Powstało tanie biopaliwo

Opublikowano: 28.10.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1341

Firma Cool Planet Energy Systems opracowała biopaliwo, którego produkcja kosztuje zaledwie 1,5 USD na galon (0,40 USD/litr). Paliwo wytwarzane jest z odpadów po produkcji rolniczej, nie konkuruje zatem z żywnością. Firma informuje, że jej biopaliwo jest obecnie testowane przez samochody Google’a.

Nowe biopaliwo wytwarzane jest dzięki ściśnięciu odpadów roślinnych pomiędzy dwiema płytami, które umieszcza się w urządzeniu do frakcjonowania. Z odpadów wydobywa się gaz, który jest wychwytywany i zamieniany w procesie katalizy w płynne biopaliwo, które stanowi dodatek do tradycyjnych paliw. Google testuje mieszaninę składającą się z 5% biopaliwa i 95% benzyny.

Osobne testy wykazały, że benzyna wymieszana z nowym biopaliwem spełnia wszelkie wymagania środowiskowe i emituje tyle samo szkodliwych substancji do 100-procentowa benzyna.

Cool Planet podkreśla dwie dodatkowe – oprócz niskiej ceny – zalety swojego paliwa. Po pierwsze instalacja zdolna do produkcji 10 milionów galonów (ponad 37 milionów litrów) paliwa rocznie jest 100-krotnie mniejsza od tradycyjnej rafinerii. To oznacza, że takie niewielkie instalacje można budować w pobliżu miejsc, gdzie znajdują się źródła odpadów rolniczych lub w pobliżu rynków zbytu paliwa, co pozwala na zaoszczędzenie na transporcie. Po drugie, zdaniem Cool Planet Energy Systems, ich biopaliwo eliminuje węgiel z atmosfery. Produktem ubocznym z wytwarzania paliwa jest bowiem węgiel aktywny, który może zostać wykorzystany jako nawóz w rolnictwie.

Technologia Cool Planet jest na tyle obiecująca, że w firmę zainwestowały już Google, BP, General Electric, NRG czy ConocoPhilips.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Cool Planet
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wentyl 28.10.2012 11:52

    “Odpady po produkcji rolniczej” – jak to strasznie brzmi. Czy chodzi im o odpadki, z których normalnie robi się kompost? Jeśli tak, to mamy tu do czynienia z konkurencją z żywnością.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.