Czy Kościół obawia się treści zwojów z Qumran?

Opublikowano: 20.07.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 4581

Dziś wyruszamy w podróż, która poprowadzi nas nad Morze Martwe, a konkretnie poprowadzi nas do zwojów z Qumran. Przy tej okazji należy wspomnieć o czarnym rynku zajmującym się handlem relikwiami i starożytnymi dziełami. Pamiętajmy o tym, że miejsca, gdzie prowadzi się wykopaliska, są bardzo często słabo pilnowane, albo nie na tyle, by ustrzec się przed rabusiami, to też duża część starożytnych dzieł przepada bez wieści i zostaje rozprowadzona pomiędzy prywatnymi kolekcjonerami, którzy trzymają w domu dzieła mogące dosłownie wstrząsnąć posadami wielu religii czy idei społecznych.

Wiele źródeł wskazuje również jasno na sam Watykan, który, aby zdobyć konkretne dzieło czy znalezisko, używa podstawionych handlarzy i za ich pośrednictwem zakupuje daną rzecz. A teraz, czym są zwoje z Qumran, jaka jest oficjalna wersja? No, więc są to rękopisy znalezione nad morzem Martwym stąd czasem są również nazywane zwojami znad Morza Martwego. Dokumenty te zostały spisane w języku hebrajskim, greckim oraz aramejskim a czas ich odnajdywania to lata 1947 do 1956.

Proces poszukiwań objął jedenaście grot skalnych niedaleko ruin Qumran na zachodnim brzegu. Tutaj należy dodać, że istnieją również wersje nieoficjalne, czyli to, co zostało napisane powyżej plus takie informacje jak te, iż prace objęły większą ilość grot, a co za tym idzie, odnaleziono więcej dokumentów, niż to oficjalnie ogłoszono. Jak twierdzą niektórzy badacze, część dokumentów zawierała niewygodne informacje, toteż niektóre kręgi postanowiły ukryć fakt ich istnienia.

Badanie tak zwaną metodą radiowęglową datowało owe rękopisy na okres II wieku p.n.e. do I wieku n.e. Teksty te należą najprawdopodobniej do esseńczyków, którzy zamieszkiwali okolice Qumran właśnie w tym czasie. Łącznie odnaleziono ponad 900 rękopisów w tym aż 233 manuskrypty biblijne. Teksty miały na celu spisanie zdobytej wiedzy oraz opis panującej sytuacji polityczno religijnej w danym okresie czasu, tak by przyszłe pokolenia mogły dowiedzieć się, jaka była prawda i jak wyglądało życie w tym właśnie czasie.

Niestety twórcy nie przewidzieli, że kiedyś w przyszłości, gdy już owe zwoje zostaną odnalezione, to jednak nie wszystkie ujrzą światło dzienne, a część zostanie najzwyczajniej w świecie ocenzurowana lub ukryta i włączona w skład prywatnych kolekcji. Taki niestety panuje proceder w XXI wieku, gdzie wiele spraw i informacji ukrywa się przed społeczeństwem tak, aby te żyło w nieświadomości a przez to dało się bardziej kontrolować.

Pisząc o znaleziskach sprzed lat, szczególnie takich, które w jakimś stopniu wiążą się z Kościołem, a zwoje z Qumran ściśle z chrześcijaństwem się wiążą, nie można zapomnieć właśnie o działaniu owego Kościoła a w zasadzie o działaniach podjętych przez wysoko postawionych przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego, które to działania były bardzo często inicjowane w samym Watykanie. Innymi słowy spisek łączący wybranych hierarchów Kościoła z Qumran. Na szczęście zawsze gdzieś pośrodku tego chaosu znajduje się prawda, która to prawda nas interesuje.

Wracając do samego spisku w Watykanie, należy rozpocząć od hipotezy, iż Watykan cenzurował odnalezione zwoje znad Morza Martwego oraz miał przyczyniać się do opóźniania prac badawczych nad znaleziskami tak by jak najpóźniej a najlepiej nigdy, nie doszło do publikacji treści znalezionych dokumentów. To jednak, jak już zostało napisane, jest domysł, teoria spiskowa a jak wiemy dziś, wielu osobom takie źródło nie wystarcza i dobrze, ponieważ akurat w tym przypadku nie ma potrzeby opierać się na hipotezach, lecz jednym podstawowym fakcie.

Watykan oficjalnie wykupił prawa na własne posiadanie do tysiąca pięciuset centymetrów kwadratowych tekstu. W przeliczeniu na kartki, to niespełna trzy kartki, zatem niewiele, a jednak Watykan zainteresował się tą ilością tekstu, która widocznie ma wielkie, a nawet ogromne znacznie, to też hierarchowie Kościelni nie chcą, aby te trzy kartki tekstu zostały ujawnione. Oczywiście to nie koniec tej historii, ponieważ obecnie Watykan nie posiada już praw do tych kartek, gdyż odsprzedał je Jordanii.

Według nieoficjalnych źródeł Watykan przekazał Jordanii sfałszowane zwoje, przez co oryginały nadal pozostają w rękach Rzymu i dodatkowo sprawa zostaje ucięta, ponieważ Watykan nie ma już z tym nic wspólnego, to też oczy zostają skierowane na Jordanie. Niestety tak to wygląda i tak też działa, mamy tutaj do czynienia z pewnym zamieszaniem i sztucznie wywołanym chaosem. Jednak w tym chaosie należy zaczepić się kilku ważnych punktów.

Otóż Watykan wykupił prawa do konkretnej ilości tekstu znalezionego w Qumran. Na pewno Watykan miał konkretne powody do tego, by podjąć takie działania. I wreszcie z pewnością nie były to błahe powody. Jeżeli do tego dołączymy fakt, iż Watykan ma skłonności do tuszowania niewygodnych dla siebie zjawisk czy też procederów, to rzeczywiście rola Rzymu nabiera dodatkowego rozmachu.

