Co piąty pracownik NHS w Anglii nie jest obywatelem brytyjskim

Opublikowano: 15.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1411

Najnowsze dane pokazują wyraźnie – system opieki zdrowotnej w Anglii w dużym stopniu zależy od zagranicznej siły roboczej. Co piąty pracownik NHS w Anglii nie posiada obywatelstwa brytyjskiego.

Dane NHS Digital nie pozostawiają złudzeń – co piąty pracownik NHS w Anglii to osoba nieposiadająca obywatelstwa brytyjskiego. A to prawdziwy rekord. W publicznej służbie zdrowia w Anglii pracują obywatele 214 krajów – zarówno państw Unii Europejskiej, jak i krajów naprawdę odległych. Wśród tych ostatnich są pracownicy z Indii, Ghany, Tonga czy Wysp Salomona.

We wrześniu 2023 r., w Anglii, na 1 282 623 pracowników szpitali i mniejszych ośrodków zdrowia zatrudnionych na pełny etat (full-time equivalent, FTE), aż 20,4 proc. stanowiły osoby dysponujące innym paszportem niż brytyjskim. Liczba ta znacząco się powiększyła od czasu referendum ws. Brexitu, a jeszcze bardziej od 15 lat. W 2009 r. w NHS w Anglii pracowało 11,9 proc. osób spoza Wielkiej Brytanii, a w 2016 r. – 13 proc.

Komentując najnowsze dane, dyrektor naczelny NHS Employers Danny Mortimer potwierdził tylko, że „NHS stała się zależna od utalentowanej, międzynarodowej siły roboczej”. A także, że bez personelu zza granicy służba zdrowia „mogłaby bardzo łatwo ugiąć się pod presją, jakiej została poddana”. „Zespoły w całej NHS są niezwykle wdzięczne swoim zagranicznym kolegom za ich wsparcie i wkład. Nie możemy jednak popadać w samozadowolenie, ponieważ nie będziemy mogli bez końca korzystać z międzynarodowej rekrutacji w celu stałego obsadzania wolnych stanowisk w NHS” – precyzuje Mortimer.

I dodaje: „Utrzymanie siły roboczej jest tak samo ważne, jak przyciąganie nowego personelu do NHS. I będzie to miało kluczowe znaczenie w perspektywie krótkoterminowej. Dla zapobiegnięcia większej presji [na NHS] i zapewnienia, że baza rekrutacyjna, na której chcemy budować, będzie miała solidne podstawy. Ważne jest też zwiększanie liczby personelu, który tu szkolimy. Niezwykle istotne jest zatem utrzymanie rozwoju szkoleń i edukacji, określonych w długoterminowym planie zatrudnienia NHS England”.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.