Rządy apelują do swych obywateli o opuszczanie Ukrainy

Opublikowano: 17.10.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1491

W ciągu ostatnich kilku dni ponad dziesięć krajów wydało zalecenia swoim obywatelom do ewakuacji z terytorium Ukrainy. Wśród nich znalazła się Białoruś, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Serbia, Chiny, Kazachstan, Egipt oraz Stany Zjednoczone i Bułgaria. Indie z kolei zalecają unikania podróży do tego kraju oraz wewnątrz jego terytorium.

Jak nietrudno się domyśleć kroki takie zostały podjęte z powodu zagrożenia eskalacją konfliktu na Ukrainie. Rządy kilku z wymienionych państw zdecydowały się ostrzec swoich obywateli przez zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa wynikającym z przebywania w tym kraju tuż po atakach rakietowych na ukraińskie miasta, które strona rosyjska przeprowadziła w odpowiedzi na eksplozję, która zniszczyła fragment Mostu Krymskiego dokładnie w dniu 70 urodzin rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie wydała zalecenie opuszczenia terytorium Ukrainy 10 października, w dniu w którym doszło do rosyjskiego odwetu za uszkodzenie Mostu Krymskiego. W oświadczeniu czytamy: „Rosja rozpoczęła ataki na infrastrukturę cywilną Ukrainy, a także obiekty rządowe w Kijowie i innych miejscach. Kontynuowane przez Rosję ataki na Ukrainie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej. Ambasada USA wzywa obywateli amerykańskich do schronienia się na miejscu i opuszczenia Ukrainy teraz, kiedy jeszcze jest to bezpieczne, korzystając z prywatnych środków transportu naziemnego”.

Ambasada Uzbekistanu w Kijowie również, tuż po atakach rakietowych na ukraińskie miasta i ukraińską infrastrukturę gospodarczą, wydała polecenie, aby obywatele tego kraju powstrzymali się od podróży na Ukrainę, a ci, którzy się tam znajdują, wyjechali dla własnego bezpieczeństwa. W treści oświadczenia czytamy: „W związku z apelem obywateli Republiki Uzbekistanu dotyczącym bezpieczeństwa wjazdu i pobytu na terytorium Ukrainy, w kontekście wzmożonych ataków rakietowych na ukraińskie miasta, Ambasada ponownie wzywa rodaków do powstrzymania się od podróży na Ukrainę do czasu zakończenia konfliktu. Ponadto, w świetle eskalacji sytuacji na frontach i wysokiego prawdopodobieństwa kontynuacji uderzeń rakietowych i artyleryjskich na terenie całej Ukrainy, prosimy naszych rodaków o opuszczenie kraju dla ich osobistego bezpieczeństwa”.

10 października do opuszczenia Ukrainy przez swoich obywateli wezwała także ambasada Kazachstanu w Kijowie. W swoim oświadczeniu na kanale w serwisie „Telegram” napisali: „W związku z nasileniem ataków na infrastrukturę cywilną i obiekty państwowe na terenie całej Ukrainy, Ambasada Republiki Kazachstanu wzywa swoich obywateli do powstrzymania się od podróży na Ukrainę, a osoby przebywające w tym kraju do nielekceważenia alarmów przeciwlotniczych oraz pozostania w kryjówkach i schronach przeciwlotniczych. […] Ambasada wzywa obywateli Kazachstanu, aby w miarę możliwości opuścili terytorium Ukrainy”.

Chińczycy zdecydowali się ostrzec swoich obywateli przed zagrożeniem eskalacją konfliktu również 10 października. Wówczas to Ambasada ChRL w Kijowie odradziła obywatelom swojego kraju wyjazdy do tego kraju, a tym, którzy już tam są, przypomniała o konieczności schronienia się w bezpiecznych miejscach. Zaapelowała także o opuszczenie Ukrainy kiedy tylko warunki będą temu sprzyjać. W oświadczeniu z 10.10.2022 roku czytamy: „Od pewnego czasu nasi współobywatele stali się mniej ostrożni w reagowaniu na syreny ostrzegające przed atakami lotniczymi. Jednakże, biorąc pod uwagę silne ataki trwające w tej chwili, prosimy o upewnienie się, że wchodzą oni do schronów przy pierwszych odgłosach syren i noszą ze sobą zapasy na czarną godzinę. Jeszcze raz proszę nie pozostawać w kraju, chyba że jest to pilne i konieczne, i opuścić kraj, gdy tylko będzie to bezpieczne”.

