Utrzymanie przymusu szczepień

Opublikowano: 20.06.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 893

Mimo doniesień medialnych o tym, że GIS sprzyja zniesieniu przymusu szczepień [1-3] z odpowiedzi na nasz list otwarty z zeszłego roku [4] i wypowiedzi Głównego Inspektora Sanitarnego Przemysława Bilińskiego na posiedzeniu Komisji Zdrowia z 22.05.2012 r. [5] płyną zupełnie inne wnioski.

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP mieli możliwość przedstawienia poprawek na wcześniej wspomnianym posiedzeniu, ponieważ obecnie obowiązujące przepisy są niejasne i prowadzą do błędnych interpretacji, a wszelki przymus w kwestii szczepień stoi w jawnej sprzeczności z Konstytucją RP oraz prawem europejskim, Europejską Konwencją o Ochronie Praw i Godności Istoty Ludzkiej wobec Zastosowań Biologii i Medycyny i prawem pacjenta do świadomej odmowy albo zgody na zabieg medyczny, jak również Traktatem Lizbońskim oraz Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej. Poprawki nie zostały jednak przegłosowane, ponieważ ich uzasadnienie uznano za niewystarczające w kwestii zgodności z innymi przepisami i wyjaśnienia spraw finansowania.

Na 16 posiedzeniu Sejmu miało miejsce drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dn. 14 marca 1985 r. [6], podczas którego poseł Tadeusz Dziuba powiedział z mównicy sejmowej:

“Skoro mowa o braku empatii ze strony służb sanitarnych i medycznych, to trzeba przywołać dość powszechne obecnie w ich gronie narzekanie na – jak to się określa – pogarszający się stosunek do szczepień. Cóż jednak służby te robią, by trend ten odwrócić? Według mej wiedzy odpowiedzią jest narastające egzekwowanie od rodziców obowiązku szczepienia dzieci poprzez nakładanie na nich grzywien, oczywiście w przypadkach, jeżeli ten obowiązek nie jest wykonywany. Efekt jest taki, że ci rodzice, przecież niedziałający bezmyślnie, samoorganizują się, w szczególności zrzeszają się w stowarzyszenia, tworzą szczególny, rosnący ruch oporu przeciwko obowiązkowi szczepień. Służbom sanitarnym i medycznym wyraźnie brakuje wyobraźni do tego, żeby zauważyć, że znacznie produktywniejsza z ich punktu widzenia byłaby metoda deliberacji, czyli poszukiwania zgodności, nawet jeśli zakres tych zgodności byłby ograniczony.”[7]

Problem przymuszania do szczepień przez nakładanie grzywien jest obcy lub obojętny posłom, a ze strony urzędników nie ma woli zmiany obecnej sytuacji. Nie biorą również pod uwagę faktu, że państwo nakładając obowiązek przenosi na budżet możliwe obciążenia związane z wypłacaniem odszkodowań za niepożądane odczyny i powikłania poszczepienne.

Przyjęty przez Sejm w piątek 15 czerwca 2012 r. projekt nowelizacji ustawy posiada kontrowersyjne zapisy m.in. zmianę definicji choroby zakaźnej, rozszerzenie uprawnień inspekcji sanitarnej oraz pozostałe opisane w naszym apelu do parlamentarzystów [8], które w praktyce mogą doprowadzić nawet do przymusowych szczepień całego społeczeństwa.

Teraz projekt ma trafić do Senatu, a następnie zostanie podpisany przez Prezydenta.

Autor: justynaanna
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

PRZYPISY

[1]  Metro: “Przejdziem odrę, przejdziem świnkę”

[2] RP: “Bez sankcji za brak zastrzyku”

[3] RP: “Nie należy karać finansowo za odmowę szczepienia”

[4] Odpowiedź GIS na list otwarty STOP NOP.

[5] Zapis posiedzenia Komisji Zdrowia z 22.05.2012 r.

[6] Rządowy projekt nowelizacji ustawy.

[7] Sprawozdanie stenograficzne z 16. posiedzenia Sejmu RP.

[8] Apel do parlamentarzystów o ujednolicenie prawa dotyczącego obowiązku szczepień.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanlley
Użytkownik

Tak naprawdę to ostatni akapit i samotna linia sąna temat, reszta to przywołanie wcześniejszych informacji. Tytuł sugerował że dowiem się czegoś konkretnego na temat nowelizacji… a tu wielkie rozczarowanie bo za ogólnikami rodem z onetu nic się nie dowiedziałem.

rurek
Użytkownik
rurek

Moim zdaniem jest to ostatni akt szykowania się do NWO i przymusu przyjęcia zabójczej szczepionki lub chipa. A polska będzie tutaj polem doświadczalnym. Moim przymus przyjęcia szczepionki sprawdzonej i bezpiecznej powinien być jedynie w przypadku epidemii. Inaczej szczepienia nie powinny być obowiązkowe.

egzopolityka
Użytkownik

U nas nie da się dostać do szpitala bez wcześniejszego zaszczepienia przeciw żółtaczce. Szczepienie to jest tak groźne, że lekarz musi dać na nie pozwolenie na piśmie.

Lech
Gość
Lech

O ile pamiec mnie nie myli chyba kobieta z Grudziadza zostala ukarana przez Sanepid za odmowe zaszczepienia swojego dziecka. Sprawa trafila do Sadu. Sad orzekl ze w PRL-u bis NIE MA OBOWIAZKU SZCZEPIEN, w zwiazku z tym Sanepid nie moze karac za to ludzi.
Pisze to z pamieci gdyz mialem to wszystko w innym komputerze ktory zakonczyl swoj zywot. Osoby powiazane z prawodastwem moga odszukac ten wyrok gdzies w archiwach (chociaz sprawa nie jest az tak dawna).

Lech
Gość
Lech

Pozwalwm sobie zalaczyc cos nt. szczepien ktore znalazlem na internecie.

Jaka jest cena zabitego szczepionkami dziecka dla firmy farmaceutycznej?

– Około 6,5 tys. $ Prof. Dorota Majewska:

http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=5318&Itemid=53

(Reszta komentarza usunięta – wklejka. Link do identcyznej jak komentarz treści zostawiono – Admin)