Podwyżka dla nauczycieli o 166 zł brutto

Opublikowano: 11.02.2019 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2073

W ubiegły piątek szefowa MEN podpisała rozporządzenie o drugiej z trzech zapowiadanych przez siebie turze nauczycielskich podwyżek. To absolutnie nie jest to, o co chodziło związkowcom. Wiosenne strajki wiszą w powietrzu.

Rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek 11 lutego. Podwyżki mają trafić na konta pracowników oświaty do 3 miesięcy wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2019. Minimalne podwyżki (w zależności od stopnia zawodowego w nauczycielskiej karierze) wyniosą 122 zł, największe – 166 zł. Oczywiście brutto. Jak teraz będą kształtować się płace? Po lutowych podwyżkach nauczyciel stażysta otrzyma 2538 zł brutto, kontraktowy 2611 zł, mianowany 2965 zł, a nauczyciel dyplomowany 3483 zł. Zalewska zapowiada kolejną turę podwyżek we wrześniu. Nauczyciele jej nie wierzą.

Związkowcy nadal nalegają na 1000-złotowe podwyżki kwoty bazowej, ponieważ ich zdaniem wysokość średniego wynagrodzenia nie odzwierciedla realnych zarobków pedagogów. Dodatki do nauczycielskiej pensji zapisane w Karcie Nauczyciela (np. godzinowe czy stażowe) są bezpośrednio związane z kwotą podstawy, przy wyliczaniu rzeczywistych wynagrodzeń nie wolno więc kierować się danymi z tabelek, jak robią to ministerialni urzędnicy. Zaś zwiększenie bazy spowoduje automatyczne podwyżki również każdego z dodatków.

Po ogłoszeniu rozporządzenia, realizującego zapowiedź 5-procentowych podwyżek bazy wynagrodzenia przez szefową MEN, na konferencji prasowej upust swojemu zawodowi dał Sławomir Broniarz: – Propozycje pani minister Anny Zalewskiej, poza podgrzaniem atmosfery i przepraszam, wkurzeniem nauczycieli, niczego ze sobą nie niosą. Pojawiają się coraz to większe liczby, coraz większe oferty składane rzekomo nauczycielom, ale w gruncie rzeczy nadal jesteśmy w punkcie wyjścia – powiedział szef ZNP. – Mamy pierwszy etap spory zbiorowego za sobą, realizujemy dwa kolejne. Miejmy nadzieję, że koniec lutego będzie ostatecznym terminem, w którym szkoły powiedzą, że są gotowe do rozpoczęcia działań referendalnych i padnie pytanie referendalne.

Broniarz oświadczył, że przełomem będzie 4 marca. Stwierdził, że do tego czasu już większość nauczycieli powinna być przygotowana do strajku – dziś w pełnej gotowości jest m.in. cały region śląski.

Również nauczycielska „Solidarność” powołała komitet protestacyjno-strajkowy i zapowiedziała radykalną akcję protestacyjną w okresie egzaminów maturalnych – 15 kwietnia. Zawieszono też wszelkie negocjacje płacowe z szefową MEN. Komitet protestacyjno-strajkowy zdecydował też, że do 15 marca w szkołach i placówkach oświatowych mają się rozpocząć procedury sporu zbiorowego. Z tym że – jak pisaliśmy wcześniej – oświatowa „S” nie chce jednoczyć się z innymi protestującymi, chce strajkować na własną rękę. Na żadnym poziomie – branżowym czy regionalnym – nie ma zamiaru działać wspólnie z ZNP i WZZ „Solidarność – Oświata”. Szeregowi nauczyciele chcą, by związkowcy się porozumieli – to pozwoli uniknąć m.in. organizacji odrębnych referendów strajkowych w tej samej sprawie.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o