Stożkowate nakrycia głowy naprawdę istniały

Opublikowano: 13.12.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1722

Na starożytnych egipskich malowidłach widzimy ludzi, którzy mają stożkowate nakrycia głowy. Przez dziesięciolecia stanowiły one zagadkę dla specjalistów, którzy spierali się, czy to prawdziwe nakrycia, których dotychczas nie znaleziono, czy też symboliczne przedstawienia w sztuce, mogące być np. czymś na kształt aureoli u chrześcijańskich świętych.

Spór ten udało się rozstrzygnąć dzięki odkryciu w Amarnie. To jedno z najbardziej niezwykłych stanowisk archeologicznych. Miasto zostało założone przez faraona Echnatona – męża Nefretete i ojca Tutanchamona – i miało być nową stolicą. Przetrwało nie dłużej niż 15 lat. Po śmierci Echnatona zostało opuszczone i zburzone, gdyż Echnaton był heretykiem. Przeprowadził on bowiem reformę religijną, w ramach której politeistyczną religię Egiptu miał zastąpić system henoteistyczny, uznający co prawda wielu bogów, ale wywyższający jednego z nich ponad resztę. Władca kazał zamknąć świątynie poświęcone innym bogom, zlikwidować ślady kultu Amona i rozpoczął budowę nowej stolicy – Achetaton (Amarna).

Podczas wykopalisk w stolicy Echnatona znaleziono w końcu stożkowate nakrycia głowy. Dokonali tego naukowcy z Amarna Project, prowadzonego przez Cambridge University. Dwa tego typu przedmioty spoczywały w grobach osób o niskim statusie społecznym, na cmentarzu robotników. Zachowane zwłoki wciąż miały upięte włosy, do których przymocowane były stożkowate nakrycia głowi. Mają one kolor kremowy, prawdopodobnie zostały wykonane z wosku pszczelego, a wysokość każdego z nakryć określono na 8 centymetrów. Szczątki pierwszego ze stożków wydobyto w 2009 roku, na drugi natrafiono w roku 2015. Od tamtej pory trwały badania i prace nad ich konserwacją.

Odkrycie pokazuje, że nieprawdziwe są hipotezy mówiące, że to, co widzimy na malowidłach miało jedynie znaczenie symboliczne, a twórcy rysunków oznaczali w ten sposób osoby o specjalnym statusie. Być może obala ono również inną hipotezę, zgodnie z którą stożki były perfumami, które powoli się rozpuszczały, namaszczając i symbolicznie oczyszczając głowę i ramiona osoby, która je nosiła. W znalezionych stożkach nie stwierdzono bowiem obecności żadnych środków chemicznych. Jednak, jak stwierdzają niektórzy specjaliści, to nie znaczy, że perfum nie było w tych czy w innych stożkach.

Lise Manniche z Uniwersytetu w Kopenhadze mówi, że znalezienie stożków w grobach osób o niskim statusie nie obala teorii mówiącej, iż nosiły je osoby o wysokim statusie. Na malowidłach widzimy bowiem, że takie stożki znajdują się na głowach znacznych osób, nie takich, które chowano na cmentarzu dla pracowników fizycznych. „Sądzę, że to, co znaleziono, to „fałszywe” stożki, które osoby o niskim statusie zastosowały, by imitować zachowania ważniejszych od siebie osób” – stwierdza uczona. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to stożki musiały mieć jeszcze jakieś dodatkowe znaczenie niż próbę upodobnienia się do elity społecznej. Jedna z hipotez mówi bowiem, że stożki mogły symbolizować zmysłowość i urodzenie dziecka. Tymczasem jeden ze znalezionych stożków był przymocowany do głowy kobiety w wieku rozrodczym. Być może, stwierdza Manniche, kobieta chciała mieć dzieci w życiu pozagrobowym. Płci drugiej z osób, przy której znaleziono stożek, nie udało się określić.

Z taką interpretacją nie zgadza się Rune Nyord, archeolog z Emory University. Zauważa on, że malowidła sugerują, iż stożki były noszone w innym kontekście, podczas świąt lub w obecności faraona. „W egiptologii bardzo często próbuje się coś interpretować z perspektywy życia pozagrobowego. Ale nie powinniśmy od razu odrzucać możliwości, że Egipcjanie postrzegali coś inaczej. Czasem kapelusz jest po prostu kapeluszem” – mówi.

