Śmiertelny patogen przenoszony przez kleszcze

Opublikowano: 01.05.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1257

W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba zakażeń śmiertelnym wirusem. Patogen wirusa Powassan jest przenoszony przez kleszcze. Zakażony zmarł w szpitalu.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji CDC poinformowały w ubiegłą środę, że w południowo-środkowej części Maine, zmarł mieszkaniec hrabstwa Waldo po zakażeniu wirusem Powassan. Pacjent miał objawy neurologiczne.

„Wzywam mieszkańców i gości Maine do podjęcia kroków zapobiegających ukąszeniom kleszczy” – apelował Nirar D. Shah, dyrektor Maine CDC.

Wirus może powodować poważne dolegliwości, takie jak, utrata koordynacji, obrzęki, zaburzeniaw oddychaniu, trudności w mówieniu, splatanie. Chorzy wymagają hospitalizacji. Terapia polega na zmniejszeniu obrzęku mózgu i nawodnieniu oraz obejmuje wsparcie w oddychaniu.

Pierwsze symptomy, które wskazuje CDC, to gorączka, osłabienie, wymioty i bóle głowy. Zakażenie wirusem Powassan prowadzi do zapalenia opon mózgowych lub zapalenia mózgu. Według szacowań jeden na dziesięć neuroinwazyjnych przypadków kończy się śmiercią.

Nie ma szczepionek, które mogłyby chronić przed zakażeniem ani leków do leczenia choroby wywołanej przez wirus Powassan. Jedyną możliwością zmniejszenia ryzyko zakażenia wirusem jest unikanie miejsc, w jakich mogą przebywać kleszcze.

Autorstwo: Alicja Małgorzata Daniuszenko
Na podstawie: CDC
Zdjęcie: Przemysław Jahr
Źródło: MediaNarodowe.com

4

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.