Natomiast, jaka była geneza odnalezienia zwojów? W roku 1947 grupka beduińskich chłopców ruszyła za swoim stadem owiec, w trakcie poszukiwań trafili na nieznaną jaskinię. Jeden z chłopców rzucił do wnętrza kamień tak, by wystraszyć zwierzę, jeżeli te rzeczywiście znajdowałoby się wewnątrz. Niestety owiec nie było w środku, zamiast tego z wnętrza doszedł dźwięk rozbijanego naczynia. Jak się później okazało, w jaskini znajdowały się dzbany pełne zwojów sprzed dwóch tysięcy lat.

Kolejne groty zostały odkrywane już po roku 1952, kiedy to zespół Rolanda de Vaux natrafił na nowe miejsca zawierające dzbany i oczywiście same zwoje. Fakt odnalezienia kolejnej groty ze zwojami zmobilizował wszystkich badaczy, szybko ruszyły poszukiwania na masową skalę rezultatem, czego było odkrycie kolejnych grot. Ostateczny oficjalny bilans wynosi jedenaście odnalezionych grot, które zawierały zwoje nazwane zwojami z Qumran.

Zwoje zostały podzielone według następujących grup: teksty niebiblijne oraz teksty biblijne zawierające całe księgi i ustępy Starego Testamentu. Co ciekawe i intrygujące pośród dwustu manuskryptów biblijnych zidentyfikowano praktycznie fragment pochodzący z każdej księgi Hebrajskiej Biblii. To sprawia, iż zwoje z Qumran to znalezisko sięgające czasów Chrystusa, znalezisko sięgające czasów tworzenia się Nowego Testamentu.

Czy zatem zwoje te są tym bardziej cenne, ponieważ ich wartość merytoryczna stoi na równi z rękopisami „Nowego testamentu”? Jeżeli tak to nie dziwi, więc fakt, że Watykan dosłownie wstrzymał oddech, gdy doszło do owego odkrycia oraz gdy z czasem natrafiano na kolejne groty pełne zwojów. Na koniec nie możemy pominąć informacji dotyczących tak zwanego zwoju miedzianego, który wzbudzał ogromne kontrowersje, ponieważ był czymś w rodzaju mapy skarbów.

Zwój z miedzi cechował się bardzo dużą wytrzymałością, toteż łatwo dojść do wniosku, iż twórcom zależało na tym, aby treści w nim zawarte przetrwały setki lat. Po wstępnych badaniach okazało się, że zawartość zwoju jest czymś w rodzaju mapy, opisującej miejsce ukrycia ponad czterdziestu ton złota i dwudziestu trzech ton srebra. To znaczy, że ktoś z osady ascetów z Qumran posiadał wielką tajemnicę bliskowschodniego odpowiednika El dorado.

Gdzie jest to złoto i srebro i czy odnaleziono miejsce, w którym miało się znajdować? Tego nie wiemy, i zapewne prędko się nie dowiemy. Reasumując – temat zwojów z Qumran możemy napisać, iż będą one zawsze budzić kontrowersje i pewne niedowierzanie. Niestety owe reakcje są słuszne ze względu na wiele dziwnych i bliżej niezrozumiałych działań, jakie podejmowano w związku z owymi znaleziskami. Teorie spiskowe doszukujące się ręki Watykanu, czy samego faktu ukrycia części zwojów przez Rzym, będą jak najbardziej słuszne, i nic tego nie zmieni.

Źródło: Eschatologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

23 komentarze

  1. rici 20.07.2023 17:18

    Mnie zastanawia rowniez pismo hebrajskie.
    Obecnie podobne pisma to pismo hebrajskie, arabskie, armenskie, kiedys podobne pismo to fenickie. Ale najstarsze to pismo klinowe sumeryjskie, i wywodzace sie od niego babilonskie, czyli asyryjskie.
    Z tego wynikaloby ze religia wyznawana przez te ludy wywodzi sie z religi sumeryjskiej.
    Czyli bog Marduk, to Baal, Jahwe, czy Allach.

  2. pawel.r 20.07.2023 18:28

    @rici moim zdaniem to nietrafiona nadinterpretacja.
    Łączenie powstania pisma z genezą wierzeń pokazuje, jak bezrefleksyjnie „łykamy” tradycyjnie powtarzane bzdury

  3. MasaKalambura 20.07.2023 20:40

    Gorzej, rici nie łyka już żadnych bzdur, on je tworzy.

  4. rici 20.07.2023 21:49

    Biblia, lub tora czyli tzw piecioksiag Mojzesza, z czym zgadzaja sie wszyscy biblioznawcy, powstala okolo 500 r pne. w czasach niewoli babilonskiej. Pierwsze ksiegi sa zywcem zerzniete z wierzen sumeryjskich, ktore istnialy na tych terenach wieki wczesniej. Babilon byl spoadkobierca kultury i religii Sumerow. Arabowie rowniez zajeli tereny ktore wczesniej byly sumeryjskie. Armenczycy byli plemionami ktore zniszczyly czesc Sumeru.
    Nawet taki dekalog jest zywcem zerzniety z kodeksu Hamurabiego.
    pawel; poczytaj sobie na ten temat naukowe publikacjie, a pozniej sie wypowiadaj.

    Byly kiedys obszerne portale zajmujace sie Celtyckim Kosciolem Chrzescijanskim.
    Kosciol ten w bardzo szczatkowej formie przetrwal jeszcze w Anglii. Wywodzi sie on od zony Jezusa Marii z Magdali i jego syna. Jak pokazuja teksty ewangelii to Jezus byl potomkiem krola izraela, jego ojciec byl rowniez krolem, a nazwa “ciesla” to byl powszechnie uzywany pseudonim krola. Dlatego skarby wykazane w zwoju miedzianym nalezaly sie rodzinie krolewskiej. Poza tym wsrod Nazirejczykow, zwanych inaczej Esenczykami musiano placic podwojne podatki jeden dla najezdcow Rzymian, drugi na utrzymanie praktycznie podziemnego panstwa. Krol mial rade – ministrow skladajaca sie z 12 czlonkow. Dynastia wywodzaca sie od Jezusa to Stuarci, druga taka krolewska dynastia wywodzaca sie od corki Jezusa Tamar byla dynastia Merowingow.
    Co niektorzy za przekazywanie tych informacji poniesli smierc z rak krk.
    Sam temat prowadzonych badan nad rekopisami z Qumrann to kilka artykolow. Zreszta temat bardzo ciekawy, pokazujacy jak usilnie niektore rzady i koscioly staraja sie ukryc prawde.

