Walki z patodeweloperką ciąg dalszy

Opublikowano: 30.10.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2225

Większe odległości między budynkami, lepiej wyciszone ściany, koniec z tzw. mikrokawalerkami – oto przewidywane skutki rozporządzenia podpisanego przez ministra Budę.

Jak informuje portal Biznes.Wprost.pl, wiosną tego roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział rozporządzenie, które, jak przekonywał, „uderzy w patodeweloperów”. Zakłada ono zwiększenie minimalnej odległości budynków od granicy działki do 5 metrów. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy sąsiednia działka jest publicznie dostępnym placem (nie trzeba wtedy zachowywać żadnej odległości). Ustawodawca chce ograniczyć trudne sąsiedztwo, jakim mogą być budynki produkcyjne lub magazynowe. W przypadku takich obiektów o powierzchni zabudowy ponad 1000 m2 minimalna odległość pomiędzy ścianami nowego budynku produkcyjnego lub magazynowego a ścianami istniejącego budynku mieszkalnego, lub zamieszkania zbiorowego ma wynieść 30 m.

Aby zazielenić osiedla, na działkach przeznaczonych pod publicznie dostępny plac (ponad 1000 m2) trzeba będzie przeznaczyć co najmniej 20 proc. na teren biologicznie czynny. Ucieszą się dzieci: przy każdym bloku lub na osiedlu, na którym znajduje się co najmniej 20 mieszkań, będzie musiał znaleźć się plac zabaw.

Przy budynkach z 21-50 mieszkaniami co najmniej 1 m2 placu będzie przypadał na jedno mieszkanie, przy budynkach z 51-100 mieszkaniami plac zabaw będzie musiał mieć min. 50 m2, a przy inwestycjach od 101 do 300 mieszkań na każdy lokal ma przypadać min. 0,5 m2 placu. Powyżej 300 mieszkań w budynku plac zabaw będzie miał powierzchnię min. 200 m2.

Tzw. mikrokawalerki, czyli mieszkania o powierzchni 25 m2 lub mniejsze, mają zniknąć z rynku. Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w nowo projektowanych budynkach będzie musiała wynosić nie mniej niż 25 m2. Mniejsze lokale użytkowe będą mogły znajdować się wyłącznie na parterze i na I piętrze budynku pod warunkiem, że jest do nich bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Mieszkania mają być też cichsze. Deweloperzy będą mieli obowiązek stosowania między dwoma mieszkaniami w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych przegród spełniających odpowiednie wymogi akustyczne oraz drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej – dziś podobne wymagania odnoszą się tylko do budynków wielorodzinnych.

W budynkach wielorodzinnych będą musiały znajdować się miejsca do przechowywania rowerów lub wózków dziecięcych. Minimalna powierzchnia takich pomieszczeń będzie wynosiła 15 m2. Dopuszczalne jest przygotowanie w tym celu wiaty albo altany, a więc wyniesienie przechowalni poza budynek.

Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. kufel10 30.10.2023 16:31

    Minusem będzie wzrost cen, bo potrzeba więcej ziemi i droższe materiały budowlane. I co teraz, zaproponują kolejne dopłaty do kredytów, co obciązy nasze kieszenie a bankom da utrzymanie na 30 lat? Czy skaże biedniejszych na najem przez całe życie? Patusy i tak zastosują “myki” bo zarobić 30-40% przecież trzeba.

  2. replikant3d 30.10.2023 17:36

    kufel10, niestety racja. KAŻDE przepisy da się ,,obejść,, Pazerność to potężny ,,motywator,, do kombinowania. A patki są w tym mistrzami…Nie od dziś wiadomo że nasze ,,prawo,, jest dziurawe jak ser szwajcarski.,, Posmarują,, gdzie trzeba i tyle. A te ,,wymogi,, spowodują, że bedą korzystać z ,,dziadowskich,, materiałów, byle taniej było. Powitamy ,,PRL bis,,…i ,,wieczne,, remonty..

  3. rici 30.10.2023 20:00

    Kiedys gdy bylem jeszcze czynny zawodowo zajmowalem sie analiza i kalkulacja rynku budowlanego.
    Robilem kalkulacje dla polskich i niemieckich firm.
    Dla niemieckich firma kalkulowalem z zyskiem okolo 5-6 %.
    Dla polskich jezeli bylo ponizej 60 % zysku to szef czy wlasciciel sie strasznie krzywil.

  4. kufel10 31.10.2023 04:54

    @ replikant3d – jak to możliwe w ogóle aby prawo podlegało INTERPRETACJI, i raz jest taka a raz taka ? 😉 Wiem jak to wygląda od środka, ciągle coś się obchodzi, i naciąga, wszystkie te charakterystyki, i certyfikaty również, i deweloperzy do prezydenta miasta bez pukania wchodzą, wszyscy się tu znają, i wiadomo kto co robi. Chcesz mieć dobrze pobudowany dom to robisz sam, w znaczeniu krok po kroku zatrudniasz i patrzysz na pazury, a gotowce są zawsze spartolone, bo branża zepsuta. Przecież całe te systemy wentylacji w patoapartamentowcach, które obchodzą przepisy WT2021, marki nie wymienię, jak to działa .. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.