Ross 128b może podtrzymać życie

Opublikowano: 17.11.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 436

W odległości zaledwie 11 lat świetlnych od Ziemi znajduje się planeta, która może nadawać się od zamieszkania. Ross 128b jest o 35% większa od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę w ciągu zaledwie 9,9 doby ziemskiej. Znajduje się ona 20-krotnie bliżej gwiazdy niż Ziemia od Słońca. Jednak, jako że gwiazda Ross 128 jest czerwonym karłem, na planecie panuje prawdopodobnie temperatura pozwalająca na istnienie tam wody w stanie ciekłym.

Planeta została odkryta przez zespół europejskich i południowoamerykańskich astronomów pracujących pod kierunkiem Xaviera Bonfilsa z francuskiego Institut de Planétologie et d’Astrophysique w Grenoble.

Ross 128 to dość spokojny czerwony karzeł, na którym pojawia się mniej rozbłysków niż np. na podobnej Proximie Centauri. Mniej rozbłysków to większa szansa na utrzymanie się życia na pobliskich planetach.

Obecnie nie ma żadnych szans, by na Ross 128b mógł dotrzeć jakikolwiek pojazd z Ziemi. New Horizon, najszybsza obecnie działająca sonda wysłana przez człowieka, porusza sie z prędkością 58 536 km/h. Podróż do Ross 128b zajęłaby jej około 200 000 lat. Znacznie bliżej mamy do Proxima Centauri b, od której dzieli nas 4,24 roku świetlnego. Inne pobliskie i potencjalnie nadające się do zamieszkania światy to Kepler-452b w odległości 1400 lat świetlnych oraz system TRAPPIST-1 położony o 39 lat świetlnych od Ziemi, w którym znajduje się aż 7 planet wielkości Ziemi, w tym 3 w ekosferze gwiazdy.

System Ross 128 porusza się w kierunku Ziemi i za 71 000 lat będzie naszym najbliższym sąsiadem.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Alphr.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Zaledwie 11 lat świetlnych? Nigdy nikt tam nie doleci, bo to jest gigantyczna odległość.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Być może jedynym ratunkiem dla gatunku ludzkiego i powodem dzięki któremu w ogóle nasz gatunek się “rozwinął” są gigantyczne odległości kosmiczne fizycznie nie do pokonania. Być może istnieją tunele poza przestrzenne i być może człowieczek rozkmini podstawowy budulec materii, w którym być może kryje się nadprzestrzeń. Na razie jednakjesteśmy “zamurowani” w zwykłym świecie fizycznym i odległości kosmiczne nie są dla nas i być może dla większości rozumnych cywilizacji we wszechświecie.

maciek
Użytkownik

Nasz sposób poruszania się i myślenia jest zdeterminowany naszą ewolucją. Czyli my jesteśmy tu bezpieczni. Czyli my nie zagrażamy innym podobnie zdeterminowanym, oni nam nie zagrażają.