Zaskakująca alternatywa dla gazu ziemnego

Opublikowano: 28.01.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2440

Europejskie firmy planują zastąpić gaz ziemny z Rosji paliwem, produkowanym z archeonów, organizmów jednokomórkowych, żyjących m.in. w pokładach złóż mineralnych – pisze „Bloomberg”.

„Zamiast korzystać z gazu ziemnego od pana Putina i innych, chcemy bazować na energii odnawialnej” – powiedziała Doris Haverbradl, dyrektorka firmy Electrochaea GmbH, która rozwija tę technologię. Archeony mają przetwarzać dwutlenek węgla oraz wodór i wytwarzać metan, który będzie przechowywany w naturalnych złożach podziemnych. W przyszłości zwolennicy projektu planują rozwiązać problem szkodliwych emisji do atmosfery, gdyż dwutlenek węgla będzie dostarczany z przedsiębiorstw, tworząc zamknięty obieg.

Electrochaea zbudowała już kilka obiektów demonstracyjnych w Danii, na Węgrzech i w Szwajcarii. Inne firmy, takie jak RAG Austria AG, eksperymentują w Austrii. Tym niemniej na drodze do masowego zastosowania technologia napotyka trudności. Trzeba w nią zainwestować miliardy euro, a jej realizacja potrwa kilka lat. Problemem jest również wysoki koszt produkcji zielonego wodoru. Według chemika Alexandra Kraete jest on czterokrotnie wyższy od grudniowej ceny gazu w Niemczech.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 28.01.2022 17:28

    Wytwarzanie wodoru przez elektrolizę nie jest efektywne. Stanley Meyer już dawno doszedł, że lepszym sposobem jest rezonans.

  2. Wujek Polonii 29.01.2022 02:46

    Czy tytuł nie powinien mieć na końcu pytajnik?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.