Stała Hubble’a bardziej dokładna

Opublikowano: 06.10.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 942

Astronomowie z NASA dokonali najdokładniejszego obliczenia stałej Hubble’a. To wielkość informująca o tempie rozszerzania się wszechświata. Szybkość jego powiększania się jest kluczowa dla zrozumienia wieku i wielkości wszechświata.

Obliczeń dokonano dzięki danym uzyskanym za pomocą Teleskopu Spitzera. Wcześniejsze obliczenia były wykonywane na podstawie informacji z Teleskopu Hubble’a, który pracuje w zakresie światła widzialnego. Spitzer korzysta z podczerwieni. Dzięki niemu udało się poprawić wcześniejsze obliczenia i zmniejszyć ich niepewność do 3%. Nowa wartość stałej Hubble’a wynosi 74,3 +/- 2,1 (km/s)/Mpc (kilometra na sekundę na megaparsek).

“Spitzer po raz kolejny wykonał badania, do których nie był projektowany. Najpierw zaskoczył nas możliwością analizowania atmosfery egzoplanet, a teraz stał się cennym narzędziem dla kosmologii” – mówi Michael Werner z Jet Propulsion Laboratory, który ze Spitzerem pracuje od niemal 30 lat, czyli od czasów,gdy teleskop był projektowany.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Pooky 06.10.2012 12:55

    Przyznam szczerze, że nie wiedziałem co to jest Parsek. Rzuciłem więc okiem na Wikipedię i znalazłem definicję:

    “Parsek – jednostka odległości używana w astronomii. Jest to odległość, dla której paralaksa roczna wynosi 1 sekundę łuku. Parsek można równoważnie opisać jako odległość, z jakiej połowa wielkiej osi orbity ziemskiej (czyli 1 j.a.) jest widoczna jako łuk o długości 1 sekundy kątowej.”

    Ponieważ wciąż niewiele mi to mówiło, szukałem poprzez Google i w portalu Wiem, Onetu znalazłem taką informację:

    “Parsek, ps, pc, jednostka odległości stosowana w astronomii, 1 ps = 3,262 roku świetlnego = 206 264,8 AU (jednostka astronomiczna) = 3,0857•1016 m.”

    To już było coś konkretnego dla mnie. Stwierdziłem, że nie jest głupim pomysłem rzucić okiem na wizualizację tej odległości:

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/6/66/Parsek.png

    I już, mnie więcej, wiem o co biega ;))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.