Soczysty cios prosto w twarz w parlamencie Gruzji

Opublikowano: 16.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1752

W Gruzji ponownie co najmniej kilkanaście tysięcy osób wyszło na ulice w proteście przeciwko „Ustawie o agentach zagranicznych”. Wcześniej w parlamencie doszło do bójki. Poseł opozycji wymierzył soczysty cios przemawiającemu politykowi władzy.

Gruziński parlament ponownie zajął się „Ustawą o agentach zagranicznych”, której procedowania zaniechał w marcu ub.r. po masowych ulicznych protestach oraz krytyce Zachodu.

W trakcie debaty opozycyjny polityk Aleko Elisashvili uderzył przedstawiciela Gruzińskiego Marzenia Mamukę Mdinaradze, wszczynając bójkę. Osoby czuwające nad przekazem na żywo z obrad po kilku sekundach transmisję przerwały.

Wieczorem przed gruzińskim parlamentem zgromadziło się co najmniej kilkanaście tysięcy protestantów. Naprzeciw ustawiono specnaz z armatkami wodnymi. Zatrzymano co najmniej kilka osób. Wśród demonstrantów, oprócz flag narodowych, pojawiały się także flagi unijne.

Przedstawiciele USA, UE, ONZ wyrazili zaniepokojenie z powodu wznowienia praw nad ustawą i zaapelowali do władz Gruzji o wycofanie się z projektu, który w ubiegłym roku po masowych protestach został odwołany. Twierdzą m.in., że stoi on w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji i procesem eurointegracji. Gruzja w grudniu 2023 r. otrzymała status kandydata do UE.

Premier Gruzji Irakli Kobachidze kontruje narracją, że zagraniczni przedstawiciele próbują „wypełniać funkcję gruzińskich ustawodawców”.

Partia Gruzińskie Marzenie, rządząca Gruzją już trzecią kadencję, powraca do ustawy o tzw. agentach zagranicznych (obecnie przerobionej na ustawę o „przejrzystości wpływów zagranicznych”). Zarzuca się jej, że jest wzorowana na rosyjskiej ustawie (stąd często można spotkać się z potoczną nazwą „ustawa rosyjska”). Przewiduje, że organizacje otrzymujące ponad 20 proc. finansowania z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 17.04.2024 03:28

    Nie dajcie się tam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.