  5. pawel.r 20.07.2023 22:22

    Kk stworzy religie opartą na strachu przed śmiercią i jest kontynuacja cesarstwa rzymskiego-tyle w temacie-tak na prawdę niewiele ma to wspólnego z Biblią

  6. Ruskieimienab 21.07.2023 01:27

    zbawienie.com

    Miłej lektury

  7. MasaKalambura 21.07.2023 11:21

    Co do tego rżnięcia Dekalogu, tak podpowiada Chat:

    Ja: Czy możesz zestawić przepisy kodeksu Hammurabiego odpowiadające przepisom dekalogu?

    ChatGPT:
    Oczywiście! Kodeks Hammurabiego, który powstał około 1754 r. p.n.e. w starożytnej Mezopotamii, zawiera wiele przepisów dotyczących różnych aspektów życia społecznego i prawnego. Zestawienie tych przepisów z dekalogiem, który jest zbiorem dziesięciu przykazań w judaizmie i chrześcijaństwie, może być interesujące, ale wymaga ostrożności, ponieważ obie kolekcje pochodzą z różnych kultur i okresów historycznych. Ponadto, znalezienie bezpośrednich odpowiadających sobie przepisów może być trudne, ponieważ zakres i charakter obu zbiorów różnią się.

    Poniżej przedstawiam próbę zestawienia niektórych przepisów Kodeksu Hammurabiego z odpowiadającymi im ideami zawartymi w Dekalogu:

    Dekalog: “Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.” (Wj 20,3)
    Hammurabi: Nie istnieje dokładny przepis w Kodeksie Hammurabiego, który by mówił o monoteizmie lub zabraniał czcić innych bogów. Starożytni Mezopotamianie, w tym Babilończycy, praktykowali politeizm, więc zagadnienie to nie miało wtedy znaczenia.

    Dekalog: “Nie będziesz czynił sobie rzeźb i żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko.” (Wj 20,4)
    Hammurabi: Brak bezpośredniego odpowiednika przepisu zakazującego tworzenia rzeźb lub posągów, ale Hammurabi wprowadzał przepisy dotyczące profanacji świątyń, co odnosiło się do szacunku wobec bóstw.

    Dekalog: “Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, na daremno.” (Wj 20,7)
    Hammurabi: Brak bezpośredniego odpowiednika tego przepisu, ale kodeks zawierał przepisy dotyczące świadków składających fałszywe zeznania, co odnosiło się do rzetelnego i odpowiedzialnego używania mowy.

    Dekalog: “Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.” (Wj 20,8)
    Hammurabi: Kodeks zawierał przepisy dotyczące dni wolnych od pracy dla różnych kategorii społecznych, ale nie miały one takiej samej funkcji duchowej, jak w przypadku szabatu w Dekalogu.

    Dekalog: “Czcij ojca swego i matkę swoją.” (Wj 20,12)
    Hammurabi: Kodeks Hammurabiego zawierał przepisy dotyczące obowiązku posłuszeństwa dzieci wobec rodziców, ale nie skupiał się na aspekcie czci, tak jak w Dekalogu.

    Dekalog: “Nie zabijaj.” (Wj 20,13)
    Hammurabi: Kodeks zawierał przepisy dotyczące kar za spowodowanie śmierci, ale nie wyrażał tego zakazu w tak jednoznaczny sposób jak Dekalog.

    Dekalog: “Nie cudzołóż.” (Wj 20,14)
    Hammurabi: Hammurabi wprowadzał przepisy dotyczące niewierności małżeńskiej i konsekwencji dla zdradzającego małżonka.

    Dekalog: “Nie kradnij.” (Wj 20,15)
    Hammurabi: Kodeks Hammurabiego zawierał przepisy dotyczące kradzieży i wymierzania odpowiednich kar, ale nie wyrażał tego zakazu w tak krótki i jednoznaczny sposób jak Dekalog.

    Dekalog: “Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.” (Wj 20,16)
    Hammurabi: Hammurabi również nakazywał rzetelność w świadectwach i wymierzał kary za składanie fałszywych oskarżeń.

    Dekalog: “Nie pożądaj żony bliźniego swego, nie pożądaj domu bliźniego swego, ani jego pola, ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, i żadnej rzeczy, która jest jego.” (Wj 20,17)
    Hammurabi: W kodeksie istniały przepisy regulujące własność i jej ochronę, ale nie wyrażano tego zakazu w takiej formie.

    Warto zaznaczyć, że Kodeks Hammurabiego był znacznie bardziej rozbudowany i obejmował znacznie więcej przepisów niż dekalog, dlatego też nie wszystkie jego aspekty mogą znaleźć dokładne odpowiadające sobie punkty w dekalogu. To zestawienie pokazuje jednak, że wiele kwestii społecznych i prawnych, które zostały uwzględnione w Dekalogu, były również ważne w starożytnych cywilizacjach, w tym w starożytnej Mezopotamii

    ….

    Zatem czy to takie żywcem rżnięte? Oczywiście nie. Podobne tak. Co jest zupełnie oczywiste. Dotyczy uniwersalnej moralności.

  8. rici 21.07.2023 14:01

    Ta twoja SI jest troche ulomna. Sa rozne wersje dekalogu, inna w katechizmie krk inna w judaizmie, inna w islamie.
    Np. w biblii 1 przykazanie brzmi tak; Nie bedziesz czynil zadnego obrazu co jest wysoko na niebie, ani nisko na ziemi nie bedziesz im oddawal poklonu ani nie bedziesz im sluzyl…..
    Poza tym troche sie roznia wersje w samej biblii, wersja w ksiedze wyjscia jest troche inna od wersji w ksiedze powtorzonego prawa.
    No ale ta twoja SI podaje tylko to jej zaprogramujesz.
    Poza tym kodeks Hamurabiego zawiera 282 “artykuly-paragrafy”, z tym ze ten zbior pochodzi nie tylko z jednego zrodla lecz z kilku, a nie wiadomo ile jeszcze nie odnaleziono.

