Śnięte ryby w Kanale Gliwickim

Opublikowano: 20.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1431

Poniższe nagranie z 27 lipca 2022 r. pokazuje dziwną pianę płynącą obficie Kanałem Gliwickim, który jest drogą wodną łączącą rzekę Odrę z miastem Gliwice. Katastrofa ekologiczna rozpoczęła się 26-27 lipca. Zbieg okoliczności czy dowód przestępstwa? Tymczasem W Kanale Gliwickim zauważono w ostatni czwartek około stu śniętych ryb.

Jak poinformował portal TVN24.pl w Kanale Gliwickim zauważono 100 śniętych ryb. Wcześniej 13 lipca, wyłowione ryby ważyły łącznie 700 kilogramów. Teraz lokalni urzędnicy mówią, że jest to maksymalnie 200 kilogramów. Przekazano, iż Inspekcja Weterynaryjna pobrała próbki do odpowiednich badań. O sprawie mieszkańcy powiadomili starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu w województwie opolskim.

Kanał Gliwicki to 40-kilometrowa droga wodna, która przebiega przez dwa województwa – opolskie i śląskie. Zaczyna się w Kędzierzynie-Koźlu, na 98. kilometrze rzeki Odra, a kończy w Gliwicach. Zdaniem starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Pawła Masełki, najważniejszą informacją jest to, że ryb nie przybywa. Zapytany o przyczynę, samorządowiec odpowiedział, iż należy pytać ekspertów. Zauważył jednak, że w kanale są warunki niekorzystne dla ryb. Wówczas jest mniej tlenu, a woda stoi i jest płytka.

Portal TVN24.pl poinformował, że Inspekcja Weterynaryjna zabezpieczyła kilka sztuk śniętych ryb do badań. Wyniki mogą być znane jeszcze w piątek, 19 sierpnia lub w najbliższą sobotę, 20 sierpnia. W sieci pojawiły się również nagrania i zdjęcia obrazujące stan Kanału Gliwickiego. Niepokojącym faktem było się znaczące pienienie wód w tym miejscu.

Co ciekawe, w tym tygodniu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podał, że w Kanale Gliwickim oraz w Kanale Kędzierzyńskim na Śląsku stwierdzono podwyższone wartości rtęci. „Rozstrzygającym o wpływie na organizmy żywe jest badanie na obecność rtęci w rybach. Państwowy Instytut Weterynarii wykluczył rtęć jako przyczynę śnięcia ryb w Odrze. Rtęci nie stwierdzono w woj. dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Podwyższone wartości rtęci wystąpiły w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim na Śląsku” – czytamy w środowym komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Inspektorat dodał, że jest to zjawisko spowodowane osadzaniem się metali ciężkich na dnie, co ma być typowe dla terenów przemysłowych.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl, TVN24.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.