Powstanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

Opublikowano: 08.10.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1649

W Warszawie powstanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją – zapowiedział w czwartek dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego Jarosław Protasiewicz, podczas uroczystości 30-lecia OPI-BIP. Wyraził nadzieję, że zostanie otwarte w 2023 r.

„W ciągu tych 30 lat udało nam się osiągnąć bardzo wiele (…) nasze misje wyraża motto: »Od informacji do innowacji«. Odpowiadamy za gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie wiarygodnych danych o nauce i szkolnictwie wyższym. Nie moglibyśmy tego robić bez opracowania niezawodnych narzędzi IT, które w całości są dziełami naszych ekspertów. Takie nazwy jak POL-on, OSF, RAD-on, ELA, JSA, czy Navoica stały się już uznanymi markami, nie tylko w świecie nauki, a to tylko kilka z naszych projektów” – powiedział dyrektor OPI-PIB.

Wskazał, że ośrodek pełni także rolę ważną role we wdrażaniu projektów realizowanych z funduszy europejskich. „W minionych latach wdrażaliśmy projekty realizowanych z programu Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko. Obecnie pełnimy rolę instytucji wdrażającej działania realizowane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, który umożliwia modernizacje infrastruktury badawczej sektora nauki. Warto podkreślić, że projekty, nad wdrażaniem których czuwa OPI-PIB rozwijają nie tylko polska naukę, ale także mają realny wpływ na wzrost innowacyjności narodowej gospodarki. Ich zadaniem jest zapewnienie dostępu do nowoczesnej infrastruktury badawczej przedsiębiorcom i innym podmiotom zainteresowanym” – mówił Protasiewicz.

„Nasza strategia na najbliższy lata stawia przed nami ambitne cele (…) Aby je zrealizować musimy zainwestować w infrastrukturę. Z pewnością zauważyli państwo na ekranach projekt nowoczesnego, wielokondygnacyjnego budynku – Centrum Badań na Sztuczną Inteligencją. Mam nadzieję, że już w 2023 r. będziemy mogli się znów spotkać – z okazji jego uroczystego otwarcia” – zapowiedział dyrektor OPI-PIB. Nowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją ma powstać na warszawskim Mokotowie, obok dotychczasowej siedziby OPI-PIB.

„Oczywiście rozwój SI to nie tylko nowoczesny budynek i innowacyjne systemy IT. Potrzebni są przede wszystkim wykwalifikowani eksperci i właśnie oni pracują w OPI-PIB. To pasjonaci, którzy nie boją się eksperymentować, innowatorzy, patrzący przyszłościowo” – mówił Protasiewicz. Wskazał, że ośrodek w działalności badawczej stawia przede wszystkim na interdyscyplinarność, poza specjalistami od technologii IT w instytucie pracują też ekonomiści, socjologowie, prawnicy, statystycy i psychologowie.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych Wojciech Murdzek wskazał na ważną rolę, jaką OPI-PIB pełni w nauce polskiej oraz na to, jakim się cieszy autorytetem, jako dostarczyciel obiektywnych danych i analiz. „Nie sądzę by ktoś wyobrażał sobie obecnie możliwość funkcjonowania szkolnictwa wyższego, instytutów, obszarów nauki (…) bez OPI-PIB” – podkreślił. “Cały czas myślimy, gdzie jeszcze potencjał OPI-BIP mógłby być wykorzystany” – wskazał.

Podziękował też pracownikom OPI-PIB za przygotowanie w lutym tego roku w zaledwie 5 dni internetowego narzędzia, które umożliwiło w łatwy i sprawny sposób rejestracje na szczepienia przeciw COVID-19 nauczycieli akademickich i osób prowadzących zajęcia ze studentami na polskich uczelniach, dzięki czemu w dwóch turach zarejestrowało się ponad 70 tys. osób.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy to państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Głównym odbiorcą działań OPI-PIB, obok MEiN, są dwie centralne agencje finansujące badania: Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Buduje systemy informatyczne i oprogramowanie dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego, za pośrednictwem których udostępnia aktualne i kompleksowe informacje i dane na temat nauki polskiej.

OPI-PIB rozwija Zintegrowana Sieć Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on – najbardziej obszerne repozytorium danych o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym, w którym są także PBN (Polska Bibliografia Naukowa), POL-index (Polska Baza Cytowań) i ORPPD (Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych). Rozwija takie systemy i narzędzia jak: Jednolity System Antyplagiatowy JSA, Zintegrowany System Usług dla Nauki ZSUN/OSF, ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych ELA, system Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA, platforma e-learningowa Navoica, RAD-on – zintegrowana platforma informacyjna, która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o szkolnictwie wyższym i nauce w Polsce.

Eksperci z OPI-BIP opracowali też aplikację Systemu Ewaluacji Dorobku Naukowego (SEDAN), która służy do prezentacji i oceny dorobku naukowego jednostek naukowych działających w Polsce. Za pomocą SEDN będzie realizowany najbliższy proces ewaluacji uczelni, pierwszy raz na nowych zasadach. W wyniku ewaluacji jednostki otrzymają kategorie naukowe, z którymi powiązane zostanie finansowanie i uprawnienia do nadawania stopni.

Główne obszary badań prowadzonych w OPI-PIB to: algorytmy uczenia maszynowego, algorytmy przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), systemy komputerowego wspomagania decyzji, sztuczna inteligencja.

Autorstwo: Danuta Starzyńska-Rosiecka
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.