  9. MasaKalambura 21.07.2023 17:53

    Taka sama ona moja, ta SI, jak i twoja, jak i wszystkich tu obecnych.
    Sobie kliknij, wejdź i sprawdź.
    https://chat.openai.com/

    Wykręt przedszkolaka. Dekalog jest jeden w dwu leciutko odmiennych wersjach w Torze. SI wybrał tą z Księgi Wyjścia, druga jest w Księdze Powtórzonego Prawa. Inne wersje, to sekciarskie zmiany pisma. O kodeksie Hammurabiego wiadomo jeszcze mniej, bo to stary, zmurszały tekst. Jednak aby napisać o rżnięciu z niego, trzeba jakiś podstaw, których nie masz.

    Jak pisałem wyżej, piszesz bzdury, co pokazuje nawet to średnio zaawansowane SI.

  10. rici 21.07.2023 20:58

    No to sobie zobacz to 1 przykazanie ktore ja przepisalem dokladnie z Biblii a swoje.
    A zdanie “nie bedziesz mial cudych bogow przede mna” dowodzi ze inni bogowie istnieja, tylko ten jeden jest najwazniejszy, ale tylko dla jednego plemienia. Inne narody maja innych bogow.

  11. MasaKalambura 22.07.2023 02:42

    Drugie zapisałeś, nie pierwsze. Zatem nie przepisałeś.
    Co zrobiłeś?
    Są zdania pozytywne ale i pejoratywne na opis tego, co wykonałeś.
    A jeszcze jak intencję by przebadać…

    Ciekawe co oznacza “dokładnie” przy takim błędzie grubym, lub czeskim.
    “Słowo w słowo, tylko nie to.”

    Takie numery SI AI też często wykonuje.

    Pierwsze przykazanie, które przytoczył Czat w wersji z Powtórzonego Prawa 5,7 brzmi:
    “Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie”

    Zapowiada je przywitanie zdanie wcześniej:
    “Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. ”

    Jam Jest, nie będziesz miał innego Boga niżli Ja. Albo Niżli Jah.
    Jahue. Jahwe. Jahułe. Jam Jest

    Bóg Istnienia. Nie ma sensu inny bóg.

    A że istnieją Jego wytwory podobne Jemu, to i nie dziwota że istnieją prócz Niego inni bogowie. Jeśli świadomie Go naśladują, muszą istnieć.

    Niech jednak nie umyka żadnemu z tych bożków fakt, że prócz Istnienia, prócz Jam Jest, Jahue, nie ma innego. Zasadniczo nic nie ma sensu. Bez Niego.

    Jeżeli brak jest Istnienia, wszelkiego Boga brak. Jak i boga.
    W ten sposób również pomijamy czas, i wciąż możemy działać.

    Zatem Ten tylko jest Bóg.
    Ten jest Allah.
    Ten Który Jest.

    Więcej niż 1 nie ma i nigdy nie było. To iluzja stworzenia. Dlatego nie twórz rzeźb i obrazów.
    Jak odwzorować przyczynę wszelakiego Istnienia? Cóż za hologram mógłby to być?

  12. MasaKalambura 22.07.2023 16:41

    Ciekawe, jaka jest różnica gdy odwrócić kolejność.

    Ja: Czy możesz zestawić przepisy dekalogu odpowiadające przepisom kodeksu Hammurabiego?

    ChatGPT
    Zestawienie przepisów dekalogu z przepisami Kodeksu Hammurabiego może być interesujące, ale warto zauważyć, że obie kolekcje pochodzą z różnych kultur i okresów historycznych. Dekalog jest zbiorem dziesięciu przykazań zawartych w judaizmie i chrześcijaństwie, których źródłem jest Biblia Hebrajska (Stary Testament). Kodeks Hammurabiego, natomiast, to zbiór starożytnych babilońskich przepisów prawnych, utworzony przez króla Hammurabiego w około 1754 r. p.n.e. w starożytnej Mezopotamii.

    Poniżej przedstawiam próbę zestawienia niektórych przepisów Dekalogu z odpowiadającymi im przepisami Kodeksu Hammurabiego, podobieństwa można dostrzec w niektórych koncepcjach moralnych i prawnych, które były obecne w różnych kulturach w starożytności:

    Dekalog: “Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.” (Wj 20,3)
    Hammurabi: Kodeks nie zawiera bezpośredniego odpowiednika tego przepisu, ale Hammurabi wyrażał szacunek wobec bóstw i nakazywał określone rytuały religijne.

    Dekalog: “Nie będziesz czynił sobie rzeźb i żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko.” (Wj 20,4)
    Hammurabi: Kodeks nie zawiera bezpośredniego odpowiednika tego przepisu, ale Hammurabi stawiał duży nacisk na szacunek dla świątyń i bóstw.

    Dekalog: “Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, na daremno.” (Wj 20,7)
    Hammurabi: Kodeks zawierał przepisy dotyczące świadków składających fałszywe zeznania, co odnosiło się do rzetelnego i odpowiedzialnego używania mowy.

    Dekalog: “Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.” (Wj 20,8)
    Hammurabi: Kodeks zawierał przepisy dotyczące dni wolnych od pracy dla różnych kategorii społecznych, ale nie miał takiej samej funkcji duchowej jak szabat w Dekalogu.

    Dekalog: “Czcij ojca swego i matkę swoją.” (Wj 20,12)
    Hammurabi: Kodeks nakazywał posłuszeństwo dzieci wobec rodziców i szanowanie starszych członków społeczności.

    Dekalog: “Nie zabijaj.” (Wj 20,13)
    Hammurabi: Kodeks zawierał przepisy dotyczące kar za spowodowanie śmierci, co wyrażało zakaz zabijania.

    Dekalog: “Nie cudzołóż.” (Wj 20,14)
    Hammurabi: Kodeks Hammurabiego zawierał przepisy dotyczące niewierności małżeńskiej i konsekwencji dla zdradzających małżonków.

    Dekalog: “Nie kradnij.” (Wj 20,15)
    Hammurabi: Kodeks zawierał przepisy dotyczące kradzieży i wymierzania odpowiednich kar.

