Piła chce zbudować samowystarczalne osiedle

Opublikowano: 09.12.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1740

Samorząd Piły jako pierwszy w kraju założył klaster energii, zaczął się przymierzać do wykorzystania wodoru i był pionierem w energetycznym wykorzystaniu ciepła ze ścieków. Teraz chce wybudować wzorcowe samowystarczalne energetycznie osiedle mieszkaniowe.

Jak informuje „Portal Samorządowy”, 9 grudnia Piła podpisze umowę, na mocy której otrzyma dofinansowanie z NFOŚiGW do zakupu autobusów wodorowych, a w styczniu zakończy budowę farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 5 MW. Kontynuacją tych działań jest plan budowy osiedla mieszkaniowego dla 8 tys. mieszkańców, które ma być samowystarczalne energetycznie i superekologiczne.

Pilska komunalna spółka wodociągowo-kanalizacyjna już osiem lat temu – jako pierwsza w kraju – zainstalowała pompy ciepła, wykorzystujące ciepło ze ścieków komunalnych. W 2016 r. uruchomiła własną instalację fotowoltaiczną, też jedną z pierwszych w kraju, wybudowanych przez firmę wodociągowo-kanalizacyjną.

Miasto chwali się też inteligentnym oświetleniem ulicznym, wyposażonym w czujniki ruchu. Dzięki temu w nocy latarnie redukują natężenie światła o 70 proc., a zaczynają świecić mocniej tylko wtedy, gdy ktoś koło nich przechodzi lub przejeżdża.

Piła rozpoczęła współpracę z Orlenem, który ma pomóc w rozwoju komunalnego transportu opartego na napędzie wodorowym. Orlen ma wybudować w Pile jedną ze swych pierwszych pięciu stacji wodorowych.

Ukoronowaniem tych wszystkich działań ma być budowa samowystarczalnego energetycznie i ekologicznego osiedla mieszkaniowego, na którym zamieszka 8 tys. osób. Stanie ono na dużym, 60-hektatorym terenie należącym do samorządu. Będzie się tam np. gromadzić deszczówkę i wykorzystywać ją do spłukiwania toalet. Ale planowane przez miasto osiedle ma być przede wszystkim samowystarczalne energetycznie. Będzie wyposażone w instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wiatrowe, a produkowana przez nie energia będzie zasilać – przy wykorzystaniu magazynów energii – stojące tam budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej.

Zdjęcie: bpn (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl

7

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 09.12.2022 16:30

    Noo..i na pewno zamieszkają tam zwykli ludzie a nie urzędasy…co za naiwność…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.