonym posiedzeniu wyjazdowym rządu w miejscowości Handlowa położonej na południe od Bratysławy, premier Słowacji Robert Fico na chwilę zatrzymał się przy niewielkiej grupie osób. Ktoś w tłumie chciał zamienić parę słów. Padły cztery strzały. Premier został ranny w okolice głowy, klatki piersiowej i brzucha.

Z pomocą ochrony znalazł się w samochodzie. Karetka nie zabrała premiera do stołecznego szpitala, ale helikopterem ranny został przetransportowany do odległej o godzinę lotu miejscowości. Trwa walka o życie premiera Fico.

Minister obrony Słowacji Robert Kalinak stwierdził, że atak był motywowany politycznie. Świadczy on o poziomie demokracji i akceptacji różnorodności poglądów. Prezydent Słowacji Zuzana Caputova oświadczyła, że atak traktowany jako personalny na premiera jest atakiem na państwo i społeczeństwo dążące do pełnego poszanowania suwerenności. Zaapelowała o powstrzymanie się od politycznej nienawiści i przemocy.

Nadawcy wielu ośrodków informacyjnych podkreślają, że zamach miał miejsce na krótko przed zapowiadanymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Najdłużej sprawujący swą funkcję premier Fico (trzecia kadencja pełniona od wrześniowych wyborów w 2023 r.) poza kategorycznym brakiem zgody na niedawno zaproponowaną umowę uznającą WHO jako instytucję nadrzędną w sprawach polityki zdrowotnej, kwestionował angażowanie się w pomoc Ukrainie. Równie krytycznie oceniał działania NATO.

Sprawca schwytany po oddaniu strzałów okazał się być członkiem partii wolnościowej o proukraińskich poglądach, zwolennik NATO. Jest nim 71-letni Juras Cintula – były ochroniarz, były funkcjonariusz czechosłowackiej bezpieki, działacz lewicowego Ruchu Przeciwko Przemocy i pisarz. Mówiąc policji o motywie zamachu, sprawca przyznał, że nie zgadzał się z polityką prezentowaną przez rząd premiera Fico.

Oceniając okoliczności zamachu, uwagę zwraca fakt braku zapewnienia konstytucyjnego bezpieczeństwa tak ważnej osobistości w państwie przez ochroniarzy. Ich rolą jest fizyczna ochrona osoby, zwłaszcza kiedy dochodzi do bliskiego kontaktu z rozmówcami. Ochroniarz to zawodowiec, który w momencie zagrożenia życia osobistości osłania swoim ciałem potencjalną ofiarę. Tymczasem w bliskiej obecności 4 lub 5 członków ochrony, dochodzi do oddania 4-5 skutecznych strzałów do ofiary. Jak się wydaje, nikt z członków ochrony nie znajdował się wśród nielicznej grupy osób oczekujących na premiera, a powinien był tam znajdować się, by obserwować ewentualnie niebezpieczne zachowanie jakiegoś uczestnika.

Wielonarządowe obrażenia wymagają wielogodzinnej operacji. Premier jest w stanie krytycznym.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2] [3]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13 komentarzy

 1. Admin WM 16.05.2024 11:26

  Ciekawe, czy to zlecenie Mirotworca? Sympatii do Ukrainy na Słowacji to nie wywoła, a wręcz przeciwnie.

 2. Katarzyna TG 16.05.2024 12:38

  Fico zapowiadał radykalne rozliczenie poprzedniego rządu z kowidowego bezprawia/przewałów i moim zdaniem to jest zdecydowanie bardziej prawdopodobny trop.

 3. Szwęda 16.05.2024 12:59

  Akurat na takiego premiera padło, a na największe polityczne kana|ie, bandytów, ludobójców, zdrajców i niszczycieli państw i narodów to nikt się nie odważy albo mają super ochronę, wywiad itd.

 4. akami 16.05.2024 15:52

  Tu nie ma przypadków. Kupiono zarówno nieuwage ochrony, co było najłatwiejsze, jak również kupiono tego czechosłowackiego ubeka. Starego dziada na wylocie. Coś mu musiano zaproponowac, że nie mógł się powstrzymac, by przejść do historii Słowacji jako zamachowiec. Z drugiej strony czy to nie symptomatyczne dla lewicy wogóle, że załozyciel lewicowego ruchu przeciw przemocy jest o ironio źródłem agresji i przemocy? To pokazuje dwulicowość, ale także korzenie lewicy wywodzące się z bezideowych środowisk starej agenturalnej czechosłowacji. Takiego dziada było łatwo kupić ukro szydowskim służbom, stawiałbym od razu na mossad. Oni dostaja walizke pieniędzy od swoich panów banksterów i załatwiają tak te sprawy szukając takie miekkie lewicowe faje. Mam nadzieję, że tym razem sie im nie uda. NIkt Fico nie otruje w szpitalu, zwolnia tą przekupna bande ochroniarzy i zadbają o to aby Fico dalej walczył o wolność swojego narodu. Miło będzie popatrzeć z polińskiego bantustanu, żer gdzieś sa politycy z jajami, anie te polińskie urwy. (Urwa: polityczna marionetka z urwanymi jajami)

 5. Foxi 16.05.2024 16:43

  @akami bardzo dobrze napisane lepiej bym tego nie ujął. A fala hejtu jaką tworzą chachły powinna spowodować wywalenie ich z Słowacji i Węgier – podobno grożą też Orbanowi. Ujawnia się ich prawdziwa chazarska natura.