    Dekalog: “Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.” (Wj 20,16)
    Hammurabi: Hammurabi również nakazywał rzetelność w świadectwach i wymierzał kary za składanie fałszywych oskarżeń.

    Dekalog: “Nie pożądaj żony bliźniego swego, nie pożądaj domu bliźniego swego, ani jego pola, ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, i żadnej rzeczy, która jest jego.” (Wj 20,17)
    Hammurabi: W kodeksie istniały przepisy regulujące własność i jej ochronę.

    Mimo że nie ma bezpośrednich odpowiedników wszystkich przepisów dekalogu w Kodeksie Hammurabiego, obie kolekcje przepisów zawierały elementy etyczne, moralne i prawne, które były ważne dla tych starożytnych społeczności.

  13. MasaKalambura 22.07.2023 16:43

    Ja: czy możesz zrobić takie zestawienie cytując kodeks już bez pisania odpowiadającego mu punktu Dekalogu.

    ChatGPT
    Oczywiście, poniżej przedstawiam zestawienie niektórych przepisów z Kodeksu Hammurabiego bez powiązania z odpowiednikami z Dekalogu:

    3 lub 8, może i 9. “Jeśli jakiś człowiek wznosi pozwolenie, aby władza królewska była przyznawana, jeśli nie jest to skuteczne, jego sprawy mają zostać zakończone; jeśli chce kogoś oskarżyć, niech to czyni wobec swojego rzemieślnika.” (Prawo 2)

    8. “Jeżeli jakiś mąż zaślubiłby żonę, a nie otrzymał(a) by posagu zgodnego z umową ślubną, powinien być ukarany.” (Prawo 137)

    7. “Jeżeli jakiś mąż porzuci swoją żonę, ale nie wykazano, że ona była nieczysta, nie powinien on się ożenić z drugą, a jego pierwsza żona nie może być oddana do niewoli.” (Prawo 141)

    7. “Jeśli jakiś mąż porzucił swoją żonę z powodu drugiego mężczyzny, a nie została uchwycona na gorącym uczynku, i nie znaleziono w jej ręku żadnych dowodów, niepowinna ona być skazana na śmierć.” (Prawo 142)

    5″Jeżeli jakiś mąż popełnił cudzołóstwo z żoną swojego ojca, i został uchwycony w akcie, powinni go zabić, ale żonę niekarzą.” (Prawo 153)

    5″Jeżeli syn uderzyłby swojego ojca, odejmą mu jego rękę.” (Prawo 195)

    8″Jeżeli rzezimieszek nie spełnił swojego obowiązku i nie wykonał swojej pracy, powinien spłacić brakujący materiał i powinien otrzymać połowę wynagrodzenia.” (Prawo 214)

    7. “Jeżeli jakiś mąż sprzedawałby swoją córkę jako niewolnicę, to nie powinna być ona traktowana jako niewolnica domowa.” (Prawo 209)

    8″Jeśli ktoś kradnie bydło lub sierotę, lub obfite płody, albo wychodzi z domu i wynosi to, lub jeśli ktoś otrzymuje w darze, albo przechowuje przed tym, którego dotyczy, powinien odpowiedzieć za to karygodnym wyrokiem.” (Prawo 22)

    2.”Jeżeli dom jest zbyt niski, niech zostanie uniesiony i wybudowany zgodnie z odpowiednimi przepisami.” (Prawo 103)

    Warto podkreślić, że Kodeks Hammurabiego obejmował szeroki zakres przepisów, od związanych z małżeństwem i rodziną, poprzez prawa pracy, kary za przestępstwa, aż po przepisy dotyczące handlu i własności. Zestawienie powyższych przepisów ma na celu jedynie pokazanie różnorodności tematyki i zainteresowań zawartych w tym starożytnym kodeksie.

    ……..

    Numeracja moja. i moje (a). Czy nazwać to kopiowaniem? Dalekie od kopiowania w Dekalogu. Może cytowanie…

    …..

    Ja: Proszę o takie zestawienie cytując kodeks, w porządku dekalogu, punkt odpowiadający punktowi, po punkcie od monoteistyczności aż do niepożądania. Jeśli cytatu brak, napisz brak danych

    ChatGPT
    Zrozumiałem prośbę. Poniżej przedstawiam zestawienie przepisów z Kodeksu Hammurabiego w porządku odpowiadającym punktom Dekalogu:

    1. Monoteizm:
    Brak danych w Kodeksie Hammurabiego odnoszących się bezpośrednio do monoteizmu.

    2. Kult obrazów i posągów:
    Brak danych w Kodeksie Hammurabiego odnoszących się bezpośrednio do kultu obrazów i posągów.

    3. Wzywanie imienia Boga daremnie:
    Brak danych w Kodeksie Hammurabiego odnoszących się bezpośrednio do wzywania imienia Boga daremnie.

    4. Szabat:
    Brak danych w Kodeksie Hammurabiego odnoszących się bezpośrednio do święcenia dnia szabatu.

    5. Szacunek dla rodziców:
    “Jeżeli jakiś mąż zaślubiłby żonę, a nie otrzymałby posagu zgodnego z umową ślubną, powinien być ukarany.” (Prawo 137)

    6. Zakaz zabijania:
    “Jeżeli ktoś popełnił morderstwo, zostanie ukarany śmiercią.” (Prawo 153)

    7. Zakaz cudzołóstwa:
    “Jeżeli syn uderzyłby swojego ojca, odejmą mu jego rękę.” (Prawo 195)

    8. Zakaz kradzieży:
    “Jeżeli ktoś kradnie bydło lub sierotę, lub obfite płody, albo wychodzi z domu i wynosi to, lub jeśli ktoś otrzymuje w darze, albo przechowuje przed tym, którego dotyczy, powinien odpowiedzieć za to karygodnym wyrokiem.” (Prawo 22)

    9. Zakaz składania fałszywego świadectwa:
    “Jeżeli mąż porzucił swoją żonę z powodu drugiego mężczyzny, a nie została uchwycona na gorącym uczynku, i nie znaleziono w jej ręku żadnych dowodów, nie powinna ona być skazana na śmierć.” (Prawo 142)

    10 Zakaz pożądania:
    Brak danych w Kodeksie Hammurabiego odnoszących się bezpośrednio do zakazu pożądania żony lub mienia bliźniego.

