Trzecia Rzeczpospolita Antyspołeczna

Opublikowano: 31.01.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 679

Europejski Komitet Praw Społecznych (ECSR) w świeżo opublikowanym raporcie wytknął Polsce m.in. zbyt długie kolejki do lekarzy, za niski zasiłek dla bezrobotnych i niekorzystne zmiany dotyczące prawa do tego świadczenia.

PAP wyjaśnia, że ECSR bada wypełnianie przez państwa należące do Rady Europy zobowiązań wynikających z Europejskiej Karty Społecznej – przyjętej w 1961 r. konwencji Rady, która zawiera katalog praw człowieka o charakterze społecznym i ekonomicznym. Nasze państwo przystąpiło do konwencji w 1997 r., jednak z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że nie respektuje w pełni jej zapisów, mimo iż mają one prawnie wiążący charakter.

Dokument obejmuje okres 2008-2011 i dotyczy przestrzegania praw obywateli do ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego oraz pomocy socjalnej. Polska została wymieniona wśród krajów, w których stwierdzono wyjątkowo dużą liczbę naruszeń Karty w tych trzech dziedzinach; negatywnych jest aż 7 z 13 wniosków nas dotyczących. Wśród 38 krajów więcej negatywnych ocen zebrały Albania, Gruzja, Mołdawia, Ukraina, Rumunia i Grecja.

„Niektóre przypadki naruszeń Europejskiej Karty Społecznej przez Polskę mają już całkiem długą historię. Szczególnie negatywnie oceniamy m.in. sytuację w ochronie zdrowia w Polsce ze względu na długie kolejki do lekarzy” – powiedział główny sprawozdawca ECSR Colm O’Cinneide na konferencji prasowej w Brukseli. Według ECSR Polska nie gwarantuje równego dostępu do opieki zdrowotnej, skoro czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, niektóre badania i zabiegi jest tak długi. Przykładowo, średni czas oczekiwania na wymianę stawu kolanowego wynosił w 2011 r. 281 dni w pilnych przypadkach oraz 451 dni, gdy zabieg nie był pilnie potrzebny. Na protezę dentystyczną czeka się u nas średnio ok. 104 dni.

Polska nie zapewnia też odpowiedniego poziomu zasiłku dla bezrobotnych – jego minimalna wysokość nie przekracza 40 proc. średniego dochodu netto, który według Eurostatu wynosił w 2011 r. równowartość 209 euro. Niezgodne z Kartą było też skrócenie czasu, w którym przysługuje zasiłek: z 18 do 6 miesięcy (w niektórych przypadkach do 12 miesięcy).

Prawo do równego traktowania obywateli innych stron Karty w dziedzinie świadczeń zabezpieczenia społecznego (jak np. zasiłki rodzinne) również nie jest w Polsce w pełni respektowane, z uwagi na brak dwustronnych umów w tej sprawie z niektórymi krajami spoza UE. Ponadto wymagany czas zamieszkania w Polsce, po którym obywatele innych państw będących stronami konwencji mogą uzyskać dostęp do usług i świadczeń pomocy społecznej, jest nadmiernie długi.

Według przewodniczącego ECSR Luisa Jimeny Quesady z raportu wyłania się niepokojący obraz. Polityka zaciskania pasa negatywnie wpłynęła na systemy zabezpieczenia społecznego. Część reform wdrażanych w niektórych krajach UE zgodnie z zaleceniami Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej jest sprzecznych z Europejską Kartą Społeczną – zwrócił uwagę Quesada, jako przykład podając cięcia emerytur w Grecji. W obliczu kryzysu nasiliła się także dyskryminacja imigrantów (pod pretekstem walki z tzw. turystyką zasiłkową), a ponadto ograniczanie prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MichalR 01.02.2014 11:35

    Jak zasiłek dla bezrobotnych może być za mały?!

    Może jeszcze niech jacyś Euro guru powiedzą nam że mamy za małe podatki i nasza gospodarka jest za bardzo wolnorynkowa…

    Rozdawnictwo i żebractwo to epidemie eurosocjalizmu niszczące naszą europejską cywilizację od środka. Przestajemy – jako cywilizacja europejska – być konkurencyjni na arenie międzynarodowej.

    Nie mówię że ubezpieczenie na wypadek utraty pracy jest czymś złym, jednak dlaczego takie ubezpieczenie musi być obowiązkowo nakładane na każdego? Dlaczego w rodzinach, gdzie średnia długość życia, na skutek różnych chorób genetycznych, jest niższa niż wiek emerytalny, wszyscy członkowie rodziny są zmuszani płacić składkę ubezpieczenia emerytalnego?

    Gdzieś w tym socjaliźmie zgubiliśmy całkowicie termin sprawiedliwości społecznej.

    Dla przedsiębiorcy odprowadzanie składki emerytalnej to jest tylko obniżenie przyszłych dochodów, bo zamiast inwestować musi odkładać na pewne urojone konto. To właśnie podatki okrawające pensję takiego przedsiębiorcy o ponad połowę sprawiają że jego firma upada. Firma która jest w stanie utrzymać się na rynku w obecnych czasach jest firmą która ma dwukrotnie większe przychody niż wydatki – tylko połowę tych przychodów zabiera państwo.

    Ktoś kto potrafi utrzymać się na rynku zarabiając połowę tego co wypracował jest cudotwórcą.

    Jedyna pomoc dla obywateli jaką jestem w stanie uznać za słuszną to wprowadzenie regulacji z których korzystaliby wszyscy. Przykład darmowej komunikacji publicznej, gdzie firmy – przewoźnicy – mieliby pewne normy osobokilometrów do wyjeżdżenia i za nie dostawaliby zwroty – czyli wozi kto chce i zwrot dostanie taki ile wyrobił kilometrów z pewną normą osobokilometrów. Inny przykład to darmowy dostęp do podręczników – firmy zamieszczają e-podręczniki gotowe do druku na stronie ministerstwa, a pod koniec roku każdej firmie zostaje wypłacony pewien procent proporcjonalny do ilości pobrań ich podręczników w stosunku do wszystkich pobrań wszystkich podręczników w danym roku. Albo chociażby dostęp do darmowych rodzimych warzyw (marchew, buraki, ziemniaki, ect.), lub chleba dla wszystkich (niezależnie od stanu posiadania) niczym system kartkowy (rolnicy dostawaliby wynagrodzenie od ilości kupionego przez ludzi ich towaru)

    Nie mówię że te sugerowane przezemnie rozwiązania pseudozasiłkowe są dobre. Jednak twierdzę, że ze wszystkich zasiłków o jakich słyszałem według mnie tego typu rozwiązania są najlepsze, bo nie dają osobom potrzebującym pieniędzy, a konkretną pomoc.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.