W sobotę 15 października ambasada Chińskiej Republiki Ludowej ponownie zaapelowała do chińskich obywateli, aby wzmocnili środki ostrożności i ewakuowali się z tego kraju.

Cui Heng z Centrum Studiów Rosyjskich na East China Normal University tłumacząc w niedzielę 16 października powzięte środki ostrożności stwierdził, że „po ataku na Most Krymski infrastruktura cywilna stała się celem konfliktu zbrojnego co jest wyraźną eskalacją na polu walki”, a ewakuacja chińskich obywateli jest „wczesnym ostrzeżeniem podejmowanym […], aby uniknąć szkód w mieniu i życiu chińskich obywateli”.

W piątek 14 października do ewakuowania się z Ukrainy wezwała ambasada Egiptu w Kijowie. Jak podaje egipski serwis „Sada El Balad”: „Ambasada Egiptu w Kijowie poprosiła w piątek wszystkich Egipcjan o jak najszybsze opuszczenie Ukrainy bezpiecznymi drogami, na zachodzie Ukrainy, w związku z ostatnimi wydarzeniami wojennymi w tym kraju. Ambasada wezwała Egipcjan do unikania wszystkich niebezpiecznych regionów i zachowania ostrożności podczas podróży drogami”.

W niedzielę 16 października swoją ambasadę w Kijowie tymczasowo zamknęła Serbia. W oświadczeniu z tegoż dnia napisano iż: „Ambasada Republiki Serbii na Ukrainie została tymczasowo zamknięta, aby zapewnić bezpieczeństwo personelowi, który będzie kontynuował pracę z Belgradu do czasu spełnienia warunków powrotu na Ukrainę”.

Dodano także, że 13 lutego wydano zalecenie opuszczenia terytorium Ukrainy przez serbskich obywateli: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych Serbii przypomina wszystkim zainteresowanym, że 13 lutego wydało zalecenie dla obywateli Republiki Serbii przebywających na Ukrainie, aby rozważyli możliwość czasowego opuszczenia terytorium tego kraju, a wszystkim tym, którzy mieli w planach podróż na Ukrainę, zalecono odłożenie wyjazdu”.

Ambasada Turkmenistanu w Kijowie z kolei na swojej stronie internetowej zamieściła apel o treści: „UWAGA OBYWATELE TURKMENISTANU! Ambasada Turkmenistanu na Ukrainie apeluje do wszystkich obywateli Turkmenistanu przebywających obecnie na Ukrainie lub planujących przyjazd na Ukrainę z zagranicy w związku z trwającą na Ukrainie sytuacją militarną, a także zagrożeniem atakami rakietowymi w całym kraju! Aby zapewnić osobiste bezpieczeństwo obywateli, Ambasada wzywa obywateli Turkmenistanu do opuszczenia Ukrainy przez sąsiednie kraje i powstrzymania się od przyjazdu na Ukrainę do czasu zniesienia stanu wojennego”.

Ambasada Tadżykistanu na swoim profilu w serwisie „Facebook” 11 października zaapelowała: „Uwaga obywatele Tadżykistanu! W związku z nasilonymi atakami na infrastrukturę krytyczną na terenie całej Ukrainy oraz zagrożeniami dla bezpieczeństwa osobistego, Ambasada Republiki Tadżykistanu na Ukrainie prosi obywateli Republiki Tadżykistanu o powstrzymanie się od podróży na Ukrainę do czasu ustabilizowania sytuacji. Obywatelom przebywającym obecnie na Ukrainie zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad stanu wojennego oraz instrukcji władz lokalnych dotyczących bezpieczeństwa osobistego, a także w miarę możliwości opuszczenie terytorium Ukrainy”.