    Warto ponownie zaznaczyć, że Dekalog pochodzi z tradycji judaistyczno-chrześcijańskiej, a Kodeks Hammurabiego jest zbiorem starożytnych babilońskich przepisów prawnych. Niektóre koncepcje etyczne obecne w Dekalogu mogą mieć pewne odzwierciedlenie w Kodeksie Hammurabiego, ale różnice i kontekst kulturowy obu zbiorów przepisów są znaczne.

    Ja:
    w punkcie 4. Czy istnieje jakiś nakaz kodeksu świętowania cyklicznie jakiegoś innego dnia lub dni. Szabas, Święto Namiotów, Pesah tylko odpowiedniego kulturze Sumerów?

    ChatGPT
    W Kodeksie Hammurabiego nie ma bezpośrednich odniesień do świętowania cyklicznych dni w podobny sposób, jak to jest wyrażone w Dekalogu poprzez szabat (świętowanie dnia odpoczynku). Kodeks Hammurabiego koncentruje się głównie na aspektach prawa i sądownictwa, regulując życie społeczne, ekonomiczne i prawne w starożytnym Babilonie.

    Co do świętowania cyklicznych dni w innych kulturach, takich jak Sumerowie czy starożytni Egipcjanie, znane są różne praktyki religijne i święta, ale nie są one zawarte w Kodeksie Hammurabiego. Kultura Sumerów i innych starożytnych cywilizacji na Bliskim Wschodzie miała bogatą tradycję religijną i liczne święta związane z różnymi bóstwami i obrzędami. Święto Namiotów i Pesach (Pascha) są ważnymi świętami w judaizmie, ale nie zostały bezpośrednio uwzględnione w Kodeksie Hammurabiego, ponieważ to są kulturowo i religijnie odmienne tradycje.

    Ważne jest zrozumienie, że starożytni ludzie różnych kultur mieli swoje własne obrzędy i święta, które były istotne dla ich wierzeń i społeczności. Święta te mogły mieć różnorodne znaczenia, w tym aspekty religijne, sezonowe, rolnicze czy historyczne. Jednakże, ze względu na charakter i zakres Kodeksu Hammurabiego, nie zawiera on przepisów dotyczących świętowania cyklicznych dni lub świąt w sposób podobny do szabatu w Dekalogu.

    Ja:
    Czy Sumerowie mieli dni świąteczne związane z kalendarzem kosmicznym i kosmosu cyklami?

    ChatGPT:
    Tak, Sumerowie mieli święta związane z kalendarzem kosmicznym i cyklami kosmosu. Starożytni Sumerowie byli jednymi z najwcześniejszych znanych cywilizacji i rozwijali zaawansowany system kalendarza opartego na obserwacjach astronomicznych i cyklach kosmicznych. Ich kalendarz był ściśle powiązany z ruchami Słońca, Księżyca i planet, co wpływało na organizację ich świąt i ceremonii religijnych.

    Najważniejsze święta Sumerów były często związane z astronomicznymi zjawiskami, takimi jak przesilenia, równonoc i fazami Księżyca. Przykłady niektórych świąt i ich związku z kalendarzem kosmicznym obejmują:

    Akitu (Akkad): Był to roczny festiwal obchodzony na przełomie marca i kwietnia, który oznaczał początek nowego roku w kalendarzu Sumerów. Akitu był związany z równonocą wiosenną, kiedy dzień i noc były równe, a przyroda budziła się do życia.

    Zagmuk (Zag-mu): To święto obchodzone w okolicach grudnia i stycznia, związane z przesileniem zimowym, kiedy to dni były najkrótsze, a noc najdłuższa. Było to również związane z legendą o zwycięstwie boga Marduka nad potężnym bóstwem Tiamat.

    Noc szesnasta: Sumerowie obchodzili specjalne święto, które odbywało się co 16 dni, jako dni składania ofiar i modłów do różnych bóstw.

    Dumuzid: Święto Dumuzida, czyli “Pana Zmartwychwstałego”, które obchodzono latem i związane było z kalendarzem rolniczym i cyklem wzrostu i obumierania roślin.

    Święto Nieużywanych Pól: Obejmowało okres letnich upałów, kiedy pola były nieużywane, a Sumerowie skupiali się na modlitwach i ofiarach do bogów, aby zapewnić urodzaj.

    Noc Księżyca: Sumerowie obchodzili specjalne święto w związku z różnymi fazami Księżyca, które miały znaczenie w ich kalendarzu i życiu religijnym.

    Te święta miały istotne znaczenie dla Sumerów i stanowiły ważny element ich religijnego i kulturowego życia. Współczesni archeolodzy i badacze w oparciu o odkrycia tekstów i inskrypcji z okresu Sumeru są w stanie rekonstruować ich kalendarz i identyfikować związki między świętami a cyklami kosmicznymi.

    Ja:
    Jeśli by patrzeć z punktu widzenia Dekalogu, istnieje podejrzenie, że bóstwa, jakie Sumerowie wyznawali dawało się odwzorować i są na ich temat rzeźby i szkice. Czy są w ich wierzeniach informacje o bóstwie, którego zakazano odwzorowywać inaczej jak tylko słowem?

    ChatGPT
    Z punktu widzenia Dekalogu, istnieje pewne podejrzenie, że Sumerowie wyznawali bóstwa, które były przedstawiane za pomocą rzeźb i szkiców. Sumerowie mieli bogaty panteon bóstw, a ich wierzenia religijne obejmowały kult różnych bogów i bogiń, z których każdy miał swoje własne cechy, funkcje i atrybuty. W starożytnym Mezopotamii, w tym w Sumerze, praktyki religijne i kulcie bóstw towarzyszyło wyobrażanie ich za pomocą rzeźb i wizerunków.

