Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał lockdowny za nielegalne

Opublikowano: 31.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1411

Według hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego, dwa lockdowny ogłoszone w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19 były niezgodne z konstytucją. To oznacza, że państwo będzie musiało anulować wszystkie mandaty i zwrócić pieniądze obywatelom.

Hiszpania ogłosiła pierwszy lockdown w marcu 2020 r. i zdjęła go w czerwcu 2020 r. W tym czasie policja wystawiała niezliczone ilości mandatów za “nieuzasadnione opuszczanie domów” i łamanie przepisów przeciwepidemicznych. Mieszkańcom wolno było m.in. wychodzić do pracy, lekarza lub do sklepu. Rząd wprowadził ogólnokrajową blokadę i godzinę policyjną. Jednak w lipcu 2021 r., tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że lockdown był nielegalny, w związku z czym wszystkie wystawione w tym czasie mandaty zostały anulowane, a rząd musiał zwrócić obywatelom pieniądze.

27 października hiszpański Trybunał Konstytucyjny wydał podobne orzeczenie w kontekście drugiego lockdownu. Ten obowiązywał od 20 listopada 2020 r. do 9 maja 2021 r. i nie był tak bardzo restrykcyjny jak poprzedni – zakaz dotyczył głównie opuszczania domów w godzinach nocnych. Mimo to, nałożone w ten sposób restrykcje również uznano za niezgodne z konstytucją, a władze muszą teraz anulować kolejne mandaty i zwrócić pieniądze. Według hiszpańskiego trybunału, rząd powinien był wtedy zastosować stan wyjątkowy, który wymaga jednak zgody parlamentu.

Warto dodać, że w Polsce mamy dość podobną sytuację. Wysokie mandaty nakładane przez sanepid np. za wykonywanie pracy podczas lockdownu czy brak noszenia maseczki są często anulowane przez sądy. Warto o tym pamiętać w kontekście tzw. czwartej fali i możliwości nałożenia nowych restrykcji przez polski rząd.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Euractiv.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.