Rząd Saskatchewanu stanął po stronie rodziców

Opublikowano: 25.10.2023 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2206

Ustawa zabraniająca dzieciom poniżej 16 roku życia zmiany imion i zaimków w szkole bez uzyskania zgody rodziców została ostatecznie zatwierdzona przez legislaturę Saskatchewanu (prowincja w Kanadzie).

Rząd wezwał legislaturę na nadzwyczajne posiedzenie w celu uchwalenia ustawy i powołał się na klauzulę, która umożliwia mu uchylenie „Karty praw i wolności” oraz „Kodeksu praw człowieka”. „To otwiera rodzicom prawo do zaangażowania się w edukację i życie dziecka” – powiedział premier Scott Moe w piątek po ostatecznym głosowaniu.

Rząd stwierdził, że prawo formalizuje zasady obowiązujące już w większości kuratoriów i zapewnia rodzicom informowanie o swoich dzieciach. Stwierdzono również, że prawo chroni uczniów, ponieważ wymaga zaangażowania szkolnego personelu pomocniczego, jeśli dziecko obawia się, że dozna krzywdy fizycznej, emocjonalnej lub psychicznej, gdy rodzice się dowiedzą.

Rząd podjął działania po tym, jak jesienią ubiegłego roku, jeden z oddziałów szkolnych wprowadził politykę nieinformowania rodziców w przypadkach, gdy dziecko nie chciało, aby się o tym dowiedzieli, powiedział Dustin Duncan, minister Crown Investments Corporation, podczas końcowej debaty. „Po raz pierwszy zwrócili mi na to uwagę nauczyciele, którym nie podobał się ten kierunek nauczania” – powiedział Duncan.

Jednak posunięcie rządu spotkało się z krytyką wielu środowisk, w tym związku nauczycieli prowincji. Plan skrytykowała także prowincjonalna Komisja Praw Człowieka, która stwierdziła, że ​​powołanie się na klauzulę uchylającą regionalny „Kodeks praw człowieka” w znaczący sposób wpływa na prawa nieletnich.

Opozycyjni Nowi Demokraci sprzeciwili się ustawie, twierdząc, że „odbiera ona prawa osobom bezbronnym”.

Moe powiedział w piątek, że jest przeciwny trzymaniu rodziców w niewiedzy.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Zdjęcie: Liz Henry (CC BY-ND 2.0)
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.