    Ważne jest jednak zrozumienie, że te praktyki były charakterystyczne dla starożytnych religii politeistycznych, które różniły się od monoteistycznych wierzeń, takich jak judaizm, chrześcijaństwo i islam, z których wynika Dekalog. W Dekalogu znajduje się zakaz składania kultu czy czci wizerunkom i posągom bóstw, a jego drugie przykazanie mówi: “Nie będziesz czynił sobie rzeźb i żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko” (Księga Wyjścia 20,4).

    W wierzeniach Sumerów, natomiast, rzeźby i wizerunki były integralną częścią ich kultu, służyły jako przedstawienia bóstw w świątyniach i ołtarzach, które służyły jako miejsce oddawania czci i składania ofiar. Odnalezione artefakty archeologiczne, takie jak figurki bóstw czy tabliczki z inskrypcjami, świadczą o popularności tych praktyk w starożytnym Sumerze.

    Co do drugiej części pytania, istnieją pewne informacje na temat bóstw, których zakazano odwzorowywać inaczej niż słowem lub wyobrażać je w sposób symboliczny. W wielu starożytnych religiach, w tym w religiach mezopotamskich, istniały tajemne i esoteryczne aspekty kultu niektórych bóstw, których nie można było ujawniać publicznie ani przedstawiać w sposób bezpośredni.

    Niektóre bóstwa były uważane za nieskończenie potężne i niepojęte dla ludzi, dlatego zakazano ich przedstawiania w sposób dosłowny. W takich przypadkach wykorzystywano symbole i abstrakcyjne przedstawienia, które miały reprezentować bóstwa, ale nie oddawały ich prawdziwej istoty czy formy. Wskazuje się, że istniały pewne tajemne rytuały, inskrypcje czy teksty, które były używane do wyrażania kultu i czci dla tych bóstw w sposób bardziej symboliczny i duchowy.

    Podsumowując, starożytne wierzenia Sumerów obejmowały wyobrażanie i kult bóstw za pomocą rzeźb i wizerunków. Niektóre bóstwa mogły jednak być uważane za tak niepojęte, że zakazano ich przedstawiania w sposób dosłowny, a wykorzystywano symbole i abstrakcyjne przedstawienia. Te praktyki różniły się od zasad zawartych w Dekalogu, który zakazywał wykonywania rzeźb i obrazów przedstawiających bóstwa.

    ….

    Co oznacza, że są ślady 2 przykazania u Sumerów. Jak by powiedziano po polsku, “Nasi tam byli”

    Ja:
    Czy pośród tych właśnie nieodwzorowywanych bóstw był może taki, który był absolutnie pierwszy przed Kosmosem?

    ChatGPT
    W starożytnych wierzeniach Sumerów nie ma bezpośrednich wzmianek o bóstwie, które byłoby absolutnie pierwsze przed Kosmosem w sensie stworzenia całego wszechświata. W mitologii i religii mezopotamskiej, w tym w wierzeniach Sumerów, wszechświat miał swój początek jako chaotyczna masa przed stworzeniem bóstw i ustaleniem porządku kosmicznego.

    W wierzeniach Sumerów, podobnie jak w innych mezopotamskich religiach, wszechświat zrodził się z istoty chaotycznej i bezładnej, zwaną Apsu (Słony Ocean) oraz Tiamat (Potężna Morza), reprezentującą ocean czy wodę. Z tej pierwotnej, chaotycznej substancji powstały pierwotne bóstwa, np. Anu (Bóg Niebios), Enlil (Bóg Powietrza) i Enki (Bóg Wód), którzy ustanowili porządek kosmiczny i stworzyli resztę bóstw, ludzi i świat.

    Zatem w mezopotamskiej mitologii istnieje przekonanie o pierwotnym stanie chaosu przed powstaniem kosmosu i bóstw, ale nie ma konkretnej postaci bóstwa, które by było absolutnie pierwsze przed kosmicznym początkiem. Bóstwa w mitologii mezopotamskiej uznawane były za potężne i wieczne, ale nie było jasnego wyodrębnienia jednego bóstwa, które byłoby pierwotne w odniesieniu do całego wszechświata. Zamiast tego, w mitologii Sumerów, bóstwa powstały jako kolektywne twory, które działały wspólnie w celu ustalenia porządku kosmicznego po zrodzeniu się wszechświata.

    I tyle w sprawie 1 przykazania. Tego z pewnością nie kopiowano. Ale forma Elohim odpowiada wielu.I czynią z tej liczby mnogiej pomost pomiędzy mono i politeizmem.

    Otóż ponoć ten pomost jest jednokierunkowy. Od Mono do Poli mogło przyjść, zaś z poli mono tutaj nie wynika. Są też tego jednokierunkowego kierunku ślady w przykazaniu 2-gim. Wyżej omawianym.

    Swoją drogą Sumerowie mają wiedzę najdalej do 2 Dnia Stworzenia. Pierwszy Dzień to tylko chaos i porządek vs nic-ciemność i Światłość – Dzień Pierwszy w Torze posiada już Obecność Stwórcy, to istotna różnica.

  14. rici 22.07.2023 19:54

    Widzisz; jezeli zlapie kogos na klamstwie, to juz mu wiecej w nic nie uwierze.
    Przeczytaj sobie to co napisales. Nawet jezeli ktos jest laikiem w te wierzenia ale troche rozgarnietym, to po przeczytaniu twojego komentarza zaraz wychwyci bledy. Jezeli to pisala ta twoja super inteligencja, to przestan jej wierzyc, tak samo jak i allachowi. A najbardziej podobalo mi sie to “A jezeli ktos kradnie bydlo i sierote”

  15. Doctor Who 22.07.2023 22:27

    SI powtarza ogólnie obowiązujące opinie, nie prowadzi prac badawczych. Pomija też teorie spiskowe, nawet te które stały się realne. Proponuję zapoznać się z pogladami apostatów, np. teologa księdza Tomasza Węcławskiego.