Poważne ostrzeżenie dla swoich obywateli w związku z eskalacją wojny na Ukrainie wydała także ambasada Indii w Kijowie. Czytamy w nim: „W związku z obecną eskalacją działań wojennych na Ukrainie, obywatelom Indii zaleca się unikanie wszelkich nieistotnych podróży na Ukrainę i w jej obrębie. Muszą oni ściśle przestrzegać wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony wydanych przez rząd Ukrainy i władze lokalne. Obywatele Indii są proszeni o informowanie ambasady o statusie ich obecności na Ukrainie, aby umożliwić ambasadzie dotarcie do nich w razie potrzeby”.

Jak zauważa serwis „Wirtualna Polska”, powołując się jednak na mało wiarygodnego byłego dowódcę Wojsk Lądowych RP generała Waldemara Skrzypczaka, kraje te, naciskając na swoich obywateli w kwestii ewakuacji z Ukrainy, kierują się obawami eskalacji wojny poprzez wprowadzenie do konfliktu broni nuklearnej. Podobnie uważa były szef BBN gen. Koziej, który to z kolei konkretnie ewakuację Chińczyków z obszaru Ukrainy tłumaczy strachem przed użyciem broni jądrowej.

Użycie broni nuklearnej jest to jednak tylko jedna z kilku hipotez co do tego czym kierowały się rządy tych krajów kiedy sugerowały swoim obywatelom, aby Ci opuścili terytorium Ukrainy. Innym możliwym powodem była obawa o atak na Ukrainę od strony północnej przez wojska rosyjskie lub też połączone siły Rosji i Białorusi.

Oprócz tych bardziej złowieszczych hipotez istnieje także możliwość dużo bardziej umiarkowana, czyli że kraje te zalecały swoim obywatelom ewakuację po prostu z powodów podanych w oświadczeniach, gdyż Rosjanie zaatakowali ukraińskie miasta w odwecie za zniszczenie Mostu Krymskiego i obawa przed kontynuacją tych działań, a więc przed narażaniem swoich ludzi na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, spowodowała przezorną reakcję rządów tych kilkunastu krajów.

Pomijając jednak powód dążenia do ewakuacji swoich obywateli z Ukrainy przez wyżej wymienione państwa, nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z zaostrzeniem konfliktu, a wraz z postępami ukraińskimi na froncie północno-wschodnim wojny rośnie prawdopodobieństwo tak otwarcia nowego frontu od strony Białorusi jak i użycia broni jądrowej. Jak podaje w swoim niedzielnym tekście „Wall Street Journal” Putin zaczął przerzucać na Białoruś równocześnie rosyjskie wojska lądowe i siły powietrzne. Ponieważ Aleksander Łukaszenka już w lutym pozwolił Rosjanom na atak na Ukrainę od strony białoruskiej, niewykluczone, że i tym razem Moskwa chce związać wojska Ukrainy na północy, aby odciągnąć ich uwagę od terytoriów kraju na północnym-wschodzie, gdzie wojska Kijowa odnoszą wyraźne sukcesy.

Amerykański serwis zauważa, że białoruski przywódca stara się jak może postawić się stronie rosyjskiej jednak nacisk Moskwy jest coraz większy, a biorąc pod uwagę, że Rosjanie pomogli Białorusinom w ostatnich latach w czasie kiedy Białoruś została wpędzona w wir rewolucji oraz w trakcie konfliktu granicznego z Polską rok później, Mińsk może być winny Rosjanom przysługę. Tą przysługą może być właśnie udział wojsk białoruskich w eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Jeżeli dojdzie do agresji na państwo ukraińskie od północy, już dzisiaj możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że działania te przedłużą konflikt zbrojny o kolejne miesiące i przewidywania szefa wywiadu ukraińskiego Ministerstwa Obrony Kyryło Budanowa ,jakoby wojna ukraińsko-rosyjska zakończyła się zwycięstwem Kijowa na wiosnę 2023 roku, z pewnością się nie sprawdzą.

Autorstwo: Terminator 2019
Zdjęcie: grrrrl (CC BY-NC 2.0)
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.