Inną interesującą hipotezę wysuwa Nicola Harrington z University of Sydney. Zauważa ona, że z malunków wynika, iż osoby noszące stożki przygotowywały pogrzeby i zanosiły dary bogom. Zatem stożki noszono w obecności bóstw. Harrington zauważa, że oba szkielety noszą ślady schorzeń, które mogą wskazywać, iż były to… tancerki. Być może stożki widoczne na malowidłach oznaczały tancerki, jako osoby służące bogom. To by wyjaśniało, dlaczego – pomimo prostego pochówku wskazującego na niski status – do głów zmarłych przytwierdzono stożki.

Bez kolejnych odkryć, nie będziemy w stanie stwierdzić, jak bardzo rozpowszechnione były stożki w pochówkach i jakie mogło być ich znaczenie. Niestety, metody badawcze wczesnej egiptologii dalece odbiegały – delikatnie mówiąc – od współczesnych standardów. Jeśli więc nawet w przeszłości w grobach znajdowały się jakieś stożki, prowadzący wykopaliska mogli ich nie zauważyć.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Cambridge.org/core/journals/antiquity
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. LichoNiespi 13.12.2019 14:48

    Podobno, gdzie tam czytalem ze Achnaton zyl/umarl jakies 150 lat przed Mojzeszem ktory nijako mial wyprowadzic pewnom czesc ludnosci nie egipskiej ale zamieszkujacom Egipt…poza jej tereny …itd itd w tym celu potrzebny byl patron do tego celu. Warto to sobie poczytac a nie sluchac bzdur co pipszom z ambony.

  2. rici 13.12.2019 16:52

    @LichoNiespi, Echnaton byl w zasadzie ostatnim faraonem z dynastii Hettytow. Hetyci to byl lud pochodzenia kaukaskiego poslugujacy sie takim samym jezykiem jak i zydzi, i majacym podobne pochodzenie. Tak ze tak naprawde zydzi przybyli do Egiptu jako najezdcy razem ze swoimi krewniakami Hetytami, i zajeli najlepsze ziemie w delcie nilu. Egipcjanie po tym jak Echnaton zaczal wprowadzac religie podobna do tej ktora mial Mojzesz, zbuntowali sie przeciwko najezdcom, i ich wygonili z Egiptu. Wszystkie wzmianki na temat Echnatona zostaly usuniete, mysle ze go nie zabili poniewaz zabojstwo kogos kto zostal namaszczony na krola-faraona , nie mozna bylo zabic, to bylo swietokractwo.
    Czesc biblistwo uwaza ze Echnaton to wlasnie Mojzesz.

  3. poray 14.12.2019 06:40

    Rici
    pomieszałeś nieco pojęcia
    do Egiptu przybyli Hyksosi nie Hetyci.
    Nie znamy dokładnie pochodzenia Hyksosów, możemy bardziej domniemywać (choćby ze względu na zastosowanie rydwanu) że byli ludem Indoaryjskim może spokrewnionym z Ludami Morza i Filistynami, a może Indoeuropejskim , spokrewnionym a Kannanitami. Jest to bardziej prawdopodobne niż to , że byli Semitami.
    Hetyci byli z kolei ludem Indoaryjskim zamieszkującym Anatolię. O ich pokrewieństwie z Ariami świadczy panteon, symbolika sakralna, język, obrządek ciałopalenia.

  4. LichoNiespi 08.02.2020 14:46

    Moj computer nie posiada polskiej literowki tak ze bede posal z tzw bledami .
    Odnosnie Achnatona i jego czasow, warto zapoznac sie z ksiazkom pt; Sinue-Egipcjanin.
    Ksiazka ta bardzo dokladnie opisuje tamte czasy Achnatona.Opowiesci te spisal na pergaminie naoczny swiadek tamtych czasow……Reforma polityczno-religijna Achnatona upadla z 2 przyczyn; 1 Achnaton od samego pocczatku nastawiony byl pokojowo do wszystkich i do wszystkiego co wykorzystala wyzsza kasta kaplanow /Achnaton odebral im liczne przywileje/ ktora poprzez oblude, strach i zaklamanie ciemnych mas ludu egipskiego obalila wladze Achnatona.Do tego celu uzyto naiwnego ludu egipskiego wprowadzajac wojne domowom itd itd itd
    Mowiac ogolnie..ludzie nie zmienili sie nic a nic od tamtej pory, i som tacy sami jak byli przedtem.
    Wyzsza klasa kaplanow ..to jakby dzisiejsi biskupi i kardynalowie…..nie trzeba daleko szukac, wystarczy cofnac sie do roku 966…..i Mieszka .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.