  16. rici 22.07.2023 22:41

    Ale SI Masy nie potrafi odpowiadac na zadane pytania np-
    5 Szacunek dla rodzicow;
    “Jezeli jakis maz zaslubilby zone, a nie otrzymalby posagu zgodnego z umowa slubna, powinien byc ukarany.”
    7 Zakaz cudzolustwa;
    “jezeli syn uderzylby ojca to odejma mu jego reke”

  17. MasaKalambura 23.07.2023 09:58

    Aż dziw bierze, że to piszę, ale poziom intelektualny riciego wzbudza we mnie tęsknotę do zmagań z realistą (który przykład kodeksu Hammurabiego przeciwko dekalogowi użył tutaj na WM jako pierwszy). Ten jest przeciwnikiem nieustępliwym i bezwzględnym, ale przynajmniej ma jakieś możliwości obliczeniowe. A rici po prostu nie czyta i w sobie ignorancję tylko wypieszcza. I jeszcze jaki dzielny w swych własnych oczach.

    Rici, mówiłem to raz ale powtórzę bo najwyraźniej tobie trzeba powtarzać. To nie jest moje SI, tylko wszystkich, co mają internet i inteligencji na tyle, by ze sztuczną inteligencją mieć odwagę podyskutować.

    https://chat.openai.com/

    I bynajmniej nie uważam jej za superinteligencję. Sam wielokrotnie ją poprawiałem, bo popełnia błędy grube, czeskie i interpretacyjne, ale jest oczytana i można ją z powodzeniem używać do prostych i bardziej złożonych analiz tekstu. A że tutaj mowa o tekstach…

    Co do tej niby pomyłki, rici to ty się pomyliłeś. AI napisała właściwą kolejność dekalogu a ty pomyliłeś pierwsze przykazanie z drugim.

    Co do twoich zarzutów do AI że źle dobrała odpowiednik prawa Hammurabiego do Dekalogowego 5-Czcij ojca i matke, to właściwie obśmiewasz samego siebie, twierdzącego, że dekalog jest czystym rżnięciem kodeksu Hammurabiego. Takie to czyste rżnięcie, że AI z trudnością odnajduje coś w miarę zbliżonego w kodeksie, byle tylko pasowało.

    Ha ha ha, chciałoby się rzec.

    Przykład: 7 Zakaz cudzolustwa;
    “jezeli syn uderzylby ojca to odejma mu jego reke”
    tutaj masz rację, lepiej pasuje do przykazania 5.

    Ale to SI. Podaj lepsze przykłady cwaniaczku. Bo to twoja teza o tym, jak to niby twórcy dekalogu z czegoś rżnęli. SI wykonuje tutaj twoją robotę leniu patentowany. A wykonuje jak potrafi najlepiej, ale to wciąż technologia mało doskonała. Pokaż że jesteś lepszy…

  18. rici 23.07.2023 11:30

    O widze ze masa sie obrazil, ale to nic dziwnego, jak tego typu typowi powie sie prawde to sie z reguly obraza.
    A tak to przypominasz mi swojego boga, ktory ma bardzo niskie ego, takie przyklady; jezeli ktos wyglada wstretnie, to wymaga by mu kadzic jaki to on piekny.
    jezeli ktos jest slaby to chce by go wyslawiac, jaki to on mocny i wielki.
    jezeli ktos jest glupi to wymaga by uznawac go za najmadrzejszego.
    A tak nawiasem mowiac to jehowa pochodzi od hebrajskiego hovah, co oznacza – burzyc, rujnowac, macic.
    i wiecej podobnych rzeczy.

  19. MasaKalambura 23.07.2023 12:51

    Nie obraziłeś mnie rici. A prawdy w tym co mówisz jest tyle ile kot napłakał.

    JHWH nie pochodzi od HWH. Kolejna bzdura nie podparta niczym.

  20. Doctor Who 23.07.2023 18:15

    MK świete rzeczy prawisz. Jahwe, skądininąd wieczny, pojawia się co prawda w słupie ognia, ale w ściśle określonym momencie i dla większości znieniacka. Od tej pory, przy udziale książki jego wspołautorstwa ( podobnie u Allaha ) wiadomo co i jak. Wcześniej nie było objawień, książek, słupów ognia itp tzw znaków. Wiadomym jest, że cierpliwości jego jest nieskończona. Spory szmat czasu poczekał aby się objawić. Wcześniej nikt nic nie wiedział. Nic, zero, pustka i psy ogonem szczekają. Adam coś tam przekazał z Ewą, ale ustnie to nie wiadomo o co chodzi, bo to nieprawda z czasem się okazała. No i ludzie. Tacy bystrzy. Łatwo widzą Boga jakim jest. Nawet jak ledwo ogień nauczyli się rozpalać i narzędzia z kamienia robić, widzieli Boga tak samo jak Mojżesz i Mahdi. Nawet wcześniej. Tylko nic nie napisali, jakoś nikt ich nie nauczył. Bo wiadomym jest, że Bóg jest jeden i zawsze tak samo GO wszyscy widzą. Jak nie widzą Twojego Boga tylko innego, to jakaś ściema musi być i podszywanie.

  21. MasaKalambura 23.07.2023 20:29

    Mylisz się, wszystkie ludy otrzymały wiedzę o niewyobrażalnym i przez to nieodwzorowywalnym Stwórcy wszechrzeczy. Jako JAHWE zna go ludność semicka i nasza część globu. Jako Brahmana poznali go Azjaci z południa, jako wszechobecnego ducha poznali Go Indianie i ludy Azji północnej. Jako Ahura Mazdę zaratusztrianie . Wielu dotykało Słonia, i różnie Go nazywali. Tylko dwóm się przedstawił. A że Ludzkości losem jest powrót przed Jego Oblicze, to i zjednoczenie wokoło jednej religii w świecie materialnym jest również przewidziane i logiczne. Można się zdziwić, czemu akurat Islam, ale to nie pytanie do mnie.

  22. MasaKalambura 23.07.2023 23:18

    w ramach poznawania możliwości AI polecam obejrzenie tego wywiadu
    https://www.youtube.com/watch?v=DmEx49-Pc0Y&ab_channel=didaskalia

  23. Drnisrozrabiaka 24.07.2023 04:59

    Ta, dobre jest ten chatgpt ale po dyskusji widzę dlaczego w Polsce dobrze nie jest i raczej nic nie rokuje na poprawę …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.