 6. Piron 16.05.2024 17:34

  “podobno grożą też Orbanowi. Ujawnia się ich prawdziwa chazarska natura.”

  Foxi!! możliwe że ten słowacki incydent jest ostrzeżeniem właśnie dla V. Orbana.

 7. Aaron Schwarzkopf 16.05.2024 19:19

  Krąży po internecie informacja, co do której wiarygodności pewności nie ma, że egzekutor był siedmiokrotnie na własne ponoć życzenie “pocałowany w ramię” wszytkimi dostępnymi brejami…
  P.S.
  Mimo że Słowacja została w swoim czasie “przekonana” do zakupu 6 milionów dawek wiadomej substancji, jest chyba najmniej “wyszczepionym” krajem na świecie. Większość tego dobra do dziś zalega w magazynach, z czego 4 mln dawek już są przeterminowane. Dodajmy do tego deklarację o nieprzystąpieniu Słowacji do traktatu pandemicznego, że nie wspomnę o takim drobiazgu jak konstytucyjna gwarancja dostępu do gotówki.
  Fico miał się stać kolejnym politykiem ukaranym za nieprawomyślność po Pimie Fortyunie (Holandia 2002), Jörgu Haiderze (Austria 2008) i Andrzeju Lepperze (2011). Mam nadzieję, że nie podzieli ich losu. Niech Stwórca ma Go w swojej opiece…

 8. Janusz 16.05.2024 19:20

  Trudno być w tym zakłamanym, fałszywym świecie mądrym i dobrym człowiekiem. Zło przejęło władzę nad narodami. Choć słońce dalej pięknie świeci, człowiek staje się coraz bardziej smutnym.

 9. replikant3d 16.05.2024 21:22

  Globaliści uruchomili całe legiony,, uśpionych agentów,, Idą już na całość. To dopiero początek.

  https://wolnemedia.net/nie-zyje-wysokiej-rangi-oficer-cbsp/

 10. pikpok 16.05.2024 21:46

  A może przeszkadzał mafii pasożytdniczej w tym projekcie? https://wiernipolsce1.wordpress.com/2024/04/13/trojmorze-inicjatywa-swiatowego-syjonizmu/

 11. emigrant001 16.05.2024 21:59

  Wielki człowiek z małego kraju. Oby przeżył. Nie trzeba zbyt długo się zastanawiać kto zapłacił za ten zamach i komu przeszkadzał. Wcześniej obawiałem się, że ofiarą będzie Wiktor Orban, który też przeszkadza tym samym ludziom. Nikomu za to nie przeszkadzają polskie pajace zarządzające polskim bantustanem. Zastanawiam się czemu tak zaradny naród jak Polacy zawsze arcygłupio wybiera. Mogą Słowacy, mogą Węgrzy a Polscy nie mogą. Albo oszołom, albo volksdeutsch, albo pajac z długopisem. Trochę wstyd.

 12. nedosew 16.05.2024 23:15

  @emigrant001
  Bo Polacy przez 24 godziny na dobę są poddani zaciekłej nawałnicy propagandowej wylewającej się praktycznie ze wszystkich mediów. Mają sprane mózgi aż do pnia.
  Niszowe źródła informacji docierające do zaledwie paru tysięcy ludzi wiosny w tym kraju nie uczynią 🥺

 13. Barnaba d’Aix 17.05.2024 00:15

  Kiedyś “media”: gazety, radio, telewizja miały schemat programowy: wiadomości z kraju, wiadomości ze świata, cała reszta publikacji. Dzisiaj schemat to gadające głowy, gadające głowy, gadające głowy. Najczęściej nie nauczone retoryki stękają między słowami:”eee”, “yyy”, pobekują i jąkają się. Przeciętny widz czy słuchacz patrzy w zamulające mu mózg obrazki i staje się coraz głupszy. A w świecie się dzieje, ale na wiadomości położono surdynę i szary człowiek nie wie nic. Piorą mu mózg, jak powyżej napisał nedosew. Ale uwaga: jakiś słowacki b. ubek chciał zastrzelić premiera – takie zdarzenia są niebezpieczne i niekiedy pociągają za sobą nieprzewidziane następstwa. Czasem mały kamyk może spowodować lawinę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.